Tek Seyahat Etmekten Korkanların Ürettiği 11 Bahane

Tek Seyahat Etmekten Korkanların Ürettiği 11 Bahane

Tek seyahat etmek dünyada çok yaygın olmasına rağmen, ülkemizde neredeyse bir tabu halini almış durumda. Bunun sebebi çoğunlukla toplumun bize dayattığı düşünce yapısı ile yarattığımız ön yargılar ve korkular. Tek seyahat etmekten korkanların öne sürdüğü 10 bahaneye bir göz atalım.

 

1- Ya başıma bir şey gelirse?

kaza

Seyahat ederken güvenliğinize dikkat etmeniz tabii ki önemli, ancak bunu şuan yaptığınızdan daha fazla yapmanız gerekmiyor. İstanbul’un dünya güvenlik sıralamasında küçümseyerek baktığınız bir çok Asya şehrinden çok daha altta olduğunu ve Eskişehir’in de hayranlık duyduğunuz bir çok Avrupa kentinden üstte olduğunu unutmayın.

Başınıza seyahat esnasında kötü bir olay geldiğinde yanınızda birinin olmasını avantaj olarak görebilirsiniz. Peki ya yanınızdaki kişi acil durumda yapması gerekenlere odaklanamayıp paniklerse?

Tek seyahat ederken alınabilecek bir çok güvenlik önlemi var. Bunlardan en basiti ise, aileniz ve arkadaşlarınız ile iletişimi kesmemek, gideceğiniz yerleri ve tarihleri belirtmektir.

Detay için seyahatte güvenlik konulu makalemi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

http://bilinmeyenrota.com/2015/12/seyahat-guvenlik.html

 

 

2- Dil bilmiyorum ki

dil

Yabancı dil bilmek seyahatlerde avantaj sağlar kabul ancak gideceğiniz her ülkenin yerel dilini bilmek gibi bir şansınız da yok. Aynı zamanda gittiğiniz ülkede sizin konuştuğunuz yabancı dili bilmeyen insanlarla da iletişim kurmak zorunda kalacaksınız. Bu durumda tarzanca yani beden ve işaret dili devreye giriyor.

Gittiğiniz ülkenin dilinde bazı temel kelimeleri öğrenmek de hayatınızı kolaylaştıracaktır. Merhaba, iyi günler, teşekkürler, şerefe gibi basit kelimeleri kullanmak bile, yerel halka saygı duyduğunuzu göstermenize ve sempatilerini kazanmanızı sağlayacaktır.

Detay için yabancı dil bilmeden seyahat edilir mi başlıklı makalemi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

http://bilinmeyenrota.com/2015/06/yabanci-dil-bilmeden-seyahat-edilir-mi.html

 

3- Tecavüz ederlerse?

tecavüzcü coşkun

USC korusun! Kim böyle birşey yaşamak ister ki?! Tecavüze uğramamak için sokağa çıkmadığınızı hayal edin? Ya da  tecavüz vakalarının kişilerin en güvendikleri aile bireyleri tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatmaya gerek var mı?

Bir de şu açıdan bakın. 2015 dünya istatistik raporlarına göre en yüksek tecavüz oranı Güney Afrika’da. 100 bin kişide 132.4 vaka görülmüş. Yani 1000’de 1. Demek oluyor ki sokakta gördüğünüz her erkek tecavüzcü değil. Biraz rahat olun, zihninizi bu tarz şeylerden boşaltın.

 

4- İşimden izin alamam ki

work

Var olan düzeni bozmak ya da işten ayrılmak zorunda olma düşüncesi seyahatin önündeki en büyük engellerden birisidir. Uzun süreli bir maceraya atılmak için iş yerinden ayrılmak zorunda değilsiniz. Çoğu kurumsal firma da kariyer arası denilen programlar var. Yöneticiniz ve insan kaynakları ile görüşüp hayalinizi anlattığınızda ve gerçekleştirmek için nasıl yanıp tutuştuğunuzu belirttiğinizde kariyer arası vermeniz mümkün. Bir çok insan kaynakları kaynakları uzmanı uzun süreli seyahatleri, çalışanın karakter gelişimi ve vizyonunun genişlemesi için bir artı olarak görmektedir. Bunun en güzel örneklerinden birisi Tesco Kipa’da çalışırken kariyer arası verip dünyayı turlayan Cüneyt Güven’dir.

http://cuneytguven.blogspot.com.tr/

 

 

5- Böbrek.avi

böbrek

Bir partinin sonunda kendini buzlu su dolu bir küvette böbrekleri çalınmış olarak bulan adamın hikayesini herkes bilir. Yani o efsaneyi. O hikayeyi yazan kimse gerçekten tebrik ediyorum, çünkü uluslararası bir popülerliğe ulaşmış. Hindistan’da tren beklerken dokunulmazlar sınıfından bir kadının ikram ettiği yiyecekleri kabul ettiğimde de başka bir kadın beni kenara çekip aynı hikayeyi anlatmıştı ve istemsiz olarak kahkaha atmıştım.

Arkadaşlar ben bir dönem organ mafyasının dadandığı bir kentte yaşadım ve organ mafyası öyle böbreklerinizi alıp sizi sağ bırakmıyor. Öncelikle fakir ve kimsesiz olanlar ya da akli dengesi yerinde olmayan kişileri hedefliyorlar ve aldıklarında gözlere kadar tüm organları alıyorlar. Diğer bir unsur da fakir ülkelerde paraya ihtiyacı olan kişiler organlarını kendileri gönüllü olarak satıyorlar ve dünya organ pazarının çoğu da bu kişilerin organları üzerinden dönüyor. Kimse kaybolması dikkat çekecek bir kişinin organlarını alıp, başına bela almak istemez. Sakin olun!

 

6- Kaybolursam

kaybolmak

Kaybolursanız nolur? Seyahatte yaşayabileceğiniz en güzel şey olur. Hem döndüğünüzde anlatacağınız muhteşem bir anınız olacak hem de bulunduğunuz yeri keşfetmek, insanlarını tanımak için önünüzde harika bir fırsat olacak.

Kaybolmamak için ya da kaybolduğunuzda dönüş yolunuzu bulabilmeniz için, çevrimdışı çalışan haritaları kullanabilirsiniz. Bu haritalar gps ile bulunduğunuz yerin tam konumunu ve daha önceden işaretlediğiniz yeri gösteriyor. Hem de wifi ihtiyacı olmadan.

 

7- Tek kadın olmaz ki?

girl-power

Tek seyahatte kadın olmak ile erkek olmak arasında fark olduğunu kabul ediyorum. Kıyaslayınca, kadınların daha güzel anılarla ve maceralar ile döndüğünü söyleyebilirim. Tek kadın olarak seyahat ettiğiniz için özellikle az gelişmiş ülkelerde daha çok saygı gördüğünüzü söyleyebilirim. İnsanlar size zayıf görmüyor, aksine ne kadar kuvvetli bir karaktere sahip olduğunuzu düşünüyor. Ayrıca tek kadın olarak seyahat ederken, yerel halk daha çok yardımcı oluyor. Tabii ki, yürüyen hatta koşan erkekler olacaktır ancak net bir tavır sergilediğinizde geri adım atmaktan başka yapacak şeyleri kalmıyor.

 

8- Ben zengin değilim

zengin

Seyahat etmek için zengin olmaya gerek yok. Düşük bütçe ile bir çok seyahat eden kişi var. Bütçeniz tamamen sizin konfor alanınızın genişliği ile alakalı. Nelerden feragat edebilirsiniz ya da kesinti yapabilirsiniz? Sigara kullanmayı ya da starbuckstan kahve içmeyi bırakarak bile seyahat masraflarınızı oldukça düşürebilirsiniz. Şu hayatta cebinde 0 lira ile yola çıkıp, yolda yaptığı bileklikleri satarak Avrupa seyahati yapan gençler de, gönüllü projelerde çalışanlar da, Abramoviç gibi helikopter pisti olan yatı ile seyahat edenler de var. Maceraya atılmak için para bir bahane değil.

Düşük bütçeli seyahat tiyoları için makalemi okuyabilirsiniz.

http://bilinmeyenrota.com/2015/05/dusuk-butce-ile-seyahat.html

 

 

9- Yalnız kalırsam?

yalnızlık

Çift ya da daha kalabalık seyahatlerde insanlar yakınlarında bir şeyler paylaşacakları kişiler olduğu için diğer insanlara karşı daha kapalı oluyorlar. Yalnız iken ise, sosyalleşme ihtiyacından dolayı iletişime daha açık olunuyor. Ve aynı şekilde karşı tarafta, yalnız olan turistleri davet etmeye daha yatkın oluyor.

Ayrıca hostellerde ve diğerler konaklama yerlerinde de sizin gibi tek seyahat eden bir çok kişi olacak ve onlarla tanışıp bir süre beraber vakit geçireceğinize hatta rotanız aynı ise birlikte devam edeceğinize emin olabilirsiniz.

İşin güzel tarafı ise, yalnız kalmak istediğinizde bunu belirtip yolunu ayırabilmeniz.

 

10- Yaşın geldi çocuğum evde otur

ağlayan-bebek-gif

Toplumsal normlar ile hareket eden aileniz size gitmemeniz için bir çok neden üretecektir. Bunlardan birisi de yaşın geldi çocuğum evde otur olabilir. Komşu Şükran’ın oğlu Hilmi ikinci torunu verdi sen gezme derdindesin diyebilirler. Anne bu, der.  Hatta siz de öyle düşünebilirsiniz lakin böyle bir şeyi hayatınızda kaç kere gerçekleştirebilirsiniz. Biraz daha fazla sorumluluk almadan önce daha önce hiç yaşamadığınız bir deneyimi tecrübe etmek keyifli olacaktır.

 

11- Üşengeçlik

üşengeçlik

Hayatın boyunca güzel olan hiçbir şey sana altın tepside sunulmayacak. Gidip alman, başarman, çabalaman gerekecek. Şimdi kaldır o koca poponu yerinden ve git bir uçak bileti al.

Yorum ( 5 )
 1. umur D
  17/09/2016 at 11:34
  Cevapla

  haahaha 🙂 Çok güzel yazı ve gifler.. Bayıldım..

 2. Çok Gezen Adam
  21/02/2017 at 15:19
  Cevapla

  Açıkçası tek gezmeyi pek sevmeyen biri olarak geçen ay tek başıma çıktığım Zanzibar seyahati benim için dönüm noktası oldu. Tek gezmekten çekinenlere önerim hostelde kalmaları. Zaten bir süre sonra tek kalmıyorsunuz 🙂

 3. raftingo
  09/05/2017 at 23:15
  Cevapla

  Tek seyahat farklı ama yanlız olmuyor eğlenmek ve bu eğlenceyi paylaşmak gerekli diye düşünüyorum…

 4. Nedim
  31/05/2017 at 15:54
  Cevapla

  Tek kelime harika, tebrikler, sonunda bizlere kalan sadece hatiralarimiz deyilmi..

  Gezmeyi cok seven birisi olarak, ister tek basima ister arkadaslarlan, hep büyük zevk almisimdir.
  Tek basima bir yere gitmektende hic bir zaman cekinmedim.
  bir süre önce gittigim Karayiplerde bir adada, aman sakin buralarda gezmeyin, sakin cikmayin Otelden gibi bir sürü uyarilar okumustum, her gece esim ve kizimlan ciktim hic bir seyde olmadi.

 5. Sinan Bozkuş
  02/06/2017 at 18:58
  Cevapla

  Yazı çok güzel olmuş, elinize sağlık. Başarılar…

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

tugce makarnaci