Workaway Nedir, Nasıl Çalışır?

Workaway Nedir, Nasıl Çalışır?

Workaway Nedir?

Workaway.info websitesi gönüllü projelerinin kariyer.net i olarak tabir edilebilir. Tek sefere mahsus (2 yıl için) 20 avro gibi bir ücretle (tam rakamı hatırlamıyorum) üye olunan bu sistem, içerisinde dünyanın 4 bir yanından gönüllü işleri barındırıyor. Genellikle günlük 5 saatlik çalışma karşılığında konaklama ve 2 öğün yemek temin ediliyor. Dilediğiniz ülkedeki işleri listelediğinizde; işin tanımı, çalışma saatleri, izin günleri, konaklama için temin edilecek yer gibi bilgilere ulaşıyorsunuz. Size uygun olanlara orada çalışmak istediğinizi ve neler yapabileceğinizi açıklayan bir mail gönderip cevap bekliyorsunuz.

Workawayde ne tarz işler var?

Bana en çok gelen sorulardan biri ise ne tarz işler bulunduğuna dair oluyor. Site üzerinden üyeliğiniz olmasa bile projeleri listeyip görüntüleme imkanı mevcut. Sistemde tarlada çalışmaktan tutun, kedi bakıcılığına, otelde resepsiyonda çalışmaktan, kafede barista olarak çalışmaya kadar bir çok seçenek mevcut. Şu ana kadar kendi tecrübelerimi aktaracak olursam;

workaway nedir

tabletimi sürekli yastık niyetine kullanan PingPong
 • 10 gün kadar Bangkok‘ta kedilerine (7 adet) aşık Fransız bir sinema yönetmenin evinde, yurtdışında olduğu süre zarfınca kedilerine baktım. Günde 3 öğün mama ve su vermenin dışında yapılacak başka bir şey yoktu. Karşılığında JP’nin evinde ücretsiz konaklama ve yemek. Bunun yanı sıra zengin dvd arşivden projektör ile film keyfi ve sitenin günlük 1 tl ücretli havuzunu kullanabiliyordum.
Langkawi’de çalıştığım otel
 • Langkawi de bir resort otelde günde 5 saatlik çalışma karşılığı konaklama ve yemek. Genellikle 9-2 çalışma saatlerini seçip günün kalanını havuzda geçirmeyi tercih ediyordum. Otelde gün geldi barda çalıştım, gün geldi temizlik yaptım, gün geldi bahçıvanlık. Daha sonra bunlardan sıkılıp otelde parti organizasyonu işine girdim. Haftanın 1 ya da 2 günü havuz partisi organize ediyor sahile inip insanları tek tek davet ediyordum. Hatta bu organizasyonlarımı gören Dubaili bir iş adamı bana iş teklif  edip, organizasyon şirketi kurmak istediğini söyledi.

workaway

Bali’de moringa ekimi
 • Bali’de kendini permakültüre adamış bir sivil toplum kuruluşunda, haftada 6 gün günde 4 saat tarlada ya da ofiste çalıştım. Sorumluluğu bana verilen domuzcukları hergün meyve ile besliyor, tarladaki çiftçiler ile sohbet ediyor, pirinç hasadına yardım ediyordum. Bir de Türkiye’deki iş tecrübelerimden ve aldığım eğitimden dolayı; ofisin ihtiyaç duyduğu araştırmaları yapıp, raporları hazırlıyor ve toplantılara katılıyordum. Hatta Bali’nin turizm departmanı ile yapılan görüşmeye katılıp bir turist olarak neler hissettiğimi rahatsızlıklarımı ve geliştirilebilecek noktaları aktardım. Burada sadece konaklama karşılığı çalıştım.

Workawayde iş bulabilmek için yabancı dil gerekli mi?

İyi düzeyde bir İngilizce bilgisinin her daim faydalı olacağı kesin ancak İngilizce ihtiyacı tamamen işe ve sizin yeteneklerinize bağlı olarak değişeceğinden dolayı net birşey söylemek mümkün değil. Mesela Bangkoktaki kedi bakıcılığında İngilizce’den çok, hayvan sevgisi gerekli idi ancak Malezyadaki parti organizasyonu işinde insanlarla sohbet edip davet etmek gerektiğinden iyi seviye ingilizce şarttı.

 

Workawayde ne gibi sıkıntılar olabilir?

Bangkok’ta 7 kedi aynı evin içinde olunca bir iktidar savaşı sürüyordu. Eğer eşyaları kedilerin bulunduğu alanda bıraktığımız anda sahiplenmek için bir tanesi mutlaka üzerine işiyordu. Eh bir de onları temizlemek gerekiyor. Zaten 2 adet kedim olduğu ve hayvanları da Elmayra gibi çok sevdiğimden benim için problem değildi.

Malezya‘da problem ise Malayların günün 3 öğünü lapa pirinç yemeleri idi. Bu nedenle odamdaki buz dolabına bir miktar yemek stoğu yapmak durumunda kaldım.

Bali’de ise sıkıntı konakladığım evin tarlaya ve ofise olan mesafesi oldu. Bana scooter kiralamam yönünde biraz baskı yapmaya çalıştılar ancak kabul etmeyince transfer ayarladılar.

Her projede sıkıntı yaşamak mümkün ancak bunları aşmak ve hayatı kolaylaştırmak size kalmış..

Ben bu sistemi hem seyahat süremi uzatmak, güzel insanlarla tanışmak, hem de turist gibi gezmekten çıkıp, yerel halkın içine karışmak; ülkenin kültürünü yüzeysel olarak değil derinlemesine anlamak  ve sindirmek için kullanıyorum. Gittiğim ülkelerde cenazeden, düğüne, hasatlara kadar çok farklı sosyal ortamların içerisinde yer alma şansı buldum.

Çalıştığım oteldeki diğer gönüllüler (kırmızılı çocuk hariç)

Hostelde konakladığımda sırtçantası ile dünya turuna çıkmış yaklaşık olarak aynı tecrübelere sahip insanlarla tanışmaktan ve benzer sohbetleri yapmaktan öteye geçmenin mümkün olmadığını kısa sürede farkettim. Workaway ile gerçekten gönüllülük kavramını içine sindirmiş birşeyler yapmadan yerinde duramayan ve çok değişik tecrübelere sahip muhteşem insanlarla tanıştım.Daha böyle bir mesleğin varlığından bile habersizken, insan hayatı boyunca kaç kere Gorilla Keeper ile tanışabilir ve yaşadıklarını birinci ağızdan dinleyebilir.

Siz de böyle bir tecrübe yaşamak için workawaye şans vermek istemez misiniz?

Sorularınızı ya da yaşadıklarınızı yorumlara yazabilirsiniz…

Yorum ( 18 )
 1. ateh
  29/01/2015 at 08:11
  Cevapla

  eveeeeet 🙂 tam da bu bilgilere ihtiyacım vardı. çok teşekkürler, paylaşımlara lütfen devam, sıkı takipteyiz

 2. Anonymous
  29/01/2015 at 16:44
  Cevapla

  Çok faydalı bir yazı doğrusu

 3. Levent can
  30/01/2015 at 09:36
  Cevapla

  Bitmesin istedim… 🙂

 4. Taflan Kandemir
  30/01/2015 at 10:43
  Cevapla

  Zevkle izliyoruz Tuğçe. İşlerde hem kolaylıklar dilerim, hem de kıskandığımı belirtmek isterim. Kediler bugüne kadar gördüğüm en farklı ve en zevklisi olmuş 🙂

  • BilinmeyenRota
   30/01/2015 at 14:52
   Cevapla

   çok saol Taflancım. Kedi bakımı benimde favorimdi. Öyle alışmışım ki ayrılınca özledim de..

 5. Kağan
  08/11/2015 at 08:06
  Cevapla

  Şimdiye kadar dünya seyahatimi sadece kendi olanaklarımla parça parça sürdürüyordum. diğer gönüllülerle tanışıp bilgi paylaşımında bulunmak ilgimi çekti. Benim yöntemimde sadece turistlerle birlikte olabiliyorsunuz çünkü. deneyimlerinden yararlanacağım tuğce..

 6. Bahadir bozat
  12/06/2017 at 16:23
  Cevapla

  Workaway icin ne kadar para gerekiyor hic vizesi yurtdisina cikmamis biri icin?

  • tugce makarnaci
   13/06/2017 at 11:25
   Cevapla

   Workaway süresince ve öncesinde yapılacak masraflar kişiden kişiye ve seçilen projeye göre farklılık gösterecektir. Pasaport ücretinden, ulaşıma, vize masrafına, proje süresince yapılacak şahsi harcamalara (sigara, içki, kahve, kitap vs) kadar farklı kriterler vardır. Bunları bir araya getirip, kendi masraf toplamınızı belirleyebilirsiniz.

 7. Çiğdem Özer
  15/06/2017 at 16:03
  Cevapla

  Merhaba, kendi adıma üye olduktan sonra iki arkadaş olarak da aynı işte gönüllü çalışabiliyor muyuz? (Başvuruyu iki kişi adına yapabiliyor muyum?)

  • tugce makarnaci
   15/06/2017 at 18:02
   Cevapla

   Workawaye üye olurken tekli profil ya da çift profil seçeneği var. Ona göre üye olmanız ve üyelik ücretini ödemeniz gerekiyor. Eğer tek profilden arkadaşlarınız için de başvuru yaptığınız anlaşılırsa, hesabınız kapatılabilir.

 8. dilek
  20/07/2017 at 01:14
  Cevapla

  tugce merhaba, merak edilenleri açıklığa kavuşturmuşsun çok teşekkürler. workaway e üye oldum ve projelere göz gezdiriyorum. ancak en merak ettiğin şey katıldığın projede görüştüğün ev sahibi vizeyi kolayca alabilmek için davetiye ve benzeri için yardım ediyor mu? bir de bir ülkeden başka bir ülkeye geçtiğinde (vizeli ülkelerdeki projeler arasında) vizeyi (geçeceğin ülke için olan) türkiye ye gelmeden nasıl hallediyorsun?

  • tugce makarnaci
   21/07/2017 at 21:43
   Cevapla

   Ev sahibi vize ile uğraşmaz. Ev sahibi vizeye karışır ise, turist vizesi değil çalışma vizesi alman gerekir ve işler çok karışır.

   • Haktan Adalı
    19/11/2017 at 22:48
    Cevapla

    hiçbir kolaylığı oluyor mu peki vize sürecinde workaway için gidiyor olmanın? yoksa direkt turist vizesine mi başvuruluyor? Avrupa için soruyorum

    • tugce makarnaci
     27/11/2017 at 11:08
     Cevapla

     vize konusunda hiç bir faydası yok

 9. hakan
  10/12/2017 at 15:24
  Cevapla

  merhaba What skills do you have,Please add any other information you would like hosts to know: gibi sorulara ne yazbilirim teki stediğim şey benim yurt dışında yeni insanlarla tanışmak sohbet edip güzel anılar birikirmek

  • tugce makarnaci
   16/12/2017 at 09:38
   Cevapla

   eh adamda iş yapacak insan arıyor sonuçta. ne yetkinliğin varsa onu yazacaksın..

 10. Metali
  12/01/2018 at 17:31
  Cevapla

  Diyelim ki host sizi kabul etti ancak vizeniz yok. Bu durum yani hostun ile anlasmis olmaniz ingiltere gibi ulkelere vize almanizi kolaylastirici bir unsur olabilir mi?

  • tugce makarnaci
   13/01/2018 at 16:42
   Cevapla

   Workaway vize için bir kolaylık sağlamaz

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

tugce makarnaci