Couch Surfing / Kanepe Sörfü Nedir? Couch Surfingle nasıl güvenli seyahat edilir?

9
CS, 230 farklı ülkeden yüz binlerce üyenin katılımıyla oluşturulmuş bir misafirperverlik klubüdür. Üyeler kendi şehirlerinden farklı bir yere seyahat edeceklerinde, en büyük masraflardan biri olan konaklamayı ücretsiz hale dönüştürmek ve aynı zamanda o şehirde yaşayan insanların deneyimlerinden faydalanmak, yeni arkadaşlar edinmek, birlikte güzel vakit geçirmek için bu site aracılığı ile bir host / ev sahibi ararlar. Karşı tarafın sizi ağırlamayı kabul etmesiyle başlayan süreç, genellikle çok güzel bir tatil anısına dönüşmektedir. Tanımadığınız bir insanın evinde kalmak, ya da birisini evinize sokmak fikri ilk etapta acayip gelebilir. Biz Türkler çok fazla Amerikan filmi seyrettiğimiz ve küçüklükten itibaren annelerimizin, babalarımızın hiç kimseye güvenmemek konusunda verdiği öğütler, çingenelerin bizi çuvala koyup kaçırdığı hikayeler dinlediğimiz için evdeki yabancı ve farklı etnik kökenden insanlar bizim için kabusun ta kendisi demektir. CS, sayesinde bu korkularınızı yenebilir ve ne kadar yersiz ön yargılarınız olduğunu anlayabilirsiniz. Peki bu site aracılığı ile nasıl güvenli seyahat edilir? (Genel geçer kuralların dışında birazda tek seyahat eden kadınlar için tavsiyelerim ağırlıkta olacak.)


· Profil fotoğrafınız ilk izlenim açısından en önemli noktalardan birisidir. Benim tavsiyem, dating sitelerindeki gibi seksi fotoğraflardan öte, arkadaşlık, eğlence gibi unsurları destekleyen bir fotoğraf koymanızdan yana. Profilinize bakan kişiye ilk mesajınız bu fotoğraf olacağı için özen göstermelisiniz.
 · Kimseye yalan söylemeyin, sonunda siz zararlı çıkarsınız.
· Eğer tek başınıza seyahat eden bir kadınsanız, ev sahibi ararken ilk etapta kadınlara başvurmanız daha güvenli bir yol olacaktır. Erkekler öcüdür demiyorum, ama kadınların evinde kendimi daha rahat hissediyorum.
· Sizinle aynı şeylerden hoşlanan kişileri tercih etmeniz daha eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.
· Fotoğrafı olmayan, ya da fotoğraflarda yüzü net şekilde gözükmeyen kişilerden uzak durun.
· Profili boş kişilerden uzak durun.
· Size ev adresini vermek istemeyen, sizi kendisinin eve götürmesini teklif eden kişilerden uzak durun.
· Profilleri mutlaka baştan sona kadar okuyun.
· Ev sahibi ararken, oda paylaşımı ve yatak paylaşımı durumlarını göz ardı etmeyin. Profilini okumadığınız birinin evine gittiğinizde, aynı yatağı paylaşmak durumunda kalabilirsiniz.
· Yanınızda her zaman konsolosluğun, ve acil durum telefon numaralarını bulundurun. (ambulans, polis, itfaiye gibi)
· Eğer ev sahibinizde herhangi bir şeyden hoşlanmazsanız, ne olduğunu bilmeseniz bile birşey size rahatsızlık veriyorsa evi terkedin.
· Her zaman bir B planınız olsun. Ben genelde 2 tane ev sahibi ile anlaşıp, en çok anlaşabileceğimi düşündüğüm kişinin evine gitmeyi tercih ediyorum. Ev sahibimle tanışıp, kalacağım yeri gördükten sonra herhangi bir sorun yoksa aynı gün içerisinde de diğer kişiye gelemeyeceğimi mutlaka haber veriyorum. Ya da gitmeden önce otelleri araştırıp herhangi bir sıkıntı olması durumunda kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.
· Karşı tarafın profilindeki referansları mutlaka tek tek okuyun. Size onun hakkında önemli ipuçları verecektir. Negatifleri özellikle okuyun. Eğer referanslarda, içti içti sarhoş oldu ondan sonra benimle beraber uyumaya kalktı yazan birisinin evinde kalmayın

· Adresi onaylanmış, pozitif referansı çok, ve kefili olan kişilere öncelik verin.
· Arkadaşınıza, ya da ailenize gittiğiniz yerin adresini, kalacağınız kişinin ismini ve birde fotosunu bırakmayı ihmal etmeyin.
Tüm bunları okuduktan sonra CS çok korkunç birşeymiş gibi gelebilir. Ama bunlar başınıza her zaman gelecek şeyler değil. Ben şimdiye kadar olumsuz hiçbirşeyle karşılaşmadım. Bunlar zaten her seyahatinizde dikkat etmeniz gereken noktalar.

T.

9 YORUMLAR

 1. Couchsurfing gerçekten çok başarılı düşünülmüş bir sistem. Ama kullanım öncesinde o kadar çok araştırma ve kişiler hakkında okuma yapmayı gerektiriyor ki, insan ucuz bir otelde kalmayı buna tercih edebiliyor.

 2. Yarın Bangkok’da couchsurfing yapacağım. Msnde konuşurken -o kadar akıcı bir Türkçe’si vardı ki- memleketten sandım, meğer Alman’mış! Hostum meğer TR’de 10 yıl çalışmış.

  Her yeni insan yeni bir deneyim demek.Güzel bir tanıtım yazısı olmuş. Türkiye CS’de çok aktif ama henüz haberdar olmayan ve keşfetmemiş çok sayıda insan var.

  Elinize sağlık.

 3. Kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor ama diğer yandan muhteşem deneyimler de sizi bekliyor olabilir güney afrika’da capetown da inanılmaz iki ev sahibimiz oldu CS sayesinde:))

 4. Hayriye Avcı

  merhaba
  Cs sayesinde 2 alman genç geçen hafta ilk misafirim oldu.Yazınızda bahsettiğiniz gibi profil resimleri ve diğer ayrıntılar fikir edinmemizi ve ağırlarkende-gezerkende doğru seçimler yapmamızı sağlıyor.Türkiye’de bu sistemin tanınması ve gelişmesi dileklerimle.

  ayrıca gazella için son oyumu size kullandım.iyi gezen ve hakeden kazansın:)

  Hayriye Avcı

  • bir kere bulaştınız mı bir daha kurtuluşunuz yok. Amsterdam’da ki 63 yaşındaki ev sahibemiz evi boş kaldığında çok üzülüyordu. Alışkanlık yapıyor bir noktadan sonra =) oylarınız için de çok teşekkürler

 5. Otellere bile giderken bir sürü kriterimiz var.Başkasının evinde kalma fikrine sahipsek elbette araştırmalı ve dikkatli olmalıyız.Herkesi de öcü olarak görmenin mantığı yok…

  Tamamen tesadüf eseri okudum bu yazıyı ama cidden güzel fikir.Tedbirli olunduğu sürece neden olmasın !
  Deneyeceğim mutlaka…

  Yazı için çok teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.