Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri 2019

0

Onlar, dünyanın en iyi müzik festivalleri. Onlarca müzik grubunu, DJ’i ve dünyanın çeşit çeşit yerinden on binlerce dinleyiciyi bir araya getiriyorlar. Türkiye’de de birçok gencin hayallerinin başında, dünyanın bu en iyi müzik festivallerinden kendi müzik zevkine göre birkaçında yer almak geliyor. Peki, 2019 yılında hangi festivaller öne çıkıyor, hangileri heyecanımızı cezbediyor? Gelin hep beraber 2019 yılında gerçekleşecek dünyanın en iyi müzik festivalleri listesine bakalım.

Burning Man

burning man ile ilgili görsel sonucu

Post-apokaliptik bir filmden fırlamış gibi görünen şehir: Black Rock City. Dünyanın en iyi DJ’leri ve dört kıtadan eğlenmeye gelmiş insanlar! Burning Man, bir müzik festivalinden fazlasını vaad ediyor. Black Rock City adını verdikleri festival alanında, kendi deyimleriyle, “politikadan önce ahlaki ilişkiler, teoriden önce pratik, mesleklerden önce roller” geliyor. Herkesin eşit olduğu, müzik ve dans ortak noktasında buluşulan bu eşsiz deneyim, devasa bir ahşap adamın ateşe verilmesiyle son buluyor. Burning man ismi de buradan geliyor.

Biletler pahalı derseniz festivalde gönüllü olmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Tarih: 25 Ağustos – 2 Eylül 2019
Konum: Black Rock Çölü, Nevada, ABD

Tomorrowland

tomorrowland ile ilgili görsel sonucu

Dünyanın en iyi müzik festivallerinden olan Tomorrowland, elektronik dans müziği sevenlere unutulmaz bir deneyim vaad ediyor. Festival, 2019 yılında kışın Fransa’da yazın ise Belçika’da olmak üzere senede iki defa düzenleniyor. Belçika’da düzenlenen orijinal Tomorrowland’in teması ve alt başlığı “The Book of Wisdom”. Line-up ise henüz duyurulmadı.

Tarih: 19-21 Temmuz + 26-28 Temmuz 2019
Konum: Boom, Belçika

Coachella

Ä°lgili resim

Pek çok Türk ünlünün de her yıl gittiği, dünyanın en büyük müzik festivallerinin başında gelen Coachella, 1999’dan beri Kaliforniya’da düzenleniyor. Alandaki meşhur dönme dolabın yanında pek çok etkinliğe de ev sahipliği de yapan festival, indie müzikten R&B’ye, hiphop’tan elektronik dans müziğine sayısız tarzdan sanatçıyı ağırlıyor. Bu yıl Coachella’yı birbirine katacak isimler arasında Tame Impala, Childish Gambino, Ariana Grande, Khalid ve Aphex Twin de bulunuyor.

Tarih: 12 – 14 Nisan + 19 – 21 Nisan 2019
Konum: Indio, Kaliforniya, ABD.

Sziget

sziget ile ilgili görsel sonucu

Avrupa’nın ve dünyanın en iyi müzik festivallerinden olan Sziget, Tuna Nehri üzerindeki Obudai-sziget isimli ormanlık adacıkta düzenleniyor. Festivale indie müziğin önemli isimleri katılıyor. 2019 yılında Sziget’in ağırlayacağı isimlerden bazıları şunlar: Foo Fighters, Ed Sheeran, Richard Ashcrof, Twenty One Pilots…

Tarih: 7-13 Ağustos 2019
Konum: Budapeşte, Macaristan

Download

download festival ile ilgili görsel sonucu

Rock ve metal müzik dendiğinde akla gelen ilk festivallerden olan Download festivali de düzenlenmeye başlandığı 2003 yılından beri dünyanın en iyi müzik festivalleri arasında sayılıyor. Download’da bu yıl Slash, Tool, Def Leppard, Slipknot, Slayer, Smashing Pumpkins, Whitesnake gibi pek çok efsane rock müzisyeni alacak.

Tarih: 14-16 Haziran 2019
Konum: Donington Park, Birleşik Krallık

Exit

Ä°lgili resim

 

Yıllarca savaşlar görmüş bir kale, şimdi dünyanın en iyi müzik festivallerinden birine ev sahipliği yapıyor. Rock müzikten drum’n’bass’a, hip-hop’tan reggea’ye pek çok tarza yer veren Exit Festival, bir kez daha yılın en iyi müzik festivallerinden olmaya aday. 2019 yılında Exit Festival sahnesinde çalacak bazı isimler şöyle: The Cure, Greta Van Fleet, Philip H. Anselma & The Illegals…

Tarih: 4-7 Temmuz 2019
Konum: Petrovaradin Kalesi, Petrovaradin, Sırbistan

Ozora

ozora ile ilgili görsel sonucu

Saykodelik ve trance müzik alanında dünyanın en iyi müzik festivallerinden olan Ozora, 1999 yılından beri adeta rengarenk bir hippi kenti yaratıyor ve yaklaşık 60 bin kişiyi ağırlıyor. Festival alanında alevli gösterilerden bir labirente, pazar alanından çocuklar için bir oyun parkına her şey bulunuyor! Ozora’da bu yıl bir Pink Floyd etkinliği de gerçekleşecek. Pink Floyd ile çalışmış Scott Page ve Roberta Freeman’a birçok önemli müzisyen eşlik edecek ve birlikte Pink Floyd şarkılarını seslendirecekler. Bunun dışında Ace Ventura, Back To Mars, Atmos ve daha birçok isim Ozora’da yer alıyor.

Tarih: 29 Temmuz – 4 Ağustos 2019
Konum: Dadpuszta, Macaristan

Glastonbury

glastonbury ile ilgili görsel sonucu

Oasis, Rolling Stones, The Stone Roses, Amy Winehouse, David Bowie ve daha kimler kimler… Glastonbury Fesitvali, yaklaşık 50 yıldır dünyanın en iyi müzik festivalleri arasında başı çekiyor. 2018 yılında düzenlenemeyen festival, 2019’da geri dönüyor. Ancak henüz line-up duyurulmadı.

Tarih: 26 – 30 Haziran 2019
Konum: Worthy Farm, Birleşik Krallık

Wacken Open Air

Ä°lgili resim

Uzun saçlar, küpeler, piercingler ve siyah tshirtler… Birçok heavy metalci her sene dünyanın en iyi müzik festivallerinden olan Wacken Open Air’ı bekliyor. 1990 yılından beri düzenlenen festivalde her yıl dünyanın farklı ülkelerinden onlarca heavy metal grubu sahne alır. 2019 yılında da Wacken Open Air’da Anthrax, Slayer, Sabaton gibi pek çok efsane grup sahne alacak.

Tarih: 1 – 3 Ağustos 2019
Konum: Wacken, Almanya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.