Mumbai’nin Varoş Milyonerleri

4

Slumdog Millionaire ile tanıdım Mumbai’yi, Mumbai’nin varoşlarını..  Filmdeki ana karakterin doğup büyüdüğü mahalle hepimizin dikkatini çekmiştir. Hatta Amitabh Bachchan’ı görmeye çalışırken bok çukuruna atladığı sahne ise fakirliğin ve hayallerin boyutuna vurgu yapar. Hintlileri hep pis biliriz, o yüzden çoğumuz yadırgamaz bu sahneyi güler geçeriz. Öyle değil aslında durum. Olay parasızlık, yoksulluk ve ona rağmen mutluluk.. Nasıl bir arada olur merakımdan, gitmek istedim Mumbai’nin gettolarına.

Mumbai’nin varoşlarının tehlikeli olduğu söylenir. İki seçenek var giriş için.. Ya bir tur şirketi ile anlaşacaksınız ve hayvanat bahçesi ziyaretinden farksız bir tur gerçekleştireceksiniz ya da orayı bilen bir Hintli arkadaşınız ile gideceksiniz. Ben şanslıydım, Hintli bir arkadaşım gezdirmeyi kabul etti.

mumbai-varos

hindistan-ara-sokak

İlk önce geniş bir caddeye vardık. Sol tarafında Hindu, sağ tarafında Müslüman mahallesi. İki ayrı dünya.. Hindu mahallesine girdik biz. Girer girmez, elimdeki kamerayı görenler poz vermeye başladı. Herkesin neşesi yerinde, gelip geçen ya laf atıyor ya da muhabbet etmeye çalışıyordu. Dar sokak aralarında kaybolurken, tabakhaneleri, tabakhanelerin üstlerinde evleri, çoluk çocuğu, kadınları gördüm, bağrışmalara, gülüşmelere şahit oldum. Parayla saadet olmaz sözü, sanki bu mahalleden çıkmış gibiydi.

hintli-kadinlar

Sokak aralarında dolanırken, bir grup Hintli kadının sohbetine denk geldim. Sözlerini anlamasamda, vücut dilleri davetkardı. Yanlarına oturduğumda Hintli arkadaşımın tercümesi sayesinde biraz muhabbet edebildim. Tabii derinlere, duygulara inen muhabbetler olmadı, olamadı. Ama çok isterdim. Hayallerini dinleyebilmeyi, mutluluğun sırrını öğrenebilmeyi..

hindistan-bakkal

 

Dönüş yolunda caddenin karşısına geçmek istedim. Müslüman mahallesine yani.. Arkadaşım olmaz, güvenli değil dedi. Nasıl yani dedim. Üzerinden gözümü ayırdığım 20. Saniyede kaçırılmış olursun dedi. Abartıyor musun dedim. Hayır dedi. Bir caddenin iki yanı nasıl bu kadar farklı olabilirdi ki.. Caddenin o kısmının neredeyse tamamı Arapça tabelalar ile kaplıydı. Bir sokak girişinde ise, 5 bayrak sallanıyordu. Dördü Pakistan, beşincisi ise ters yöne basılmış Türk bayrağı. Ne işi var burada Türk bayrağının diye sorduğumda, oraya bağış yapan ülkelerin bayrakları asılıyor yanıtını aldım. Sivil toplum örgütü mü dedim. Hayır dedi. Ne peki dedim. Dini bir şeyler dedi. Tarikat yani dedim. Sanırım dedi…

hindistan-sokak

Dip not : Bayrak tam olarak Türk bayrağına benzemiyor. Ayrıca Pakistanlıların kendi banknotlarına bayraklarını kırmızı olarak basmışlıkları var, belki onunla alakalı bir durum da olabilir.

hindistan-getto

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.