Palenque : Kehanetlerin Kenti

0

Palenque’de gezilip görülecek yerlerin başında şehrin adını verdiği antik kent geliyor. Bunun dışında çok fazla bir seçenek olduğunu söylenemez ancak bu antik kenti görmek için turistler şehri dolduruyor. Şehirde görülecek pek bir şey yok. O nedenle şehir yerine cangıl içerisindeki pansiyon ve otellerde kalmak daha keyifli bir tercih. Cangılda konaklama odadan kükreyen maymunların sesini ve tropik kuşların ötüşünü dinleyebilmek adına muhteşem bir tercih.

Öyle bir cangıl düşünün ki, çitlerle çevrili olan alandan rehbersiz tek başınıza çıktığınız takdirde geri dönüş yolunu bulamama ihtimaliniz yüksek. Kafanızı kaldırdığınızda gökyüzünü görmekte zorlanıyorsunuz. Kaldığınız odanın kenarından maymunlar geçiyor. Gece kükreyen maymunların sesini duyunca onların maymun olduğuna inanmakta zorluk çekiyorsunuz sanki maymun değil de puma. Olmadık renklerde kuşlar görüyorsunuz. Yemek yerken simsiyah peluş gibi küçük bir maymun geliyor yanınıza utangaç bir şekilde ve muz istiyor. O an şaşkınlığınızı gizleyemiyorsunuz, bu mu o kadar ses çıkaran maymun diye. İşte böyle bir yer Palenque.

 

Palenque Antik Kenti

 

Antik kent UNESCO dünya tarihi listesine girmiş olsa da Meksika gezilecek yerler listesinde gerektiği değeri görmüyor. Chichen Itza’dan çok daha görkemli olan kent, yoğun turistik alanın dışarısında kalması nedeniyle Chichen Itza’nın gölgesinde kalmış.

 

Maya uygarlıklarının en önemli kentleri arasında yer alan Palenque ismini 16.yy’da yakınına kurulmuş olan İspanyol kasabası Santo Domingo Palenque’den almış. Palenque antik kenti millattan önce kurulmuş olsa da Avrupalılar tarafından 1700lere kadar bilinmiyordu. Bu tarihlerde bir Mayanın İspanyol rahibe buranın varlığından bahsetmesi ile ortaya çıkıyor. Gömülü olan kentin kazılıp gün yüzüne çıkarılması ise 20.yy’ı buluyor. Bu nedenle de gravürler ve hiyeroglifler ilk günkü canlılığını ve görkemini koruyor. Bu hiyeroglifler Maya kültürünün ve bilgi birikiminin kanıtı. İttifaklar, ticaret, mübadele, savaşlar ve evlilikler hakkında çok fazla şey anlatırlar.

 

Palenque aynı zamanda meşhur 2012 kehanetinin önemli bir noktası idi.  Kimilerine göre dünyanın yok olacağını ama Palenque’den başka bir boyuta kapı açılacağına dair inanış vardı. Bu yüzden 2012’de bir çok insan Meksika’ya tek yön bilet alıp geldikleri ve meşhur gün bittiğinde elleri boş bir şekilde antik kentin etrafında ne yapacaklarını bilemez şekilde dolaştıkları hala anlatılır.

Durum şu ki, Mayalar kıyamet günü ya da yok oluş gibi inanışlara sahip değiller. Kehanete göre 21 Aralık 2012’de 5000 yıllık yeni bir dönemin başlangıç günüdür. Belki de olmuştur biz fark etmedik.

 

Antik kent çok büyük ve etkileyici, o yüzden tüm günü buraya ayırmanızı öneririm. Ben 13.00’de girdim 17.00’de kapandı ve göremediğim yerler var. Antik kent cangılın ortasında olduğu için güneşten kaçıp saklanabilecek çok nokta var.


Palenque’de Konaklama

Konaklama için cangıl ortasındaki seçenekleri tavsiye ediyorum. Benim konakladığım El Panchan bölgesindeki cabanalar internetten rezervasyon kabul etmiyorlar. Gittiğinizde boş ise oda veriyorlar, yoksa şansınıza küsün. Ben bu riski almayı tercih ettim çünkü her zaman tecrübe edilebilecek bir deneyim değil. Börtü böceklere karşı hassas olanlar, giderken buna biraz daha töleranslı gitsinler.

Jungle palace cabanalarıBen Jungle Palace’ta kaldım. Banyosuz çift kişilik odaya 150 peso ödedim. Buraya gelirken Palenque antik kentine giden dolmuşlara binip El Panchan’da inmek istediğinizi söylemeniz gerekiyor. Çoğu dolmuş şoförü oradaki pansiyonların otellerin ismini bilmiyor. El Panchan’da cabanalar arasında fiyat farkı çok fazla yok. Geldiğinizde bir tanesi dolu ise, diğerlerinde boşluk çoğunlukla oluyor.

Mutlaka Dikkat Edin

Palenque ve San Cristobal arasındaki yol Banditolar tarafından tutulmuş durumda. Güvenlik nedeniyle 4 saatlik kısa yol yerine 10 saatlik uzun yol tercih edilmeli. Detaylı yazı burada…

San Cristobal ve Palenque Arası

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.