Rijksmuseum – Amsterdam

0
Eserleri inceleme hızınıza ve ilgi oranınıza göre 2 saat ile 2 gün içinde bitirebileceğiniz müze.. Belki 2 gün abartı olur ama tüm eserleri tek tek incelemeye kalkarsanız 1 gününüzü harcayabilirsiniz.
Rijks museum’a gidene kadar  Rembrant’ın eserleri benim için kasveti, karanlığı çağrıştıran soğuk sevimsiz tablolardı..  Yakından görünce birer şaheser olduklarını anladım. Işığın ve gölgenin kullanılışı, gözlerdeki canlılık, tabloların gerçekçiliğini tarif etmek mümkün değil.. O kadar canli duruyorki portreler, o dönemin 3D teknolojisi bu olsa gerek diye düşünmeden edemedim.. Rijksmuseum’da tabiki sadece Rembrant’ın tabloları bulunmuyor, Dutch Masters olarak sayılan ressamların eserleri, heykeller, çiniler ve dünyanın ilk bebek evi de orada yer alıyor. Bebek evi, Avercamp’ın Winter tablosu, Rembrant’ın Night Watch adlı eseri en beğendiklerim oldu.. Avercamp’ın Winter tablosundaki insanları dikkatlice incelerseniz, ağaca işeyen bir adam, çatıda birbirine sarılmış çift gibi detayları gördüğünüzde ressamın ne kadar esprili birisi olduğunu da farkediyorsunuz. Rijksmuseum hakkında anlatılabilecek o kadar çok şey varki, hangi sırayla neyi anlatmam gerektiğini bilemiyorum. Siz en iyisi kendiniz görün.. 
Avercamp – Winter
 
 
Gitmeden önce internetten yaptığımız araştırmalardan sonra gider yarım saat kadar kalıp tablolara bakar çıkarız diye planlamıştım kafamda. Hatta Heineken ve Van Gogh müzesine yakın olmasa belkide gitmeyiz diye düşündüm bir yerdi. 
 
Sonuç: Kolumdan tutulup hadi Heineken kapanacak yetişelim sesleriyle zarla zorla çıkartıldım.
 
Sanırım sadece Rembrant’ın Night Watch tablosunun önünde 15-20 dakika kaldık. 
Bizim heykele put gözüyle baktığımız dönemlerde Avrupa’da sanatın bu denli geliştiğini görmek insanda değişik ve karmaşık bir hayıflanma duygusu uyandırıyor. 
 
Amsterdam’da en hoşuma giden şey de insanların müzelere ve hatta kütüphanelere bile çocuklarıyla birlikte gitmeleri. Harika bir şey. Umarım bizde çocuklarımızı yakın zamanda şimdiki kadar çok şımartmamayı öğrenebiliriz =) 
 
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.