San Cristobal de las Casas

3

Meksika’da gezilecek yerler listesinde Cancun, Tulum gibi turistik merkezler ile yarışan San Cristobal de las Casas nerededir, ne yenilir, ne içilir, nerede kalınır ve neler yapılır?

Çam ormanları ile bezeli dağların ortasında apartmanların olmadığı, tüm şehrin tek ya da çift katlı renkli koloniyel mimari ile inşaa edilmiş binalardan oluştuğu, kahve ve kakao kokusu yükselen sokaklarında müzisyenlerin, ressamların cirit attığı, romantik solcuların ve gezginlerin bir araya toplandığı, her bir köşesinde farklı bir etkinlik olan bir kasaba hayal edin. İşte orası San Cristobal de las Casas. Meksika’nın Chiapas eyaletinin kültür başkenti. Hatta tüm Meksika’nın kültür başkenti bile olabilir.

San Cristobal de las Casas öyle bir yer ki insanı içine çekiyor. Görecek bir sürü yer, yapacak bir sürü şey, katılacak bir sürü etkinlik var ama ben San Cristobal’de geçirdiğim 10 gün boyunca yaptıklarımdan, gördüklerimden çok şehrin enerjisini ve tanıştığım insanların güzelliğini hatırlıyorum. Maalesef bunları yazı ile aktarabilmem mümkün değil, o yüzden ben San Cristobal’de yapılacakların kısa bir listesini yazayım. Siz de şehirdeki atmosferi kendiniz keşfedin.

San Cristobal de las Casas Nerede?

San Cristobal de las Casas güvenli mi?

San Cristobal’de güvenlik konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Meksika’da yaşayan bir çok yabancı burada yaşamayı tercih ediyor.

Sadece dikkat etmeniz gereken tek şey San Cristobal ve Palenque arasında geçişte kestirme yolu değil, ado buslerin kullandığı uzun yoldan gitmenizi öneririm.

San Cristobal de las Casas’ta Yapılacaklar

San Cristobal de las Casas hem çevresinde hem de içerisinde yapılacak ve görülecek bir çok yer sunuyor. İşte bunların başlıcaları…

1-Ücretsiz Şehir Turu

san cristobal de las casas ile ilgili görsel sonucu
şehir turu toplanma noktası

San Cristobal’e yeni geldiniz, nerede ne var bilmiyorsunuz ve yeni insanlarla mı tanışmak istiyorsunuz? Bu tur tam bunun için tasarlanmış. Yerel bir rehber eşliğinde ücretsiz olarak şehri geziyorsunuz. Katılım için bir gün önceden haber vermeniz yeterli. Tur sonunda rehbere bahşiş verirseniz çok mutlu olurlar.

 

2-Zipline

San Cristobal’in etrafı dağlar ve doğal parklar ile çevrili. Bu doğal parkların içerisine kurulmuş zipline hatları mevcut. Dağların birinden diğerine çok da kısa olmayan ama hızlı ve maceralı geçişler için zipline çok eğlenceli.. Ekipman gerektiren bir etkinlik olduğu için ben tur tercih ettim, çok da memnun kaldım. Özellikle zipline hatları arasındaki yolu muhteşem hikayeleri ile şenlendiren rehberimiz Juen çok tatlıydı. 

3-Mamut Mağarası / İple İniş

Ziplinedan çok keyif alınca aynı firma ile trekking turuna katılmaya karar verdim. Tatlı rehberimiz Juen bu sefer önce yerel içki fabrikasına oradan bizi güzel bir trekking rotası ile  Mamut Mağarasına iple iniş yaptırdı, ardından köy yolunu takip ederek yürüyüşümüzü sonlandırdık. Mamut mağarası çok fazla doğal güzelliği olan bir mağara değil. Tursuz olarak dolmuş ve biraz yürüyüş ya da taksi ile de gidip gezmek de mümkün. Benim tur tercih etmemdeki sebep iple inişi tecrübe etmekti.

4-Yerel Pazar

san cristobal de las casas mercado ile ilgili görsel sonucu

Gerçek Meksika’yı görmek için mutlaka yerel pazara gitmenizi tavsiye ediyorum. Canlı tavuk satan teyzeler, 1 liraya avokadolar, yerel Meksika yemekleri, yerel giysiler hepsi bir arada.

5-San Juan de Chamula

Meksika’nın en acayip yeri biraz vahşi biraz suratsız. Köye gittiğinizde kiliseyi mutlaka görürsünüz zaten. Sakın kilisede fotoğraf çekmeye kalkmayın dayak yersiniz. Gerçek anlamda! Bir de hapishanedekilere bakabilirsiniz ama onlarla konuşmayın ve yiyecek vermeyin.

6-Zapatista Köyü

90lı yıllarda ayaklanan ve bağımsızlığını ilan eden Zapatistaların karargahını ziyaret etmek yaşayışlarını görmek mümkün. Bunun için Oventic kasabasına gitmek gerekiyor. Sabah erken saatte gidenlerin karargahı görme ihtimali daha yüksek, aksi takdirde gezdirmeyebiliyorlar. Tabii orasının özerk bir devlet olduğunu, Meksika’da olsanız da aslında Meksika olmadığınızı hatırlatayım. Canları isterse karargaha almayabilirler. Girişiniz tamamen şansınıza bağlı.

7-Sumidero Kanyonu

Kanyona tursuz gitmek mümkün ama tursuz gidenlerin tecrübesi turla gidenlerle aynı rakama geldiği. Turlar süreyi uzatmak için bazı mekanlarda fazla tutuyorlar, o yüzden tursuz gitmek tercih edilebilir.

8-Maya Tıp Müzesi

Gereksiz bir yer. Mayaların bitkiler ile nasıl tedavi yöntemleri uyguladığını gösteriyor ama tüm bilgiler İspanyolca. Elinize tutuşturdukları bir tane İngilizce dosyaları var, orda ufak ufak bilgiler var ama yeterli değil. Bir de doğum videosu var dönen, ne dediğini anlamasanız da mutlaka izleyin çok ilginç.

Biz oradayken ölmeye yakın ve aşırı derecede acı çektiği belli olan yaşlı bir teyzeyi getirdiler tedavi için. Kadın acıdan ağlıyordu. Resmi olmayan şekilde burada hala tedavi uyguluyorlar.

9-Barlar Sokağı / Sevgi Yolu

Şehrin hastag # şekilde konumlanmış dört adet sokağı araç trafiğine kapatılmış ve bu sokaklar üzerinde barlar, kafeler, restaurantlar, mağazalar dolu. Hayat bu 4 sokakta desem yeridir. Arnavut kaldırımlı bu sokaklarda yürüyüp yeni mekanlar keşfetmenin keyfini çıkarın. İsmini hatırlamıyorum ama cuma ve cumartesileri muhteşem jazz yapan bir mekan vardı, zaten sokakta yürürken sesini mutlaka duyarsınız.

San Cristobal’de Etkinlikler

San Cristobal’de mutlaka gerçekleşen bir etkinlik vardır. Şehirin tüm etkinliklerini takip edebileceğiniz tek bir internet sitesi yok  Kafelerden ya da hostellerden bunları öğrenebilirsiniz. Sergiler, yoga, müzik, dans her türlü etkinliği düşük ücrete ya da ücretsiz olarak bulabilirsiniz.

San Cristobal de las Casas Yeme İçme

Genel olarak yeme içme konusunda tavsiye vermekten hoşlanmıyorum ancak bunu anlatmadan geçmeyeceğim. San Cristobal de las Casas’ta tapas ve şarap servis eden bir ev var. İsmi La Viña de Bacco. Ev yapımı şaraplarını mutlaka denemelisiniz,  kadeh fiyatları 40-50 peso civarında. Biz oradayken bu şarap evinin onuncu yıl kutlamasına denk geldik ve tüm gece boyunca bir kadeh ev şarabı ve tapası 10 pesoya (2 lira civarı) verdiler. Tüm kasaba orada sarhoş oldu desem yeridir. Tavsiye edeceğim yegane yer burasıdır, gerisini zaten bulursunuz.

San Cristobal’de Nerede Kalınır?

Bu tesisin galeri resmi

San Cristobal’de couchsurfing yapmak çok kolay. Hosteller ise dilediğiniz bütçeye göre var. Oteller de aynı şekilde. Ben  hem couchsurfing ile hem de Puerta Vieja Hostelde kalmıştım. Hayatımda kaldığım en iyi hostellerden biri olduğunu söyleyebilirim. İçeride o kadar çok şey oluyor ki, insan hiç dışarıya çıkmadan günler geçirebilir. Eğer dormda kalacaksanız en üst katta, dört tarafı da camlı olan odayı tercih edin. Fiyatlara kahvaltı dahil, sabahları tatlı veya tuzlu sevenler için iki çeşit ve doyurucu kahvaltı çıkıyor, dilediğinizi tercih edebiliyorsunuz. Haftanın bir ya da iki akşamı ücretsiz kokteyl veriyorlar. Bar her gece açık. Projeksiyonlu güzel bir sinema odası var, dilediğiniz filmi seçip izleyebilirsiniz ve haftanın mutlaka bir kaç gecesi sadece hostelde kalanlar için keyifli etkinlikler düzenleniyor.

3 YORUMLAR

  1. Bu yıl lise son sınıfım ve okul biter bitmez eğitimime bir yıl ara vererek gezebildiğim kadar yer gezeceğim ve en büyük rehberim sizsiniz. Teşekkürler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.