Gelmiş Geçmiş En İyi Seyahat Filmleri

2

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi sevenlere, gördükleri yerlere gitme isteği uyandıracak, onlara ilham verecek seyahat filmlerini gelmiş geçmiş en iyi seyahat filmleri listesinde topladık. Bakalım sizin favori seyahat filmleriniz de bu listede yer alıyor mu?

Seven Years in Tibet (Tibet’te Yedi Yıl)

Avusturyalı dağcı Heinrich Harrer’in gerçek hikayesini konu alan bu filmde Tibet’e doğru gidilen bir yola eşlik ediyoruz. Bu film ben 14 yaşındayken vizyona girmişti ve internetin sadece MIRC’tan ibaret olduğu o dönemde dünyada ne kadar farklı kültürler ve coğrafyalar olduğunu anlamama sebep olmuştu. Belki o yaşta değil ama yıllar sonra yola çıkmama vesile olan bu seyahat filmi hayatta başarının bizim algıladığımızdan daha farklı olabildiğini gösteriyor. Benim için çok kıymetli olan Tibet’te Yedi Yıl filmi seyahat filmleri listesinin başında yer almayı hak ediyor.

IMDB Puanı : 7.0

 

Elveda Berlin (Tschik)

Fatih Akın’ın yönettiği bu filmde iki genç arkadaş, bir araba çalıp istedikleri yola çıkarak hayatlarını değiştirmek için adım atarlar. Bu hayat ve gençlik dolu filmde, araba kaçırmalarından tutun da, yol aldıkları güzel manzaralarda ilerlemeleri sizi de bu maceraların adeta içine çekiyor. Onlar bu yolda kendilerini keşfederken, umarım siz de kendi içinizde çok güzel bir yolculuğa çıkarsınız.

IMDB Puanı : 7.0

Into The Wild (Yabana Doğru)

Bir çoğumuzun bildiği, listenin olmazsa olmazı Cristopher Supertramp’in tüm parasını bağışlayıp Alaska’ya doğru yola çıktığı en iyi seyahat filmleri listelerinde en başta olan Into The Wild. Yüzlerce insana ilham olan bu hikaye Cristopher’ın gerçek yaşam öyküsü. Into The Wild, sizi Cristopher’ın yaşadığı hayata imrendirecek, tüylerinizi diken diken edecek türde bir film. Eddie Vedder’ın yaptığı film için yaptığı müzikler, o kadar uyumlu ki, bu düzene karşı gelen Supertramp gibi sizin de içinizden her şeyi bırakıp gitmek gelecek.

Cristopher Supertramp’in hayatını konu alan aynı isimde bir de kitap var, önce bir filmi izleyin derim eğer beğenirseniz kitabı da şiddetle tavsiye ediyorum. Supertramp’in hayatına daha da dahil olacaksınız.

IMDB Puanı : 8.1

The Motorcycle Diaries  (Motorsiklet Günlükleri)

İki üniversite öğrencisinin Güney Amerika’yı keşfetmek amacıyla Arjantin’e doğru bir motorsikletle çıktığı bu seyahat filmi aynı zamanda Che Guevara’nın da devrim yolculuğunu anlatır. Guevara’nın bu seyahat sırasında aldığı notlara dayanarak çekilen bu filmin aynı zamanda bir kitabı da var ‘Latinoamericana’. Film müzikleri sizi alıp Güney Amerika’nın o güzelim doğasına götürürken kusursuz bir şekilde işlenen sinematografiyle kendinizi Güney Amerika’da belki de Che Guevara’nın ta kendisi olarak bulabilirsiniz.

IMDB Puanı : 7.8

Captain Fantastic (Kaptan Fantastik)

Bu baba, diğer babalardan biraz farklı. Altı çocuğunu Pasifik Kuzeybatı ormanlarında yetiştirmeye çalışan ve kendini, çocuklarını gerçek dünyanın dışında tutmaya adamış bir baba. Kapitalizmden, toplum normlarından çocuklarını arındırmaya çalışan bir babayla karşı karşıyayız bu filmde. Siz de o çocukların yerinde olmak için can atacaksınız. Tüm çocukları bu şekilde büyütme isteğine kapılıp gideceğinizden oldukça eminim.

IMDB Puanı : 7.9

Y Tu Mamá También (And Your Mama Too)

İspanyol yapımı olan bu film, kocası tarafından aldatıldığını öğrenen bir kadının, iki genç ile birlikte cennet ağzı kumsalına doğru çıktıkları yolu anlatıyor. Bağımsız sinemalar kapsamında ülkemizde de izleme fırsatı bulduğumuz film en iyi seyahat filmlerinden biridir. Hayatın kendisinden esinlenilmiş bu filmde hiç beklemediğiniz anlarda gülecek, bazen yüzünüz kızaracak, bazen de duygusallaştığınızı fark edeceksiniz. Özellikle bu açıdan, filmi aynı yola çıkmaya benzetiyorum. And Your Mama Too yolda karşılaştığınız duygusal anları, güzellikleri, en çok eğlendiğiniz zamanları aklınıza getirmekte oldukça başarılı.

IMDB Puanı : 7.7

The Bucket List (Şimdi ya da Asla)

Hepimizin bir “yapılacaklar listesi” vardır. Bu iki yaşlı adamın da kanserle mücadele ederken elbette ki bir listeleri vardı. Şimdi ya da Asla, hastaneyi terk ederek beraber çıktıkları bu yolu anlatırken bizi de oldukça düşündürüyor. Hayallerimize geç mi kaldık? Yoksa hiçbir şey için asla geç değil mi? Her zaman ertelemekten yorulmadık mı? Ben şimdiden uyarayım, kendinizi bu soruları sorarken bulabilirsiniz. Seyahat filmleri arasında klasik olan başrollerinde Morgan Freeman’ın ve Jack Nicholson’ın oynadığı bu film, sorularımızın yanıtını açık bir şekilde veriyor. Hiçbir şey için asla geç değil! 

IMDB Puanı : 7.4

Tracks (Çöldeki İzler)

Genç bir kadın, köpeğiyle çıktığı bu yolda Avustralya’dan Hint Okyanusu’na doğru 2000 mil gitmeyi hedeflemektedir. Avustralya’nın uçsuz bucaksız doğası, aborijinler ile bir yolculuk deneyimi yaşatan Tracks gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır, aynı zamanda 1978 yılında National Geographic dergisine kapak olmuştur. Çölleri sevmiyor olsanız bile, bu yolculukta bana çölleri sevdiren film inanıyorum ki size de oraları sevdirecektir.

IMDB Puanı : 7.2

 

Wild (Yaban)

Hayatında hiçbir şeyin yolunda gitmediği bir dönemde Cheryl, yola çıkmaya karar verir. Amerika’nın en zor ve tehlikeli yolu olan Pacific Crest’i yürümeye başlar. Bu film de diğer bir çok seyahat filminde de olduğu gibi bir kitaptan uyarlanmış. En güvendiğimiz insanlar tarafından üzüldüğümüz zamanlar mutlaka olmuştur. İşte bu film, o zamanlarla nasıl başa çıkacağımız hakkında biraz olsun yol gösteriyor. Cesaret etmeyi, tek kadın seyahat etmeyi, kadın başına olmayı, bir şeyleri tek başımıza da yapabileceğimizi öğretiyor bu film bize. Belki biz de kendimizi o yollarda buluruz!

IMDB Puanı : 7.1

 Expedition Happiness

Bir Alman çiftin, hayalini gerçekleştirdiği bu film onların Alaska’dan Meksika’ya varan yolculuklarında yaşadığı güzellikleri, başlarına gelen zorlu olayları anlattıkları bir belgesel. Kedilerimle bu yollara düşmek en çok istediğim şeylerden biri ama evinde hayvan dostları olan bir çok kişi için bazen haftasonu tatiline gitmek bile bir ızdırap. Bir de hayvan dostlarımız için bizim seyahat planlarımız zor olur mu, nelerle karşılaşırım diye düşünmeden yola çıkan bu çift bana olduğu gibi belki izleyenlere de ilham olur!

IMDB Puanı : 5.8

Bonus : Secret Life of Walter Mitty (Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı)

Life isimli bir dergide çalışan Walter Mitty, şehir hayatına sıkışmış plazaların göbeğinde sıkıcı bir hayat sürmektedir. Bunalmışlıktan mıdır yoksa maceraya aç olduğu için mi bilinmez bir gün kaybolan bir fotoğraf karesinin peşine düşer ve hayatı bambaşka bir şekil alır. Bu film bana olduğu gibi bir çok insana da hayatlarımızı şekillendiren kişilerin aslında tam olarak kendimiz olduğunu hatırlatıyor. Filme dair en sevdiğim kısımlar ise kesinlikle birbirinden eşsiz manzaralar…

IMDB Puanı : 7.3

Sizce seyahat filmleri listesine dahil olması gereken filmler neler?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.