Gelmiş Geçmiş En İyi Seyahat Kitapları

0

Bazı kitaplar vardır bir kaç sayfa okuduktan sonra sizi alıp başka diyarlara götürür hani. Bir seyahat planlıyor ya da seyahat fikrinden hoşlanıyorsanız; gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi sevenlere, gördükleri yerlere gitme isteği uyandıracak, onlara ilham verecek seyahat kitaplarını gelmiş geçmiş en iyi seyahat kitapları listesinde topladık. Bakalım sizin için favori seyahat kitapları da bu listede yer alıyor mu?

Jack Kerouac- Yolda ( On The Road)

Beat kuşağının temsilcilerinden Jack Kerouac’ın yazdığı bu kitap beat manifestosu olarak anılıyor. Jack Kerouac’ın bu kitabı üç haftada yazdığı biliniyor, kitap tam da yazıldığı süreden daha da kısa zamanda bitecek cinsten bir kitap. Hemen kitabı bitirip, bitmeyen yollara atma isteğinize engel olamayacaksınız. Otostopla ülkeleri dolaşma, yol kenarlarına çadır kurma, sahip olduğunuz yaşamları bırakıp gitme isteği uyandırmakta Kerouac’ın üstüne yok. Kerouac, Yolda kitabında, arkadaşı Neal Cassady ile Amerika’nın onlarca eyalatine, Meksika’ya yaptığı yolculukları anlatırken 40-50’lerin Amerika’sına dayatılan değerlerin dışında kalan cinsellik, uyuşturucu, alkol gibi temaları işlediğinden dolayı gençlik isyanının bir simgesi haline gelmiştir.

-Sal, hemen gitmemiz ve varana kadar hiç durmamamız lazım.
+Nereye gidiyoruz ki?
-Bİlmiyorum, ama gitmemiz lazım.

Kitapla ilgili küçük bir not : Kitap uzun cümlelerden oluşuyor ve paragraf yok. Okurken bir süre ara verilince nereden başlasam kısmı zorlayabiliyor.

Kitabın uyarlanmış filmi de en iyi seyahat filmleri listelerinde yeri alıyor.

Hermann Hesse- Doğu Yolculuğu

Kitapta yönünü doğuya çevirmiş bir cemiyet konu alınıyor. Bu cemiyetin içinde bazıları, Arap prensesi Fatma ile buluşmak, bazıları ise Hz. Süleyman’ın sırrını çözmek için çıkmış yollara. Her ne kadar amaçları farklı farklı olsada genel olarak tek bir amaçları var. Arayışın içinde yolda olmak. Kitap keşfetmek ve daha çok keşfetmek üzerine aslında. Cemiyetin gönüllü hizmetçisi Leo ortadan kaybolduğu zaman cemiyette işler karışmaya da başlar ve kitap gittikçe daha güzel bir hal alır.

“Bu yolculuk nereye? Eve, hep eve.”

 

Hermann Hesse- Siddharta

Seyahat kitapları listesinde yeniden bir Hermann Hesse kitabı. Hermann Hesse’nin herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği kitapları vardır.  Siddharta’da onlardan biri. Bu kitapla Hindistan‘da tanıştım. Adı Siddharta olan arkadaşım, kendi aynı adı taşıyan ana karakterin kitabını büyük heyecanla okuyordu.

Hesse, Budizm’in temel felsefesi ve insanın kendini arayışını anlatmıştır. Romanın ana karakteri Siddharta, arkadaşıyla beraber Nirvana’ya ulaşma isteğiyle yollara düşmüşlerdir. Bu kitapta Siddharta ile birlikte nehirleri duymuyorsunuz ama dinleyebiliyorsunuz, o yollarda yürümüyorsunuz ama ilerliyorsunuz, doğanın içinde kayboluyor bu arayışa dahil oluyorsunuz. Siddhartha’ya göre, her insan kendi yolunu çizip kendi bilgeliğini aramalıdır. Ancak bu şekilde Nirvana’ya ulaşabilir. Fakat bu yol zorlu bir yoldur, eziyetlidir. Birçok insan aradığını bulmak için çıktığı yolda bambaşka yollara sapabilmektedir. Bu yolda aklını kaybedenler, kendini kaybedenler vardır. Bu yolda engeller vardır. Öze dönüş, bir anlamda özden uzaklaşma anlamına da gelebilmektedir. Bu zorlu yolculuğu tamamlamak hiç de kolay değildir. İşte Siddhartha kitapta böyle zorlu bir yolculuğa çıkmaktadır.

“Ama arayışlarım sona ermedi. Hiçbir zaman da sona ermeyecek, anlaşılan benim yazgım bu.”

 

Jon Krakauer- Yabana Doğru

Seyahat severlerin izlemesi gereken filmler listemde de bu kitabın filminden bahsetmiştim. Christopher McCandless kendine verdiği ad ile Supertramp, iyi okullardan birinden iyi bir dereceyle mezun olduktan sonra yollara düşmüştür. Gerçek bir hikayeden uyarlanan bu kitapta McCandless’ın ailesiyle konuşmalar yapılmış ve McCandless hakkında daha çok bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bilgiler de paylaşılmıştır. Son dönem gezginlerin kutsal kitabı gibi bilinen kitaptır Yabana Doğru.

“Saatin kaç olduğunu bilmek istemiyorum. Günlerden ne olduğunu ya da nerede bulunduğumu… Hiç umrumda değil.”

John Steinbeck – Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında

Her seyahat, içe dönüş veya kendini arayış hikayesinde ortak olan şey gibi burada da onlarla ortak olan durum, bir şeylerde kaçma, her şeyi bırakıp gitme isteğidir. Steinbeck’te her şeyi bırakıp gitme isteğine daha fazla boyun eğmeyip köpeği Charley ile birlikte artık tanıyamadığı Amerika’yı yeniden keşfetmeye çıkar. Steinbeck ve Charley’nin yaşadıklarının yanı sıra 1960lar Amerika’sını da çok iyi anlamamızı sağlayacak bir yapıttır. Amerika’nın içinde bulunduğu değişim, insanların beğenilerinin, hayat tarzlarının da değişmesi üzerine iyi bir analiz kitabıdır aslında.

“Tecrübelerim bana, bütün milletlere bayıldığımı ama bütün hükümetlerden nefret ettiğimi göstermiştir.”

Eğer gelmiş geçmiş en iyi seyahat kitapları listesinden hoşlandıysanız, gelmiş geçmiş en iyi seyahat filmleri listesine de göz atmak isteyebilirsiniz.

Gelmiş Geçmiş En İyi Seyahat Filmleri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.