Yük Gemisi ile Seyahat

0

Yük gemisi ile seyahat etmek eskiden imkansız gibi gözükse de, artık bir çok firma yolcu kabul ediyor. Yük gemileri ile seyahat etmek mümkün mü, yük gemileri nerelere seyahat edilebilir, yük gemileri ile seyahat edeceklerin bilmesi gerekenler, yük gemileri ile seyahat ne kadar tutar, hangi yük firmaları yolcu kabul ediyor, yük gemileri ile ücretsiz seyahat etmek mümkün mü merak edenler buyursun.


Yük Gemisi ile Seyahat Etmek Mümkün mü?

Elbette mümkün. Büyük uluslararası yük firmaları seyahat etmek isteyen yolculara bu hizmeti sunuyorlar. Yolcu olarak kendinize ait bir kamaranız ve geminin bir çok bölgesinde dolaşma hakkınız oluyor. Hem seyahat edip hem de yük gemisindeki yaşamı incelemek için kaçırılmayacak bir fırsat.

Yük gemileri cruise gemilerinden çok farklı olduğu için yemek ve dinlenme saatlerinde kaptan ve diğer gemi adamları ile birlikte vakit geçirme şansı yakalayabilir, personelin yaşadığı hayatın içerisine dahil olabilirsiniz. Gemiye gelen giden çok fazla yolcu olmuyor, yeni bir yüz ve neşe kaynağı olarak sizinle muhabbet etmekten keyif alacaklarına eminim.

Yük gemilerinin yolcu taşıma limiti sınırlı sayıda olduğu için 6 ay önceden bu seyahati planlamak faydalı olacaktır. Son anda hem yer bulmak sıkıntı olabilir hem de gerekli evrakları, raporları, aşıları ve sağlık sigortalarını hazırlamak için gerekli vakit kalmayabilir.

Yük Gemisi ile Nerelere Seyahat Edebilirim?Dünya ticaretinin büyük çoğunluğu deniz ulaşımı ile sağlanmaktadır. Rotterdam, Singapur, Hong Kong, Hamburg, Şangay gibi dünyanın en büyük limanlarına yılda onbinlerce gemi giriş çıkış yapıyor.

yük gemisi örnek rota

Yük gemileri ile dünyanın her yerine seyahat edilebilir. Sadece hayal edin, dünyanın neresine yük gemisi ile gitmek istersiniz ve harekete geçip rotanızı belirleyin. Rotanıza uygun gemiyi bulduktan sonra gerisi sadece tarihleri ayarlamaya kalıyor.

 

 

Yük Gemisi ile Seyahat Ne Kadar Tutar?Yük gemisi ile seyahat tahmin edilenin biraz daha üstünde bütçe gerektiyor. Bir çok kişi arasında yük gemilerinin ücretsiz yolcu taşıdıklarına dair söylentiler dolaşsa da bunlar gerçek değil. Yolcular ticari gemilere ekstra güvenlik önlemleri ve mürettebata ekstra sorumluluk yüklediği için bunu ücretsiz olarak veren firma bulmak neredeyse imkansız. Eğer yük gemilerinde çalışan bir aile bireyiniz varsa, ücretsiz olarak yolcu statüsünde yolculuk yapmanız mümkün. Benim böyle bir şansım vardı ve ben bunu değerlendirdim. 

Ortalama olarak talep edilen rakamlar günlük 125-150 $ arasında. Bu ücrete konaklama, yeme içme, bagaj ve liman ücretleri dahil.

Çok merak edenler böyle bir seyahat için bu tutarları ödemekten kaçınmayacaktır ancak ekonomik olmadığı aşikar. Eğer bagaj miktarınız fazla ise, ve bagaj ücreti çok yüksek tutuyor ise, kısa mesafelerde uçak yerine yük gemisi ile seyahat tercih edilebilir.

 

Gemide Yaşam

Gemideki yolcunun düzeni ile çalışanların düzeni birbirinden oldukça farklı. Yemek saatleri dışında ortak bir payda bulmak pek mümkün değil. Bir yanda durmadan çalışan bir mürettebat diğer yanda hiçbir şey yapmakla yükümlü olmayan ve vaktini nasıl geçireceğini şaşıran yolcular.

Gerçekleştireceğiniz seyir kısa süreli değil ise kendini eğlendirmeyi mutlaka bilmeniz gerekiyor. Kendi kendine kalamayan, yalnız kalmaktan hoşlanmayan kişilerin bu tip bir seyahat tercih etmesini önermiyorum.

yük gemisi spor salonu

Yük gemileri beklenenin aksine içerisinde bir çok imkan barındırıyor. Ortak alanlarda televizyon, playstation, masa tenisi bulmak mümkün. Spor salonları genellikle birbirinden farklı bir çok spor aleti barındırıyor. Hatta bir kısım yük gemisinde yüzme havuzu bile var. Sanılanın aksine gemide bir doktor ya da sağlık personeli olmadığı için sporunuzu aksatmayın ve abartmayın.

 

Yolcu Kabul Eden Yük Gemilerini Nereden Bulabilirim?


İnternet üzerinden kısa bir araştırma ile yolcu taşıyan bir çok yük gemisine ulaşmak mümkün. Yük gemisi araştırmaya başlamadan önce, hangi rotada yolculuk etmek istediğinizi belirlemeniz daha sağlıklı olacaktır.  Yolcu Taşıyan Yük Gemilerine Aşağıdaki Sitelerden Ulaşabilirsiniz • https://www.langsamreisen.de/en/freightertravel

 • http://www.cma-cgm.com/products-services/cargo-cruise

 • https://www.freighterexpeditions.com.au/

 • https://www.freightertravel.co.nz/

 • http://www.freightercruises.com/

 • https://www.cargoshipvoyages.com/

 • http://www.seatravelltd.co.uk/

 • http://www.thecruisepeople.ca/freighter_travel.html

 • http://www.hamburgsued-frachtschiffreisen.de/de/freightertravel/index.jsp https://freightteh.com/

 • http://www.grimaldi-freightercruises.com/

 • http://www.cruisepeople.co.uk/

 • http://www.freightervoyages.eu/

 • http://www.freighter-travel.com/
yük gemisi güverte çalışma


Türkiye’den Kalkan ve Yolcu Kabul Eden Yük Gemileri Nelerdir?

Aldığım duyuma göre Türkiye’den kalkan bir kaç firma yolcu kabul ediyormuş ancak internet sitelerinde buna dair herhangi bir ibare göremedim. Şansını denemek isteyenler telefon ile iletişim kurabilir. Bana da haber verirseniz, sevinirim.

UND Birlik

UN Roro

Arkas

Yük Gemisi ile Seyahate Çıkacakların Bilmesi Gerekenler

 • Firmadan firmaya değişmek ile birlikte yük gemilerinde yolcular için yaş sınırı vardır. Genellikle çocuklar ve 70 yaş üzerindeki kişiler kabul edilmemektedir.
 • Yük gemilerinin yolcu kapasitesi sınırlı olduğu için çok talep edilen bölgelerde 6 ay öncesinden rezervasyon yaptırmakta fayda vardır.
 • Yanınızda getirebileceğiniz bagaj ağırlığı 100kg ile sınırlandırılmıştır.
 • Yük gemileri çalışma gemileri olduğu için kimsenin sizinle cruiselardaki gibi ilgilenmesini beklemeyin. Gününüz mürettabat ile birlikte geçecektir.
 • Tehlikeli yük taşımayan gemiler yolcu kabul etmektedir, kimyasal taşıyan tankerler genel olarak yolcu kabul etmemektedir.
yük gemisi manzara
 • Gemiye çıkmadan önce mutlaka sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Katılacağınız firma ile sigortanın ücrete dahil olup olmadığını konuşun.
 • Yolculuğunuzu tek yön ya da başlangıç limanına dönecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Fiyatlar genellikle yemek, konaklama ve liman ücretlerini içerir.
 • Fiyatlar genel olarak standarttır, düşük ya da yüksek sezon yoktur.
 • Yük gemilerinin yolcu kapasitesi hem kanunlarla hem boyutlarıyla sınırlı olduğu için bir çok gemi en fazla 4-6 arasında yolcu taşımaktadır. 
 • Gemiye çıkmadan önce, gemide yolculuk yapabileceğinize dair bir sağlık raporu talep edilecektir.
 • Yaptırmanız zorunlu olan aşıları araştırın, sarı humma aşısı şart konulabilir. Aşılar gidilecek ülkede zorunlu olmasa da mürettebat ile iletişim halinde olacağınız için şart koşulabilir.

 

Gemi Adamı Belgesi Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.