Yurt Dışında Evlenme Rehberi

3

Yurt dışında evlenmek bazı çiftler için düğünden kaçışın, bazı çiftler için farklılığın, bazıları için ise sadece güzel anı biriktirmenin bir yolu. Sebebi ne olursa olsun, son yıllarda yurt dışında evlenen çiftlerin sayısında oldukça büyük bir artış gözleniyor. Yurt dışında evlenmek isteyen çiftler için yurt dışında evlenme rehberi hazırladım.

Kimler yurt dışında evlenebilir?

Her Türk vatandaşı herhangi bir Türk Konsolosluğu’nda evlenebilir ancak yurt dışında evlenecek olan çiftlerin ikisinin de Türk olması gerekiyor. Çiftlerden bir tarafın yabancı olması durumunda Türk Konsoloslukları’nda nikah kıyılamıyor.

Tabii bir de çiftlerin kanunen evlilik kriterlerine uymaları gerekiyor ama onu söylemeye gerek yok sanırım.

 

Yurt dışında evlenmek için yapılması gereken işlemler

Öncelikle nikahın kıyılması istenen konsolosluğun internet sitesine girerek, oradan  elektronik randevu alınması gerekiyor. Randevu alındıktan sonra adresinize gelecek olan e-postayı dikkatlice okuyun.

Elektronik olarak alınan randevunun kesin tarih olduğu yanılgısına kapılmayın!

Gelen e-postada gerekli belgeler ve yerine getirilmesi gereken prosedürlere dair bir açıklama bulanacaktır.

Her konsolosluk birbirinden farklı belge talebinde bulunabilir!

Gerekli olan belgeleri hazırladıktan sonra tüm belgeleri taratıp konsolosluğa göndermek gerekiyor. Belgelerin tam ve eksiksiz olduğuna dair onayı aldığınızda, nikah tarihi ve saatini konsolosluk görevlisi ile kesinleştirebilirsiniz.

 

Yurt dışında evlenmek için gerekli belgeler

Yurtdışında evlenmek için gerekli belgeler genel olarak Türkiye’de evlenmek için hazırlanan belgelerin bire bir aynısı. Bazı konsolosluklar ek belge talep edebilmektedir. Belgrad Türk Konsolosluğu ek herhangi bir belge talebinde bulunmadı. 

 

Gereken belgeler;

 • Evlenme formu
 • Evlendikten sonra eşinizin soyadı ile birlikte bekarlık soyadınızı da kullanmak istemeniz durumunda, örneği ekte kayıtlı olan “kızlık soyadını koruma dilekçesini” ibraz etmeniz gerekmektedir,
 • Geçici adres beyan formu
 • Eşlerin nüfus cüzdanlarının asılları ve onaylı fotokopileri,
 • Eşlerin pasaportlarının asılları ve fotokopileri,
 • Eşlerin son altı ay içerisinde çekilmiş 4’er adet vesikalık fotoğrafları
 • Eşlerin  ayrı ayrı olmak üzere nüfus kayıt örnekleri- nüfus idaresinden temin edilmesi gerekmektedir,
 • Eşlerin evlenme ehliyet belgesi–ilgili nüfus idaresinden temin edilmesi gerekmektedir,
 • Eşlerin evlenmeye herhangi bir engel teşkil etmediğine dair sağlık kurum/kuruluşlarından alınacak resmi fotoğraflı sağlık raporu,
 • 2 şahit (nüfus cüzdanlarının arkalı/önlü fotokopileri). (Şahitlerin adres bilgileri ve kimin şahidi olacağı belirtilmeli),
 • Başvuruda bulunan kadın daha önceden evlenip, boşanmışsa ve boşanmanın kesinleşme tarihinden itibaren 300 gün dolmadan evlenme akdi yapılmak isteniyorsa, yetkili Türk mahkemesince verilmiş iddet müddetinin (300 günlük bekleme süresi) kaldırıldığına ilişkin mahkeme kararının aslı,
 • 24 Avro Evlilik cüzdanı bedeli (2017)

Tüm belgeleri tamamlayıp, konsolosluğu e-posta ile gönderdikten sonra telefonla arayıp tarihi kesinleştirmekte fayda var.

Nikah tarihinin talep edilen tarihten 15 gün önce kesinleştirilmesi gerekiyor ama benimki cumhurbaşkanı ziyaretine takıldığı için konsolosluktan dönüş alamadım. Nikah tarihine bir hafta öncesinde onay geldi.

Evlenilecek ülkede yapılması gerekenler

Konsolosluk ile tarihi kesinleştirdikten sonra nikah tarihinden bir gün önce konsolosluğa gidip, evrakların orijinallerini teslim etmek ve harç bedelini yatırmak gerekiyor.

Evrakları taratıp göndermiş olsanız da orijinallerini teslim etmeden evlenmeniz mümkün değil.

Evlendikten sonra yapılması gerekenler

Türk Konsolosluğu’nda nikah kıyıldıktan sonra yapmanız gereken herhangi bir işlem kalmıyor. Online olarak tüm bilgiler en geç bir hafta içerisinde sisteme yansımış oluyor. Siz balayından dönene kadar işlemler çoktan tamamlanmış olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

Yurt dışında evlilik yapacak çiftin nikah şahitlerini önceden belirlemesi ve bu şahitlerin de mutlaka Türk olması gerekiyor. Nikah şahitlerini son anda belirlemek gibi bir durum ihtimal dahilinde değil.

Konsolosluğun içeriye kabul ettiği misafir sayısının bir limiti var ve bu limit konsolosluklar arası değişiyor. O nedenle bir organizasyon düzenlemeden önce sizinle birlikte içeriye girebilecek kişi sayısını önceden netleştirmek fayda sağlayacaktır.

Evlenecek kadınlar eğer evlendikten sonra kendi soyadını da kullanmak istiyorsa, evlenmeden önce dilekçe vermesi gerekiyor. Aksi halde geri dönüşü mümkün olmuyor.

Konsolosluktan talep edilen evlililik tarihinin ve saatinin mesai saatleri içerisinde olması gerekiyor.

Yurt dışında evlenecekler için pratik bilgiler

Gelinler için kuaför ve makyaj yaptıracak bir yer bulmak oldukça zor. Hele ki, saç ve makyaj provasını günler öncesinden yaptırmak gerektiği için daha da zor. O yüzden, saçınızı ve  makyajınızı kendinizin ya da sizinle gelecek bir arkadaşınız yapması daha iyi bir tercih olabilir. Ben saçıma sadece köpük sürdüm, makyajımı ise izlediği youtube videoları sayesinde Melike yaptı. Ellerine sağlık pek de güzel oldu. Melike de makyaj videoları çekmeye başladı ama seyahat kariyerini baltamaması için yayınlamıyor. Bence ısrar ederseniz, mutlaka yayınlar.

El çiçeği kullanacaksanız, taze yerine kuru çiçeklerden bir buket yaptırıp Türkiye’den getirmek daha kolay olacaktır.

Konsolosluğa ne kadar sürede gideceğinizi kontrol edip, ona göre hazırlıklarınızı yapın. Taksiler çok yoğun olduğu için belediye otobüsü ile gittik. Neyse ki, bir gün öncesinde evrak teslimi için gittiğimizden hangi otobüsün oradan geçtiğini biliyorduk.

Her ne kadar artık telefonlar da muhteşem fotoğraflar çekse de, sizinle birlikte oraya gelen misafirlerinizden bir kaçından fotoğraf makinelerini getirmesini rica edebilirsiniz.

Yurt dışında yapılacak işlerin hepsini üstünüze almak yerine, gelen arkadaşlarınız arasında bölüştürmek stresi azaltacaktır. Hem de arkadaşlarınız size yardımcı olabildikleri için mutlu olacaklardır.

Tüm misafirlerin aynı otelde kalması geliş gidişlerde ve iletişimde büyük kolaylık sağlıyor.

Merak ettiğiniz sorular olursa, yorumlara yazabilirsiniz. Evlenecek tüm çiftlere mutluluklar diliyorum.

3 YORUMLAR

 1. Ispnaya da gerceklestirmek istediginiz dugununuz icin, evrak takibi ve dugun organizasyonu icin hizmet verebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.