Ali ve Nino Hikayesi

1

Bumerang Deneyim günleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz Batum ziyareti sırasında dikkatimi çeken bir hikaye oldu.. Ali ve Nino, Kurban Said tarafından kaleme alınmış, Romeo ve Juliet’in tahtını alabilecek bir aşk hikayesi. 


Ali ve Nino Hikayesi 

Hazar Denizi’nin kıyısında Bakü’de Asya ile Avrupa, Müslümanlık ile Hıristiyanlık, Doğu ile Batı iç içe ama karşı karşıya yaşamaktadır.

Yüzü Doğu’ya dönük olan Ali Han Şirvanşir ile Avrupalı duyarlılığına sahip olan Nino Kipiani okul yıllarında birbirlerine âşık olurlar.

Bu imkânsız aşkı yaşatabilmek, Doğu ile Batı arasındaki sınırı kaldırmak kadar zordur. Birinci Dünya Savaşı ve Rus Devrimi boyunca, Azerbaycan’ın da bağımsızlık savaşı verdiği bu kaotik ortamda Ali, Asyalı atalarının inançlarıyla Nino’ya olan bağlılığı arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.” *

Liseden mezun olduktan sonra, Ali Nino’ya  evlenme teklif eder. Ali Nino’ya peçe giymek zorunda olmadığını ya da haremin parçası olmayacağını vaat edene kadar tereddüt eder. Ali’nin babası, kadınların Müslüman geleneksel bakış açısına rağmen, evliliği destekler; Nino’nun babası evliliği ertelemeye çalışır.

Evlendikten sonra da sıkıntılar Ali ve Nino’nun peşini bırakmaz. Sürekli kaçma ve kovalamaca içerisinde geçer hayatları. Tam huzura kavuştuk dedikleri anda, Kızıl Ordu’nun Azerbaycan’a girmesiyle Ali ülkesini savunmak için savaşa gider ve orada ölür. 

Tamar Kvesitadze ise bu muhteşem hikayeyi Ali ve Nino heykeli ile yorumlamış. Sürekli olarak hareket eden bir kadın bir erkek bedeni 10 dakikada bir yeniden ayrılıyor. Heykel ışıklandırmalar ile gece çok daha hoş gözüküyor. Batum’a gittiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz..  Heykeli izlerken bir banka oturup romantik bir müzik açmanızı ve peçetenizi yanınızda bulundurmanızı öneririm. Çok mu dramatik oldu ? 

Gidince bana ne hissettiğinizi yazmayı unutmayın…

 

aşama aşama aşıkların kavuşmaları ve yeniden ayrılmaları

* Kitabın arka kapağından..

1 Yorum

  1. Oraya gittiğimde ve karşıdan baktığımda dediğiniz gibi yaptım. 🙂 Kulağımda kulaklığımı takıp Tuna Hizmetli’nin Kaybolalım şarkısını dinliyordum.Ve orada hissedilen duygular burada somut sözcüklerle anlatılamaz.Yaşamak lazım… 🙂 O havada o atmosferde o müzikle o duyguyla…
    Yinede bana bu güzel yeri gösterip ve tanıttığınız için ve görmeme vesile olduğunuz için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.