Batum Old Town

1

Karadeniz’in en romantik kenti Batum. Bu ismi ise sokaklarında dolaşırken gördüğünüz eserlerin yarattığı etkiden alıyor. Batum, tarihi eserleri koruması, sürekli kenti yeni eserler ile donatması ve sanatçılara verdiği destek ile dikkat çekiyor. Yarım kalan ya da başlanamamış projeleri o zamanki planları ile hayata geçiriyorlar. Bunun en büyük örneği ise Batum’da ilk durağımız olan Piazza Meydanı.

Meydanın yapımına 1920lerde karar verilmiş ancak bir türlü gerçekleştirilememiş. Gürcistan’da yaşanan devrimden sonra ise meydanın o günkü plana uygun olarak ve aynı yere inşaasına karar verilmiş. Meydanın baş mimarı Vaja Orbeladze, vitray eserler ise Dolores Hopman’a ait.

 
 
Meydanın tam ortasında yerdeki mozaikler canlı renkleri ve ilginç karakterleri ile insanı başka bir dünyaya sürüklüyor. Mozaiklerden sonra kafanızı kaldırdığımda ise karşıdaki kafenin tavan işlemeleri ayaklarımın o tarafa yönelmesini sağladı. 
 
Meydanda çok hoş cafeler mevcut. Bu kafelerin her birinin kendine has bir havası var. 
Demiştim hani her köşe başında bir heykel diye, henüz Piazza meydanından ayrılmadık ama yine hoş bir eser karşımıza çıkıyor. 
Ardından Rusudan Petviashvili’nin galeri ve sanat kafesine uğradık.  Petviashvili’nin muhteşem renklerdeki  ve etkileyici kompozisyona sahip eserleri hepimizi büyüledi. Sanatçı eserlerini kanvas üzerine değil, ipek kumaş üzerine çalışıyor. Yağlıboya olduğunu düşündüğüm eserlerdeki boya çok büyük bir işçilikle, hiçbir fırça darbesi belli olmayacak şekilde tuale aktarılmış. Sanat eserlerini ne kadar anlatırsam anlatayım, gördüğümde hissettiklerimi aktarmam mümkün değil. Türkiye’de de umarım sergi açar. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Era Meydanı’na doğru yürürken, Astrolojik Saat ile karşılaştık. Saat güneşin, ayın, burç yıldızlarının ve gezegenlerin zaman içindeki konumunu hesaplamak için kullanılmıştır. Çoğu kadının ilgisini çekebileceğini düşünüyorum ancak detaylı bir kullanım kılavuzuna ihtiyaç duyulabilir..
 
 
 
 
 
Tiyatro binasının bulunduğu meydanda ise üzerinde Neptün heykelinin bulunduğu bir havuz bizi karşılıyor. Burası fotoğraf çekimi için oldukça talep gören bir alan.. Maalesef havuzun etrafında insan olmayan bir fotoğrafını çekmek mümkün olmadı. Tiyatro binansın önü ise Gökçen’in söylediğine göre Atiye’nin Batum’da klip çekimini yaptığı yermiş.  Büyüleyici atmosferin yanı sıra, gelen Türk turistlerin bu sebeple de meydana yoğun ilgi göstermesi olası.
 
 
 
 
 
 
İzmirliler ya da İzmir’e gelenler kordonu bilir. Kordonun Batumdaki ismi ile bulvar olarak geçiyor. Bu alanda bir çok stand, heykel, 3 boyutlu resim, ilginç mimariye sahip evlendirme dairesi ve çeşitli bitkilerle çevrilmiş dinlenme alanları bulunuyor. Bulvarda gün boyunca farklı aktiviteler ile vakit geçirebilmek mümkün. Bulvarı İzmir Kordon’dan ayıran en büyük özelliği bisiklet yolunun olması ve Bulvarın sahilde 15km boyunca uzanması. Bulvarın tamamı inşa edildiğinde Batum’dan bisiklet ile Sarp sınır kapısına ulaşım mümkün olacak gibi gözüküyor. Yol üzerinde Gonio Kalesi ve şelalenin bulunması, yolu daha ilgi çekici hale getirecektir.
 
 
 
 
Kordon demişken Bulvar’da dolaşırken karşıma İzmir’de ki Yunuslar heykelinin çok benzeri çıktı.. Çok şaşırdım. Hani kente hiç yabancılık çekmemiştim ama bu da ısınmak için bir bahane oldu..  
 
 
Biraz daha ilerleyince, İzmir’deki saat kulesinin bir benzerinin inşasına tanık oldum. Nasıl yani derken çok fantastik bir detay bilgi edindim.. Chacha Gürcülerin yerel içkisi, tadı tekilaya benziyor. Fabrika yapımı olanlarda %40, ev yapımı olanlarda ise %70e varan alkol oranına sahip. Kısaca, fena çarpar dikkatli olun.  Ve bu kulenin adı da Chacha kulesi.. Haftanın bir günü kulenin önündeki tüm fıskiyeler kapatılacak ve ardından 15 dakika boyunca o fıskiyelerden chacha akıtılacakmış. Sanırım, açılış vakti geldiğinde Acara Özerk Bölgesi’nin başkanı Levan Varshalomidze’ye saat kulesi ile chacha kulesini değiştirmeyi önerebilirim..
 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.