Argeles-Gazost: Pireneler Tatili

2


Benim meskenim dağlardır diyenler için muhteşem bir destinasyon ile karşınızdayım, Argeles-Gazost. 19.yy’da İngiliz asilzadelerinin yazlık evlerini yaptırdıkları Argeles-Gazost,bugünlerde daha çok dağcılık, trekking ve bisiklet gibi doğa sporları severleri ağırlıyor. Pireneler’de yer alan bu tatlı köy, bir bakışta insanın kalbini eritebiliyor. Argeles-Gazost’ta neler yapılır, nerelerde kalınır, efendim ben neden gittim gibi soruları yanıtlayacağım bir metne hoşgeldiniz. 

Şubat 2020’de instagram hikayelerimi takip etme inceliğini gösterenler, Argeles-Gazost’u arkadaşımın köyü olarak hatırlayacaktır. Ah biz kaçırdık, bu güzel manzaraları keşke ben de yakalasaydım diyenler, şuradan instagram hesabımı takip etmeye başlayabilir. 

Hazırsanız başlıyorum. 

Argeles-Gazost Nerede?

Argeles-Gazost, Pireneler’de 450m yükseklikte bir dağ köyü. Arkadaşım buraya taşınmadan önce ismini hiç duymadığım bir yerdi, şimdi ise yeniden gitmeyi planladığım bir yer. Konum gözünüzde canlansın diye, haritayı şöyle bırakıyorum. 

Argeles-Gazost Pireneler’de yer almasına rağmen ılıman bir iklime sahip. Civar köylerde hava çok soğuk iken burası güneşlenme süresi ve yüksekliği dolayısıyla daha ılık oluyor. 1870’lerde tren yolunun gelişi ve istasyonun inşaası ile birlikte zenginlerin tatil evlerini yaptırdıkları, Pirene dağlarının temiz havasını solurken, termal sularda gevşedikleri, hatta zaman ilerledikçe kumarhane bile inşaa ettikleri bir tatil beldesi haline geliyor. 

Tabii ülke Fransa olunca, o dönemde yapılan tüm binalar şu an hala kullanımda. Köyün dokusu hiç bozulmamış zaten restorasyon kuralları da oldukça katı. 

Argeles-Gazost merkez

Argeles-Gazost’a Nasıl Gidilir?

Ben Argeles-Gazost’a bir arkadaşımı ve ailesini ziyaret için gittim. Haritadan bakınca ulaşım konusunda biraz terste kaldığını farketmişsinizdir. Atina’dan ya da Türkiye’den uçarak gitmek istendiğinde görece ekonomik olarak uçulabilecek en yakın havalimanı Toulouse’da. Ben de Toulouse’a uçtuktan sonra tren ile Lourdes’a oradan da araç ile Argeles-Gazost’a geçtim. 

Argeles-Gazost sadece kendisi bile görmeye değecek kadar güzel. Köye giderken yol üzerinde Pireneler’in manzaralarını gördüğünüzde civarın da ne kadar güzel olduğunu ve size neler vaad ettiğini hemen anlıyorsunuz.

Argeles-Gazost 19.yy’da temiz havası ve termal suları ile Frasızların yanı sıra İngiliz zenginlerini de kendine çekmiş. Termal havuzlara yakın olarak inşaa edilen bir çok ev ve malikane bulunuyor. O yüzden köyde gezerken aval aval etrafa bakınıp, keşke benim olsa hayalleri kuruyorsunuz. 

Bu sefer arkadaş ziyareti için gittiğim Argeles-Gazost’a bir sonraki sefer yürüyüş için gitmeyi planlıyorum. Pireneler’de bir çok trekking rotası bulunuyor ve bunların üzerinde gite (jit) dedikleri konaklama seçenekleri bulunuyor. Tabii gitte kalmak zorunda değilsiniz, konaklama için bir sürü kamp alanları da mevcut. Ben de bir sonraki sefere 4-5 günlük bir yürüyüş planlıyorum. 

yolda bisikletçiler için yazılmış motivasyon yazıları var

Bisiklet konusuna henüz değinmedim, yazıyı okuyan bisiklet severler varsa şimdiye kadar çıldırmışlardır. Pireneler, Tour de France’in (Fransa bisiklet turunun) en zorlu rotalarından Col du Tourmalet’e ve Col de Portet’e ev sahipliği yapıyor. Her yıl Fransa Bisiklet Turu mutlaka Pireneler’e uğruyor ve Argeles-Gazost bisikletçileri takip eden insanlarla doluyor. Eğer Fransa bisiklet turunun popüler rotalarından birini tecrübe etmek istiyorsanız, ister Tour de France zamanı ister başka bir dönemde buraya kesinlikle gelmelisiniz. 

Argeles-Gazost ve Pireneler’de gezinirken, çokça bisiklet ve motor sevdalısı ile karşılaşacaksınız. Zaten küçücük köyde koskocaman bir bisiklet mağazası olması da bu yüzden. 

Fransızlar’ın gururu Fransa bisiklet turunun en popüler noktalarından birinde olması rağmen, köy hala köy. Nasıl mı? Sokağa çıkıp yürüdüğünüzde karşılaştığınız insanlar köyde yaşamasanız bile size güler yüzle mutlaka iyi günler diliyorlar. Bir markete gittiğinizde mutlaka halinizi hatrınızı soruyorlar. Ah ben şimdiden köyümü özledim. 

Yazıyı sonlandırmadan önce bir de konaklama konusuna değineyim ve işinize yarayacak birkaç link bırakacağım.

Argeles-Gazost’ta Konaklama

Airbnb ve booking, çatır çatır çalışıyor. Ben booking üzerinden rezervasyon yaptım. Bir de bahsetmiş olduğum ailelerin işlettiği oldukça sevimli gitler var. Dilerseniz bu site üzerinden, gitlere de bakabilirsiniz. Yürüyüş planyacaksanız, kesin lazım olur.

Airbnb’ye daha önce üye olmadıysanız, şuradan üye olarak ilk seyahatinizde 27 avro indirim kazanabilirsiniz. Tabii ben de 15 avro kazacağım için gezenlere duacıyım.

Önemli not : Fransa’da konaklama için para verdiğinizde çarşaflar için ek ücret talep edilebiliyor. Rezervasyon yapmadan önce kontrol etmeyi atlamayın. 

Son olarak, Tour de France ile ilgili araştırma yaparken aşağıdaki videoya denk geldim. Benim pek hoşuma gitti, o yüzden sizinle paylaşmak istedim. İyi seyirler…

2 YORUMLAR

    • Pireneler’in kendine has bir yemeği var mı emin değilim, çünkü vejetaryen olduğum için biraz seçiciyim. Yalnız Fransa’nın başka bir dağlık bölgesinin özel yemeğini deneme şansım oldu. İsmi Raclette

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.