Atina’ya Ne Zaman Gidilir?

4

 

Sıra sıra hazırladığım Atina yazıları ve gezi rehberleri içerisinde bugün konumuz; Atina’ya ne zaman gidilir? Hangi aylar daha iyidir? Hangi aylarda neler oluyor, hangileri ucuz?

Atina’yı gezecek en güzel dönem bence ilkbahar ve sonbahar. Atina biraz beton bir şehir (İzmir kadar) olduğu için  ve yeşil alanların azlığı dolayısıyla yaz aylarında bulunmak için tercih edilecek bir destinasyon değil. Hele ki, gelmişken Akropolis’e çıkayım, biraz şehri turlayayım diyorsanız 40 derece sıcaklıkta bunları yapmak pek mümkün değil. Üstüne üstlük yüksek sezon olduğu için hem biletler hem konaklamalar pahalı. Kış ayları sıcaklık İzmir ile denk olsa da açık havada gezmek için biraz nahoş buluyorum. Atina’da gezilecek görülecek yerler, hatta tavernalar bile açık havada güzel. O nedenle ilkbahar ya da sonbaharda gelinmesini şiddetle tavsiye ediyorum. 

Haziran ve Ağustos arası Atina’da yüksek sezon olarak geçtiği için hem Atina’ya uçak biletleri, hem konaklamalar daha pahalı olacaktır. Hatta Akropolis’in girişi bile kış aylarında 10 avro iken yaz aylarında 20 avroya çıkıyor. Bir de Yunanistan’da Ekim ve Nisan arası her ayın ilk Pazar günü müzeler ücretsiz olarak ziyaret ediliyor. Seyahati planlarken bu bilgiyi göz önünde bulundurmanız, bütçeniz için faydalı olacaktır. Uçak biletinizi doğru haftasonuna denk getirdiğiniz takdirde Akropolis’i 20 avro vermeden ziyaret edebilirsiniz. 

Baharda Atina: Mart – Haziran 15

Baharın hoş sıcaklıkları ve daha uygun fiyatlı konaklama ve uçuş seçenekleri ile bahar ayları Atina’yı ziyaret etmek için mükemmel bir zaman. Ayrıca, turistlerin çoğu yaz aylarında geldikleri için Akropolis sırasında daha az bekleyeceksiniz.

Yaz gelmiş gibi hissetseniz bile akşamları üzerinize bir ceket almayı unutmayın.

Mart ayı başında Apokries Festivali’ne denk gelebilirsiniz. Apokries Festivali’nin en görkemli hali Patra’da kutlansa da, Atina’da da kostümlü bir çok insan ve kutlama görme şansını yakalayabilirsiniz.

Yazın Atina: Haziran 15- Eylül 15

Haziran ve Eylül arasında, restaurantlar ve esnaflar dahil olmak üzere birçok Atinalı, hem turistlerden kaçmak hem de serinlemek için adalara gidiyor. Sonuç olarak, bazı yerel işletmeler yaz aylarında kapalı olabilir. Genel olarak turistik alandakiler açık, mahallelerdekiler kapalı oluyor. Mesela benim mahallemdeki bir kafenion Temmuz gibi kapatıp, Ekim gibi yeniden açıyor. Bu sezonun en güzel etkinliği olan açık hava sinemasına gitmeyi atlamayın. 

Sonbaharda Atina: Eylül 15 – Kasım

Hoş sıcak hava ve düşen otel fiyatları ile Atina’yı gezmek için güzel bir zaman. Ayrıca Atinalılar şehre döndüğünden dolayı Eylül ayında yeniden açılan restoranlar ve gece kulüplerini de ziyaret edebilirsiniz. 

Kışın Atina: Aralık-Şubat

Her şeyin ucuzladığı zaman dilimi. Yılbaşını sokakta partilemek yerine, bir tavernada müzikle ve içerek kutlamak istiyorsanız Atina ucuz ve doğru adres. Şubat – Mart aylarında gerçekleşen Apokries Karnavalı ile şehir renkli kostüm geçişlerine sahne oluyor. 

Peki sizce Atina’ya ne zaman gidilir? Hangisini tercih edersiniz?

4 YORUMLAR

    • Atina’da denize girmek mümkün tabii ki. Atina’yı İzmir gibi düşünebilirsiniz, deniz merkezden ne kadar uzaklaşırsanız o kadar güzelleşiyor. Benim favori koyum Limanakia, ama onun öncesinde Voula ve Faliro’da da denize girmek mümkün

  1. Atina’ya ne zaman gidilir yazısı bence şu bilgi olmadan eksik kalmış sayılır: Atina’ya (ve dünyanın herhangi bir yerine) Corona virüs geçince gidilir. Saygılar.

    • Ben aynısını Türkiye için söylüyorum. Türkiye’den yurtdışına giden uçaklarda coronavirüs tespit ediliyor ama Türkiye hala coronavirüs varlığını kabul etmedi. Etmediği gibi hazırlık da yapmıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.