Patras Apokries Karnavalı

0

Karnaval diyince aklımıza ilk olarak Rio ya da Venedik geliyor ancak çok daha yakınımızda kutlanan onlar kadar büyük ve eğlenceli bir festival daha var, Patras Apokries Karnavalı. 

Patras Karnavalı, Yunanistan’ın en büyük ve en önemli etkinliği olarak kabul ediliyor. Öyle ki, rezervasyonlar aylar öncesinde yapılıyor, kostümler için bir yıl boyunca hazırlık yapılıyor. Binlerce insan kostümlerini giyip sokağa iniyor, geçitler yapılıyor. Katılımcılardan izleyicilere herkesin kostüm giydiği ve etkinliğin bir parçası olduğu bir festivalden bahsediyorum. Bugüne kadar gördüğüm en iyi sokak partisinden… 

Apokries Karnavalı Nedir? 

Patras Apokries Karnavalı aslında 2500 yıllık pagan kökenleri olan baharın gelişinin kutlandığı bir karnavaldır. Günümüzde ise, Yunanistann’da Ortodox öğretideki 40 günlük Paskalya orucuna başlanmadan önce yapılan son festivaldir. Bu festivalin ertesi günü Temiz Pazartesi (Katara Deftera) olarak adlandırılır ve orucun ilk günüdür. 

Patra Festivalinde Neler Oluyor?

Patra Festivali tek bir günlük aktivite değil. Eğlenceler yarışmalar 1 ay boyunca sürüyor. Aslında 4 haftasonu süren bir eğlence diyebilirim. En büyük eğlence ise son haftasonu gerçekleşiyor. Festival süresince, hazine bulma oyunları, havafişek gösterileri, konserler, yarışmalar, kral heykelini yakma ve çocuklar için özel geçit törenleri gibi bir çok etkinlik var. Yani halktan her kesimin, tüm yaş gruplarının ve gelen turistlerin de dahil olduğu bir etkinlik. Bu hazırlıkların hepsi tam 1 sene sürüyor. 

Bu sene Patra Festivalinin en büyük töreni korona salgını yüzünden iptal edildi. Festival iptal edildiğinde Yunanistan’da henüz 3 adet vaka vardı ancak İtalya’da durumlar kötüydü. Patra Festivali’ne de İtalya’dan pek çok kişi geldiği için büyük risk oluşturacaktı. İtalya ile sınırlar kapatılmadı ancak festival iptal edildi. Festivalin iptali halkta büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Aylar öncesinden yapılan rezervasyonlar, hazırlanan kostümler, çocuklara kostüm giymeyeceklerini söylemek ve muhteşem bir sokak partisinin yasaklanması can sıktı. Halk biz ne olursa olsun kutluyoruz diye itiraz etti. Hükümet ise hapisle tehdit etti. 

Peki ne oldu?

En az Türkler ve İtalyanlar kadar bana bir şey olmazcı Yunanlar, cumartesi günü kostümlerini giyip (küçük bir ekip), heykelleri ile geçit töreni yapmaya kalktılar. Bunu gören polis ekipleri, kostümlü ekibi durdurmaya çalıştı ve evlerine dağılmalarını istedi. Sokakta yürümek de mi yasak diye itiraz eden ekibin eve dönmeye niyeti olmadığını anlayan polisler, “Eh madem gitmiyorsunuz, biz size eşlik edelim” diyerek ekibe eskortluk yaptı. Bunun ardından Pazar günü tüm katılımcılar kostümlerini giyip sokağa döküldüler. Patras Apokries Karnavalı geçit töreni eksiksiz bir şekilde gerçekleşti. 4 kilometrelik yol boyunca, insanlar kostümler içerisinde dans edip eğlendiler. Caddeye bakan apartmanlarda oturanlar, beğendikleri ekiplere çikolatalar attılar. Geçit töreninin ardından tüm mekanlar ağzına kadar doldu. Mekanlar hoparlörlerini sokağa taşıyıp mekana giremeyenler için müzik yayını yapmaya başladılar. Tüm şehir bir sokak partisine dönüştü. Normalde gerçekleşen havai fişek gösterisi ve kral heykeli yakma seromonisi belediyenin inisiyatifinde olduğu için gerçekleşmedi. Yine de herkes çok eğlendi. 

 

Patra Festivaline Giderken Kostüm Giymek Zorunlu mu?

Patra Festivali’ne giderken kostüm giymek zorunlu değil ama herkesin kostümlü olduğu bir ortamda gündelik kıyafetle olmak absürt değil ama ben neden giymedim ki diye hayıflanabilirsiniz. Kostüm Türkiye’de çok pahalı ise, Yunanistan’dan da temin edebilirsiniz. Her şehirde rahatlıkla bulabileceğiniz bir japon pazarı zinciri olan Jumbo’dan ekonomik olarak kostüm temin edebilirsiniz. Ben sadece bir adet boynuz ve bir adet pelerin aldım. Evdeki kendi kıyafetlerim ile kombinleyerek, ucuza kapattım. Seneye profesyonel bir kostümle katılmayı planlıyorum.

Patra Karnavalı Ne Zaman Kutlanıyor?

Patra Karnavalı dini takvime göre ayarlandığı için her sene tarihi değişiyor. Temiz pazartesiden önceki haftasonu ya da Paskalya Bayramı’ndan 40 gün öncesi olarak düşünebilirsiniz. 

2021 Patra Karnavalı Ne Zaman?

2021 Yılın Patra Apokries Karnavalı 17 Ocak ile 14 Mart tarihleri arasında kutlanacak. Karnavalın en coşkulu zamanını 13-14 Mart olarak düşünebilirsiniz. Planlarınızı buna göre yapın. 

 

Patra’da Yer Bulamayanlar Nerelerde Kalabilir?

Patra’da festival süresince konaklama epeyce pahalı oluyor çünkü tüm Yunanistan buraya akın ediyor. Eğer Patra’da bütçenize uygun bir konaklama seçeneği bulamadıysanız, komşu sahil kasabalarında daha ekonomik konaklama seçenekleri olduğunu hatırlatmak isterim. Yalnız şunu unutmayın, bu kasabalarda arabanız olduğu sürece konaklamanız rahat olacaktır. Çünkü Yunanlar festival ve bayram zamanlarında aman çok turist var ben ek otobüs koyayım kafasında değiller. Festival zamanı çalışmak yerine eğlenmeyi tercih ederler. 

Ben Nafpaktos’ta kaldım. Nafpaktos mesafe olarak çok yakın olsa da, karşı kıyıda yer alan bir kasaba ve köprü ile geçip gitmek gerekiyor. Rio köprü ücreti de, araçlar için 13.50 avro. Taksi ücretine ilave olarak bir de köprü ücreti ödemek durumunda kaldık. Lokasyonu ayarlarken konumu dikkatli seçmekte fayda var. 

Apokries Festivali Nelerde Kutlanıyor?

Apokries Festivali sadece Patra’ya özel bir festival değil ancak en büyük festival Patra’da kutlanıyor. Atina’da bazı ufak eğlenceler yapılıyor ama bir festival denemez. İkinci büyük festival ise İskeçe’de gerçekleşiyor. Haftasonu için Türkiye’den arabayla İskeçe’ye giden gelen çok oluyor. Hatta Sakız Adası’nda da bazı kutlamaların gerçekleştiğini okudum, İzmirdekilere benden söylemesi. 

Patra Apokries Karnavalı’nı kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Tarihten bu yana Patra Apokries Karnavalı’ndan görüntüleri sizin için aşağıda bırakıyorum. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.