Atina Gezilecek Yerler: Akropolis ve Partenon

7

Atina gezilecek yerler, hatta Atina diye internet üzerinden bir arama yaptığınızda karşınıza ilk olarak Akropolis görseli çıkar. Yunanistan’ı ve Atina’yı ziyaret eden herkes Akropolis’e tırmanmak ve bu etkileyici yapının olduğu tepede neler olduğunu görmek ister. Bu muhteşem alan aslında içerisinde tapınakların yer aldığı bir kaledir. Gözümüzde Akropolis denilince canlanan tapınağın ismi ise Partenon’dur. Akropolis ise kayalığın ismidir.

Partenon ve Akropolis’teki diğer ana binalar, M.Ö. 5. yüzyılda Atina sakinlerinin kültürel ve politik başarılarına bir anıt olarak yaptırılmıştır. Akropolis terimi, yukarıdaki şehir anlamına gelir ancak ilk inşaa edildiği dönemde Akropolis’te yaşayan kimse yoktu. Eteklerinde parmakla sayılabilecek kadar az yaşayan insan vardı. Esas yerleşim yeri Pire Limanı’nın orasıydı. Akropolis gökyüzüne yakın olduğu için kutsal binaların çoğu buradadır.

Mitolojiye göre adı Kekrops olan kentte iki Tanrı arasında bir yarışma düzenlenir. Halk için en güzel şeyleri vaad eden ve gerçekleştiren tanrının adı şehire verilecektir. Savaş, bilgelik ve eğitim tanrıçası Athena ve denizlerin, depremlerin, kasırgaların tanrısı Poseidon yarışmaktadır. Poseidon atı yaratır ve halk çok etkilenir, yarışma esnasında son hamle olarak Athena ise asasını yere vurarak zeytin ağacını yaratır. Ağacı, odunu, yağı ve ürünleri ile zeytin halka daha etkileyici gelmiştir ve kente Athena’ya ithafen Atina adı verilir. İşte tanrıça Athena’nın yarattığı zeytin ağacı ve yarışmanın gerçekleştiği Erection Tapınağı tam olarak Akropolis’in üstünde yer almaktadır. Gidince ikisini de gözlerinizle görebilirsiniz.

Akropolis’e Gitmeden Önce

 • Akropolis’e gitmek için en güzel zaman bahar ve sonbahar aylarıdır.
 • Atina’yı yaz aylarında ziyaret ediyorsanız ve Akropolis’e çıkacaksanız, ne olursa olsun günün erken saatlerinde gidin. Hava sıcaklığından ve Akropolis’in tepesinde gölge bir alan olmamasından dolayı nefes alıp vermek bile zor hale geliyor.
 • Akropolis’e girerken sırt çantanıza mutlaka çerez gibi ufak atıştırmalıklar ve su almayı unutmayın.
 • Akropolis’ten önce Akropolis Müzesi’ni ziyaret edin.
 • Yazın gidenler güneş kremini sürmeyi ve şapka takmayı unutmasın.
 • Parmak arası terlik yerine düzgün bir yürüyüş ayakkabısı ile çıkın. Yağmurlu günlerde zemin çok kayganlaşabiliyor.
 • Gitmeden önce Akropolis hakkında okuyabildiğiniz makale ve yazıları okuyun, gittiğinizde gördüğünüz şeylerin ne anlama geldiğini bilirseniz daha eğlenceli olur.

Akropolis’e Gitmeye Değer Mi?

Kesinlikle

Akropolis Bilet Fiyatları

Tam bilet :20 avro (kış dönemi 10 avro)
İndirimli :10 avro
Özel bilet : 30 avro (5 gün boyunca geçerlidir. Bu tek bilet ile Atina Akropolisi, Atina Antik Agorası, Kerameikos Arkeoloji Müzesi, Lykeion Arkeoloji Bölgesi, Hadrian Kütüphanesi, Kerameikos, Antik Agora Müzesi, Olympieio, Atina Roma Agorası ziyaret edilebilir.)

 

Akropolis Ziyaret Saatleri

08:00 – 17:00 (son giriş 16.30)

 

Akropolis’in Ücretsiz Olduğu Günler

 • 6 Mart (Melina Mercouri anısına)
 • 18 Nisan (Uluslararası Anıtlar Günü)
 • 18 Mayıs (Uluslararası Müzeler Günü)
 • Eylül ayının son hafta sonu
 • 28 Ekim
 • 1 Kasım-31 Mart arası her ayın ilk pazarı

 

Akropolis’in Kapalı Olduğu Günler

7 YORUMLAR

 1. merhabalar öncelikle bu bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim.Şubat 18-25 arası atinaya seyahat düzenlemek istiyorum fakat bilet kısmını akropol için anlayamadım.Acaba indirimli olarak aldığımız 10 euroluk bilet ile akropolis içerisindeki bütün tapınakları ziyaret etmemiz mümkün müdür acaba şimdiden cevapladığınız için teşekkür ederim iyi günler dilerim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.