Yunanistan’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

4


Yunanistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler neler? Bu listeyi Yunanistan’da yaşadığım deneyimlere bağlı olarak hazırladım. Yaşadığım problemler bazen eğlenceli olsa da bazen de sinir bozucu olabildi. Bu nedenle Yunanistan gezisi öncesinde aşağıdaki maddeleri aklınızın bir köşesinde tutmanızda fayda var. 

 

 • Yunanistan‘da otobüs ve tren seferleri her zaman rötarlı olabilir ya da internet sitesinde yazan saatteki sefer kalkmış olabilir. Plan yapmadan önce mutlaka bilet satış noktasına gidip, danışmanızda fayda var. 
 • Yunanistan’da resmi çalışma saatleri 07:00 – 14:00’tür. Resmi devlet dairesinde (hastane dahil) işiniz varsa, bu saatten önce halletmeniz gerekiyor. Büyük şehirlerdeki hastanelerde durum biraz daha farklı olabiliyor ama küçük kasabalarda dikkat etmeniz gerek. 
 • Saat 14:00’te siesta başlar ve 17:00’de biter. 17:00’den sonra alışveriş yapmayı planladığınız dükkanın açılacağının bir garantisi yoktur. Tamamen sahibine bağlı olarak açılabilir ya da açılmayabilir. 
 • Yunanlar gece yaşayan bir millet oldukları için siesta saatlerinde gerçekten uyurlar. O yüzden bu süre zarfında sessiz olmanız gerek yoksa sinirli insanlar ile karşılaşabilirsiniz.
 • Pazar günleri her yer kapalı.. Her yer kapalı derken, mübalağa yapmıyorum, Carrefour gibi süper marketler bile kapalı.. 
 • Resmi tatillerde hiçbir ulaşım aracı bulamayabilirsiniz.. Özellikle 1 Mayıs’ta tren, otobüs hatta metro gibi ulaşım araçları bile çalışmaz. 
 • Yunanistan’a en kolay ulaşım yolu uçaktır. İpsala sınır kapısından geçişler dönemin yoğunluğuna göre 1 saat ile 3,5 saat arasında değişebilir. 
 • Müzeler, Türk kuru ile düşününce pahalı sayılabilir ama Avrupa standartlarına göre kabul edilebilir. Kış aylarında seyahat edecekler seyahat planlarını yaparken ayın ilk pazar gününe denk getirsin. 1 Kasım 31 Mart arası her ayın ilk Pazar günü (resmi tatile denk gelmemesi halinde) müzelerin büyük çoğunluğu ücretsiz. Bunun yanı sıra 6 Mart, 18 Nisan, 18 Mayıs, 5 Haziran, Eylül’ün son haftası ve 27 Eylül’de de müzeler ücretsizdir. Day)
 
 • Turistik yerlerde, İngilizce bilen birini bulmakta sıkıntı yaşamazsınız ancak kırsal alanlarda genellikle İngilizce bilenler daha genç kişiler oluyor. 
 • Turistik yerler her zaman pahalıdır. Özellikle turist olduğunuz için çok yüksek fiyatlar ile karşılaşacaksınız. Pazarlık yapmaktan hiç çekinmeyin, pazarlıkla aynı ürünü yarı fiyatına alabilirsiniz.
 • Herhangi bir cafeye gittiğinizde mevsim ne olursa olsun, kahve istediğinizde özellikle sıcak olmasını belirtmezseniz buzlu kahve gelir. 
 • Havalimanında ya da tren istasyonlarında bulunan kilitli dolaplara her zaman güvenmeyin, bazen çalışmayabiliyorlar. Güvenlik açısından bir sıkıntısı yok ancak bozuk olabiliyor. 
 • Misafirperverlik konusunda Yunan halkının üstüne yok gibidir. Türk misafirperverliğinin üstünde diyebilirim. Sadece yabancı olduğunuz ve yol sorduğunuz için sizi arabalarıyla gideceğiniz yere kadar bırakabilir, ya da akşam yemeğine evlerine davet edebilirler. 
Yunanistan’da gezilecek yerler ile ilgili bilgileri aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.. 

4 YORUMLAR

 1. Ben de bu yaz gidicem Yunanistan’a gemiyle. Umarım bir aksilik yaşamam en azından büyük bir aksilik 🙂 çünkü kim gittiyse bir sorun yaşamadan gelmedi 🙂 buarada kahve konusunda verdiğin tiyo çok iyi oldu 😉

 2. Şu an Rodos tan dönüyorum. Ancak özellikle pazarlıkla ilgili söylediklerinize katılmıyorum. Adama 3 adet şovalye heykeli alacağım, indirim yapar mısınız dedim. Arkasını döndü gitti. Yalnız küçük esnafın bile kendilerinin kampanya şeklinde anlık indirim yaptıklarını çok gördüm.Ciddi indirimlerle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.