Atina Bit Pazarları

0

Ziyaret ettiğim bir ülkede bit pazarına mutlaka gider, yaşanmışlığı olan hatıra ürünlere mutlaka bakarım. Çoğunlukla sırt çantası ile seyahat ettiğimden taşıyamayacağım için pek büyük şeyler alamam ve hep aklım kalır. Yunanistan’a taşındığımdan beri ise Atina bit pazarları benim için vazgeçilmez oldu. Dekoratif ne varsa, hepsini bit pazarından alıyorum. Unutulmuş heykeller, tablolar, vazolar, el dokuması halılar… Kimileri iyi durumda oluyor, kimileri biraz bakım gerektiriyor. Yunanistan ve Atina bit pazarları konusunda tam bir cennet. Atina’da bir çok bit pazarı bulunuyor, gelin nerelerde olduklarına birlikte bakalım.

Bit Pazarı Nedir?

Bit pazarı eski ve arızalı ürünlerin alınıp satıldığı yerler, bir nevi eskici pazarlarıdır. Bit pazarındaki ürünlerin bir kısmının çöpten toplanmış hatta bir kısmının da (özellikle elektronik ürünlerin) çalıntı ürün olması yüksek ihtimaldir.

Atina Bit Pazarları Nerelerde Kuruluyor?

Avissinias (Monastraki) Bit Pazarı

Atina bit pazarları aramasını internette yaptığınızda ilk olarak karşınıza Avissinias ya da Monastraki çıkacaktır.

Monastraki metrodan inip soldaki sokağa doğru kafanızı uzattığınızda, Monastraki flea market tabelasını görürsünüz. Burası her ne kadar flea market yani bit pazarı olarak anılsa da aslında Sirkeci’den ya da Kemeraltı’ndan bir farkı yoktur. Sıra sıra dükkanlardan oluşan bir alışveriş merkezi gibidir. Bu sokaktan biraz daha ilerleyip sağ taraftaki Avissinias Meydanı’na adım atarsanız eğer, orada eskicileri, eski sanat eserlerini, pikapları, saatleri, bıçakları aklınıza gelebilecek her türlü antikaya yakın ya da antika ürünü göreceksiniz. Her gün açık olsa da, Pazar günleri ayrı bir canlılığa kavuşur. Pazar günleri Avissinias Meydanı’nı takip eden sokaklarda da bir çok satıcı elindeki ürünleri satmaya çalışır.

Avissinias Bit Pazarı daha çok sanatsal ürünler hatta antikalar arayanlar için uygun. Pazarlık makbul. Uygun fiyata bir çok ürün alınabilir ancak Atina’daki diğer bit pazarlarına göre fiyatları yüksek.

Avissinias Bit Pazarı Nerede?

Avissinias Bit Pazarı’na Nasıl Gidilir?

Metro ile Monastraki’ye ulaştıktan sonra Ifestou Sokağı’nda ilerleyip ikinci sokaktan sağa girin.

Avissinias Bit Pazarı Hangi Gün?

Her gün kuruluyor, akşam üstüne doğru kapanıyor. En yoğun olduğu gün Pazar.

 

Pire Bit Pazarı

piraeus flea market ile ilgili görsel sonucu

Pire’deki pazara bence bit pazarı demek pek doğru değil. Neden mi? Pire’de pazar günleri kurulan pazarda çoğunlukla stok fazlası ve ihracat fazlası ürünler satılıyor. Yani karşınızda aynı renk kazaktan oluşan tek bir tezgah ya da aynı temizlik bezi ile dolu başka bir tezgah görme olasılığınız çok yüksek. Bit pazarı denilebilecek bir kısım tezgahlar da bulunuyor. Yalnız bunlar tek bir yerde toplanmış durumda değil. Sokak aralarında, kaldırımlarda yere serilmiş örtülerin üzerinde ikinci el ürünler görebilirsiniz. Ne çıkarsa şansınıza…

Pire Bit Pazarı Nerede?

Pire Bit Pazarı’na Nasıl Gidilir?

Pireaus metro durağına (yeşil hattın son durağı) ulaştıktan sonra sola doğru dönün. Kaçak sigara satan adamların olduğu tarafa doğru yürüdüğünüzde ileride pazarın başlangıç noktasına ulaşmış olacaksınız.

Pire Bit Pazarı Hangi Gün?

Pazar.

 

Thissios Bit Pazarı

Ah Thissios, canım Thissios. Atina’nın en sevdiğim bölgelerinden olan Thissios. Sana methiyeler dizesim var. Thissios’ta her gün tezgahlar görmek mümkün ancak en coşkulu olduğu gün kesinlikle Pazar. Pazar günleri normalde olmayan tezgahlar da kuruluyor. Bit pazarı gibi ama değil gibi. Tezgahların hepsi düzenli ve kategorilere ayrılmış. Para koleksiyonu olanlar bir tarafta, pul koleksiyonu olanlar başka tarafta… Burada sadece eski ürünler değil aynı zamanda sanatçıların kendi eserlerini sergilediği tezgahlar da bulunuyor. Geri dönüşüm ürünleri ile yapılmış tablolar, tasarım takılar, çantalar gözünüzü okşayacak her şey burada mevcut. Thissios metro durağı ile Acropol metro durağı arasında kalan caddede yürüyüp Akropolis manzarası ile keyif süreceğiniz ve aynı zamanda tezgahlara da bakacağınız bir gün planlayabilirsiniz.

 

Thissios Bit Pazarı Nerede?

 

Thissios Bit Pazarı’na Nasıl Gidilir?

Thissios Bit Pazarı, yeşil hat üzerindeki Thissios metro durağına ulaştıktan sonra turnikelerden çıkınca tam karşıda yer alıyor.

Thissios Bit Pazarı Hangi Gün?

Her gün tezgahlar kuruluyor. En yoğun olduğu gün ve bit pazarı özelliğine kavuştuğu gün Pazar


Elaonas Bit Pazarı

Gönlümün efendisi, Atina bit pazarları arasında en az bilineni… En çok şey aldığım, yabancılar için pazarlıkların Hindistan esnafı seviyesine ulaştığı yer. Bir sanayi mahallesinin ortasında yere atılan brandaların örtülerin üzerinde sağdan soldan nereden geldiği ve hatta ne olduğu bile belli olmayan ürünlerin satıldığı pazar. Gözlerin yerlerdeki karışık yığının içerisinden bir cevher bulmaya çalıştığı pazar. Buradan kürk de alabilirsiniz, şarj kablosu da, kafatası da… Yeryüzünde satılan herhangi bir ürünü arıyorsanız, burada kesin vardır.

Elaonas Bit Pazarı’na gidecekler için küçük tavsiyeler, telefonunuz iyi bir model ise cebinizden çıkartmayın. Özellikle yenmiş elma logolu telefonlara karşı satıcıların ciddi bir hassasiyeti var. Telefonu gören fiyatı yükseltiyor. Pazar zaman zaman yer değiştiriyor ama 100 metreden fazla oynamıyor. Gittiğinizde görmeme ihtimaliniz yok. Elaonas Bit Pazarı 100-150 metre aralıkla iki bölümden oluşuyor, ilkini ziyaret edip, ikinciyi atlamayın.

Elaonas Bit Pazarı Nerede?

Elaonas Bit Pazarı’na Nasıl Gidilir?

Mavi hat üzerindeki Elaonas metro durağında indikten sonra kalabalığı takip edip, sağa doğru yürüyün.

Elaonas Bit Pazarı Hangi Gün?

Pazar

Bit Pazarı Ziyaret Edecekler İçin Tavsiyeler

  • Pazarlık mübahdır. Edeceğini düşündüğünüz fiyat ne ise onun altında rakam söyleyin.
  • Yabancı olmanız, kazıklanmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Eğer yüksek rakam söylerlerse, dönüp arkanızı gidin. Satıcı arkanızdan gelecek ve size fiyat soracaktır. İlk söylediğiniz rakamda ısrarcı olun.
  • Telefonunuzu fotoğraf çekmek için bile cebinizden çıkartmayın. Elinizde akıllı bir telefon olması fiyat yükseltir.
  • Eski kıyafetler giyip gidin, zengin gözükmeyin.
  • Yanınızda bol bol bozuk para bulundurun.
  • Yiyecek ve kozmetik gibi malzemeler satın almayın.
  • Sırtçantası kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.