Kadınlar için Seyahat Sırt Çantası Seçimi ve İpuçları

0

Sırt çantası ile seyahat edecek kadınlar için doğru seyahat sırt çantası seçimi büyük önem taşıyor; özellikle aylarca hatta belki yıllarca seyahat etmeyi veya kullanmayı düşünüyorsanız. Sırt çantası seçimi doğru bilgi, satıcının doğru yönlendirmesi ve bütçe gibi konularla ilişkili olduğu için zorlu bir süreçtir. Seyahat etmeden önce satın alacağınız sırt çantası için bir dükkana gitmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz, seçimi daha kolay yaparsınız.

Şahsi Sırt Çantası Deneyimlerim

Ucuza kaçıp, satın aldığım ilk sırt çantası gerçekten bir işkence aleti gibiydi. Hiçbir şekilde vücut formuma uymuyordu. Çok kısa bir süre kullandım.

Daha sonra en yakın arkadaşımın bana yolculuk hediyesi olarak aldığı North Face Terra 55’ten oldukça memnun kaldım. Onun yanı sıra bir de küçük Lowe Alpine Eclipse taşıyordum. Evet iki çanta ile seyahat ediyordum. Hatta Meksika seyahatim esnasında Lowe Alpine ile bütünleştik diyebilirim.

Şu an ise kullandığım çanta Lowe Alpine Manaslu 55-65 ve günlük olarak da Lowe Alpine Eclipse ikisinden de çok memnunum.

North Face Terra 55

Kadınlar için en ideal seyahat sırt çantaları nasıl bulunur?

Tüm kadınlar için tek bir mükemmel sırt çantası yoktur. Her birimiz farklı şeyler arıyoruz, farklı ağırlıklar taşıyabiliyoruz ve bedenlerimiz farklı şekil ve boyutlarda. Ayrıca Asya’da 6 ay mı yoksa Viyana’da 1 hafta mı geçirdiğinize bağlı olarak farklı ihtiyaçlar doğacaktır.

Tek bir sırt çantası tüm kadınlar için uygun olmayacağından ben burada, çanta önerisi yapmayacağım. Ben sadece seçim konusunda hangi kriterlere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacağım, sırt çantası seçimi ve tercih tamamen size kalacak.

Doğru sorular sorarak seyahat sırt çantası seçimi

Çanta seçimi esnasında o çanta ile ilgili yorumları okumak bize yardımcı olacaktır ama farklı ihtiyaçlar dahilinde farklı yorumlarla karşılaşmak mümkün. O yüzden çanta seçerken aşağıdaki kriterlere dikkat edin.

Kadın sırt çantası için ideal boyut nedir?

Seyahatinize bağlı. 1 haftalık bir seyahat için 30 litrelik bir çanta yetebilecek iken, 1 ayın üzerinde bir seyahat için 50 litrelik bir çanta gerekli olabilir. Seyahatim ne kadar uzun sürecek olursa olsun ben kendi vücut boyutlarımdan dolayı 55 litre üzerinde bir çanta kullanmayı tercih etmiyorum. Eğer 1.80 boyutlarında bir İsveçli iseniz 70 litrelik çanta kullanmayı belki tercih edebilirsiniz.
55 litrelik çantalar çoğu kişinin gözüne küçük gelse de aslında ihtiyaçlarınız tamamını alabilecek boyutlarda.

Önden bavul gibi açılan bir sırtçantası gerekli mi?

Geleneksel sırt çantaları, özellikle trekking için kullanılanlar, üstten doldurulur. Dipten bir şeye ihtiyacınız olduğunda, her şeyi çıkartmanız gerekebilir. Önden yükleme, tüm eşyalarınıza bir bavul kullanır gibi kolayca ulaşabileceğiniz anlamına gelir. Önden yüklemeli bir sırt çantası bulamazsanız, en azından bol miktarda gözü ve alttan fermuarlı bir çanta bulmaya çalışın, böylece sahip olduğunuz her şeyi çıkartmak zorunda kalmadan en çok ihtiyaç duyduğunuz malzemeye erişebilirsiniz. Sırt çantası seçimi esnasında dikkat edilen en önemli noktalardan.

Sırt çantası kabine sığmalı mı?

Olsa çok güzel olur ama her zaman bu mümkün değil. Çünkü uçakta taşıyabileceğiniz şeyler hakkındaki havayollları giderek daha katı ve kuralcı hale geliyor. Hem bagaj boyutları küçülüyor hem de içerikler sınırlanıyor. Yani sırt çantan kabin bagajı boyutunda olsa da, en büyük boy sırt çantanı havayolu şirketi kabine kabul etse de, çantanda taşıyabileceklerin konusunda bazı kurallar mevcut. Eğer çantanda 100 ml’den fazla bir sıvı mesela şampuanın varsa, bagajını kabine almadan önce şampuanı çöpe atman gerekecek. O nedenle uzun seyahatlerde bagajı kabine almamak avantaj olabiliyor.

Rahatlık

Ağırlığı sırtımdan alan kıvrımlı, yumuşak askılı olan sırt çantalarını tercih ediyorum. Geniş ve yumuşak askılara ek olarak, kadınlar için iyi bir sırt çantasında omuz askılarının bir arada tutulması için bir göğüs kayışına sahip olması gerekir. Bunun yeri de erkeklerinden biraz daha yukarıdadır. Kalçaların omuzlardaki yükü aldığından emin olmak için bel kemeri kesinlikle hayati önem taşır – kalçalarınızın ağırlığının çoğunu yüklenmesi gerektiğini unutmayın.

Sırt çantası iç çerçeveli mi olmalı, dış çerçeveli mi?

Wild filminde ana karakter dış çerçeveli bir çanta kullanıyordu

Bugüne kadar dış çerveli bir sırt çantası hiç kullanmadım.Ne olduğunu anlatmak gerekirse dışında bir metal çerçeve bulunan çantalar olarak tanımlanabilir. Çantaya uyku tulumu, çadır gibi büyük bir ekipman iliştirmek için çerçevesi dışarıda olan çantalardır. Yüksek ağırlıklar taşımak durumunda kalındığında dış çerveli çantaların iyi olduğu söyleniyor ama sadece seyahat için ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. İç çerçeveli sırt çantalarının formları vücut yapısına daha uygun oluyor.

Tekerlekli sırt çantası kolaylık sağlar mı?

İlginç bir seçenek, sırtınızda taşıyabileceğiniz fakat aynı zamanda yere indirince valiz gibi arkanızda çekebileceğiniz tekerlekli bir sırt çantası. Havalimanı gibi dümdüz bir yüzeye sahip alanlarda çok faydalı olabilir ama arnavut kaldırımlı bir sokakta ya da sadece kaldırımda yürürken bile çok konforlu olmuyorlar. Eğer otellerde konaklayacak ve yoğunlukla taksi kullanacaksanız zaten sırt çantası yerine tekerlekli bir valiz de alabilirsiniz.

Entegre bir çantası olan sırt çantası tercih etmeli mi?

Bazı sırt çantalarında küçük bir sırt çantası ya da klipsler ile çantaya tutturduktan sonra ek bir bölme olarak kullanabileceğiniz bir eklenti bulunmaktadır. Bu tarz çantalara entegre sırt çantaları deniyor. Fikir olarak bence muhteşem. Klipsleri gövdeden ayırdığınızda ek bir günlük sırt çantanız oluyor, taktığınızda ise sırt çantanızda ekstra bir bölme. Bu tarz günlük sırt çantaları maalesef aynı fiyata satın alacağınız diğer sırt çantaları kadar yüksek kalitede değil. Özellikle sırt yapıları çok kötü çıkabiliyor. O nedenle fikir olarak iyi olsa da, pratik kullanımda tercih etmiyorum.

Gözler ve Cepler

Bu kişisel bir tercih ve ben bol cepli olanlarla daha çok rahat ediyorum. Özellikle kadınsal hijyen ürünlerini saklamak için. Kimi insanlar da eşyalarını o kadar dağıtmayı sevmez ve hepsi tek bir yerde dursun ister. Öyle durumlarda ise çanta içi düzenleyicileri tercih edebilirsiniz.

Sırt çantası için yağmurluk gerekli mi?

Eğer iyi bir sırt çantası satın aldıysanız, içerisinden mutlaka çanta yağmurluğu çıkacaktır. Yok çıkmadıysa almanızı tavsiye ederim. Sırt çantası ne kadar yağmur geçirmeyen kumaşlardan üretilmiş olsa da, her kumaşın bir limiti var. Yağmurluk aynı zamanda çantanız temiz kalması ve küçük hırsızlıkları önlemek için de kullanışlı.

İlla kadın sırt çantası mı tercih etmeli?

İlk sırt çantam erkekler için dizayn edilmişti ve hiç konforlu değildi

Tamamen vücut şeklinizle ve nasıl rahat ettiğinizle alakalı. Ben minyon bir yapıya sahip olduğum için hiçbir erkek çantası ile rahat edemiyorum. Benim için çok büyükler. Askıları ve beli tam oturmayan bir sırt çantası ile seyahat etmek çok zor. Ama daha uzun ve geniş kemikli bir yapıda kadın iseniz erkek çantası ile daha rahat edebilirsiniz. Önemli olan hangisi ile rahat hissettiğiniz…

Bonus : Sırt çantasının dolu ağırlığı ne kadar olmalıdır?

Ben elimden geldiğinde hafif dolaşmayı tercih ediyorum. Çantanız ne kadar hafif olursa, hareket kabiliyetiniz o kadar artar, gerekli olduğu halde de maksimum mesafeyi yürüyebilirsiniz.

İnsanlar genel olarak vücut ağırlığının ¼’ü ağırlığında çanta taşıyabilirler. Eğer çok formda iseniz bunu ⅓ olarak hesaplayabilirsiniz.

6 aylık Asya seyahatime çıkarken sırt çantam 11-12 kilo civarındaydı. Dönüşte ise fazla aldığım eşyaları attığım ya da geri gönderdiğim için 8 kiloya düştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.