Seyahatte Kadınsal Hijyen Mevzuları

12

Seyahatte kadın olmanın dezavantajı özellikle uzun süreli seyahatte kadınsal hijyen konusunda kendisini hissettiriyor. Aslında olan kişisel hijyenden öte, toplum baskısı ile kadının muhteşem gözükmesi gerektiğine dair zihnimize kazınmış olması. Bu bağlamda 6 ay boyunca yolda yaşadığım sıkıntıların ana hatları wc sıkıntıları, sistit, epilasyon zorlukları, ülkesel condom farklılıkları, manikür ve pedikür üzerine idi. Aynı doğrultuda yaşadığım seyahatte kadınsal hijyen problemleri ve başıma gelen en saçma hikayeleri aktaracağım.
Spoiler : İçerikte kullanılmış tamponun saklanması, ağdacı tercihlerinde dikkat edilecek hususlar, sistit, kadın prezervatifi gibi detaylar var, epilasyon kelimesini duyunca bile içi kalkan erkeklerin okumasını önermiyorum.

women-feet-toilet-paper-bathroom-042314-
seyahatte kadınsal hijyen

Seyahatte Kadınsal Hijyen Nasıl Sağlanır?

WC’de Hijyen

Taşımakta fayda olan ürünler : Wc kağıdı, kağıt sabun, ıslak mendil, antibakteriyel jel,  plastik torba, sistit için antibiyotik, işeme aparatı, moon cup (tekrar kullanılabilir tampon)

Avrupa ülkeleri gibi hijyen standartları yüksek ülkelerde wc ile ilgili olarak yaşanabilecek tek sıkıntı eğer kullanıyorsanız taharet musluğunun eksikliği olabilirken, Asya ülkeleri gibi hijyen konusunda enteresan alışkanlıkları ve takıntıları olan ülkelerde beklenmedik durumlar ile karşılaşılabiliyor. Ülke farklılıklarına göre yanda bulundurması faydalı olacak olan ürünler azalıp çoğalabilir ya da farklılaşabilir.

Ülkeye bağlı olarak ihtiyaç dahilinde seyahatte kadınsal hijyen ürünlerinin büyük bir çoğunluğu marketlerden ya da eczanelerden temin edilebiliyor. Eğer ürün, mesela tampon, yerel halkın tercih etmediği bir şey ise Türkiye’deki fiyatından daha fazla bir tutar ödemek gerekebiliyor. Ben Tayland’da kur farkına rağmen Türkiye’den çok daha fazla bir tutar ödemek zorunda kalmıştım. Bir de her ne kadar küreselleşmeye karşı olsam da, hijyen ürünlerinde bilinir markaların seçiminin önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.

Tuvalet kağıdım kalmadığı için ıslak mendil kullandığım bir gün, genital bölgemde bir alev alev yanma hissettiğimde şoka girmiştim. Meğersem yerel dili anlamadığım için farkında olmadan mentollü ıslak mendil almışım. Mentollü ıslak mendil üretmek kimin aklına gelir ki?!

Asya’da tuvalet temizlik alışkanlıkları ülkeler arasında birbirinden çok farklılık gösteriyor. Japonya’da yok artık bu ne dedirten akıllı tuvaletler varken, Hindistan’da otobüsler tuvalet molası diye tarlada durabiliyor ve bütün otobüs inip aynı tarlada aynı anda işini görüyor.
Güneydoğu Asya’da tuvaletlerde tualet kağıdı ve sabun bulmak pek mümkün değil ve buna bağlı olarak da çöp kutusu.

Periyodlar

Özellikle periyod dönemlerinde tampon, ped gibi atıklar için plastik torba bulundurmak faydalı oluyor. Yoksa kurtulmak istediğin atık elinde patlayabiliyor ve en yakın çöp kutusuna kadar çantada, cepte taşımak zorunda kalabiliyorsunuz. Hindistan’da halkın hiçbir şekilde çöp kutusu kullanmak gibi bir alışkanlığı yok ve çöp turistler dahil herkes tarafından yere atılıyor. Periyodumun olduğu bir dönemde, hiçbir yerde çöp kutusu olmadığı için kirli tamponumu herkesin içinde sokağa atmak ile tuvaletin havalandırma boşluğuna atmak arasında bir tercih yapmam gerekiyordu ve bilin bakalım hangisini tercih ettim?

Halbuki bunun yerine moon cup gibi sadece haznesinin boşaltılması gereken bir ürün kullansaydım daha pratik olabilirdi. Ancak onu da Hindistan’da dezenfekte edip edemeyeceğim kafamda bir soru işareti olduğu için tercih etmedim.  Merak edenler için aşağıda bir video var.

Periyod konusunda girmişken bir de (iklim değişikliği ile ilgisi olduğunu düşünüyorum ancak herhangi bir doktora danışmadım) periyodların düzenlerinin değişmesi mevzusu var. Normal şartlarda 28 günde bir olan ve hiç şaşmayan periyodlarım, Güneydoğu Asya’da bulunduğum 6 ay boyunca 21 günde bire düştü. Madem değişecekse, süre biraz daha uzasın diye isyan ettiren bu değişiklik, diğer kadın arkadaşlarımın da başına gelmiş.
Sistit gibi bir baş belası olan kadınların wcde hijyen konusuna bir tık daha özen göstermesi gerektiği aşikar. O nedenle mutlaka seyahatin süresine göre ayakta işeme aparatı ve bir ya da iki kutu antibiyotik taşımakta fayda var.

epilation
epilasyon

Epilasyon ve Kaş Bıyık

Taşımakta fayda olan ürünler : Tercihe göre ağda bandı, epilasyon cihazı, cımbız, doktor eldiveni, tıraşbıçağı,iplik

Şu kıl, tüy mevzusunu sanırım kafasına takan bir Türkler bir de Asyalılar. Diğer ülke vatandaşları olayı salmış durumda. Bacağındaki, kol altındaki kıla tüye miktarını kafasına takmadan rahat rahat seyahatini yapıyor. Ben bacak ve kol altındaki tüyleri kendim alsam da bikini bölgesini bir profesyonele bırakma taraftarıyım. Epilasyon cihazını sesinden haz etmediğim ve işlem süresinin uzunluğu nedeniyle elemiştim. Zaten gideceğim yer Asya bu insanlar güzellik konusunda takıntılı, ladyboylar filan da var. Bu işlerin alası vardır diyerek yanıma jilet ve cımbızdan başka bir şey almadan yola çıktım.

Bacaklarımdaki ve kol altımdaki kıl miktarı çok yoğun olmadığı için ilk etapta jiletle almayı tercih ettim. Bikini bölgesini ise belirttiğim gibi bir profesyonele bırakmayı tercih ettim. Büyük hata!!!

Epilasyon

Avrupa’da bu işlere girecek kadar uzun kalmadım ancak Asya’da yeterince tecrübe edindim. Yola çıkmadan önce komple sir yaptırsam da 1. ayın sonuna doğru artık tehlike çanları çalmaya başlamıştı ve temiz bir ağdacı bulmanın vakti gelmişti. Tayland’da gördüğüm her kuaföre girip ağda yapıyor musunuz diye sormaya başladım ve hepsinden de hayır yanıtı aldım. Ya bu insanlar kıl tüy konusunda takıntılı nasıl ağda yapmazlar diye hayıflanırken, Taylandlı bir arkadaşıma danıştım ve ağdanın kuaförlerde değil, masaj salonlarında yapıldığını öğrendim.

Tavsiye ettiği bir masaj salonunun yolunu tuttum. Yapacak bir şey olmadığı için bikini bölgesi Türkiye’den hayli yüksek bir rakama 30-40 tlye anlaştık. Ki bu rakama saatlerce masaj yaptırılır. İki abla beni içeri aldı, biri çalışmaya neden olduğunu anlayamadığım bir şekilde öteki de izlemeye başladı. Verilen hizmet beni şoka soktu, çünkü ağdayı sürüyorlar çekiyorlar ancak kılları alamıyorlar. Anladığım kadarıyla Türk milletinin kıl yapısıyla çalışmayı bilmiyorlar. Tabii bunlarınkiler kıl değil tüy gibi olduğu için bizimkileri görünce şoka giriyorlar. Bir de elleri de hızlı değil. Nerde benim ağdacım!

Yapacak birşey yok, temizlensin de nasıl temizlenirse temizlensin diyerek normalden 3 kat yavaş süren işlem ve acı eşliğinde uzandım. Yaklaşık yarım saat sonunda tamam dediklerinde kafamı kaldırdım ve kıl miktarında pek de bir değişiklik olmadığını farkettim. Bu ne be diye isyan ettiğimde, “bikini waxing” demiştiniz dediler. Evet dedim. Tamam yaptık işte diye bakıyorlar. Meğersem bu bikini bölgesinin farklılıkları varmış. Bikini dersen sadece bikini altı giydiğinde kenardan taşanları alıyorlarlamış, brazilian dersen biraz daha içeri giriyorlar, tamamının temizlenmesi gibi bir kavram zaten yok. Hepsini al hepsini dediğimde bir o kadar daha ücret istedi. Neyse orta yollu brazilian denen olaya bağladık. Zaten ne onlarda ne bende tamamını bekleyebilecek takat kalmamıştı.

İlerleyen aylarda, ağda alıp kendim yapmaya karar verdim ancak zar zor bulduğum ağdanın fiyatını görünce yine vazgeçtim. Seyahatimin 3.ayının ortasında arkadaşlarım beni ziyarete geldiğinde Türkiye’den ne isteğin var diye sorduklarında, herkes peynir, zeytin siparişi verirken ben ağda bandı, tampon, saç bakım spreyi gibi isteklerde bulunmuştum. Ağda bandıda bacaklar için iyi ancak bikini ve kol altı olayında başarılı değil. Bir de doktor eldiveni ile bu işleri halledenler varmış ancak ben o kadar sabırlı bir insan olmadığım için tercih etmedim.

Ya bu ağda bu kadar pahalıysa, yerel halk nasıl hallediyor bu işleri diye düşündüğüm noktada Kamboçya’da sorumun yanıtını buldum. İple alıyorlar. Aynı bizim bıyık alırken kullandığımız gibi tüm bacağı, kol altını iple alıyorlar. Hatta sahilde güneşlenirken, ablalar yanına gelip bacağında kıl görürlerse direk iple saldırıyorlar. Ücretsiz ücretsiz para istemiyoruz deseler de sonunda yine de bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Kaş Bıyık

Kaşlarımı gitmeden önce mümkün olduğunda kalınlaştırdım ve yol boyunca cımbızla toplayarak düzeltebilecek hale getirdim. Tabii ki kuaförden çıkmış gibi olmuyordu ancak rahatsız edici bir görüntü yaşamayı bu şekilde engelledim. Ha bir de şu ağda bantlarını kesip kaş için kullanınca daha derli toplu bir görüntü elde ediliyor.

Manikür – Pedikür

Taşımakta fayda olan ürünler : Tırnak makası, topuk taşı, törpü, oje, aseton

Seyahatte kadınsal hijyen sorunlarının bir diğeri de manikür ve pedikür. Dilini bilmediğiniz bir ülkede anlam karmaşasında mağdur olma ihtimali yüksek. Böyle bir hizmet alınacaksa, hizmetin ne içerdiğini mutlaka sormalısınız. Türkiye’de pedikür yaptırmak için oturduğunuzda topuk bakımı dahil olurken, diğer ülkelerde olmayabiliyor. Yaaa ucuzmuş yaptırayım diye oturduğumda çok az etleri kesip bir de oje sürüp işi bitirdiklerinde, ee topuklar diyince o ekstra hizmet bak menüde fiyatı bilmem ne kadar demişlerdi. Manikür pediküre hiç girmeyin kendiniz halledin derim, diğer dertlerin yanında manikür pedikür aklınıza bile gelmiyor.

Güvenli Sex

Taşımakta fayda olan ürünler : Prezervatif, ertesi gün hapı

Hem seyahatte kadınsal hijyen hem de sağlığımız için güvenli seks en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi. Ne kadar romantik bir ilişki yaşansa da, yeni tanıştığınız bir insan ile korunmasız seks yapmak çok büyük risk. O nedenle kadın ya da erkek prezervatifi bulundurmakta fayda var. Kadın prezervatifini ön yargılarımdan öte pratik olmaması nedeni ile hiç denemedim. Görsel olarak pek hoş değil bir de zaten erkekler alışık prezervatifi de o takıversin diyorum. Bir de çok fazla ses yapıyor diyorlar. Tamamen kişisel tercih meselesi.

kadın-prezervatifi
Kadın Prezervatifi

Seyahatte kadınsal hijyen için erkek prezervatifi bulundurmak iki açıdan önemli, birincisi partnerinizde olmama ihtimaline karşılık ikincisi ise gittiğiniz ülkenin prezervatif boyutlarında yaşanabilecek farklılık. Dünya penis haritasına da bakarsak, özellikle Güneydoğu Asya’nın boyut ortalamasının dünya ortalamasının altında olduğunu aşikar. Bu nedenle eğer partneriniz Asyalı değilse, ve prezervatif Asya’dan ise küçük gelmesi, yırtılması gibi sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu gibi durumlar için hem prezervatif hem de ertesi gün hapı bulundurmakta fayda var.
Yola çıkmadan önce gidilecek ülkenin koşullarına göre ufak bir seyahat kiti hazırlamak, istenmeyen durumlar ile karşılaşmayı engellemese de hazırlıklı olunmasını sağlar.

12 YORUMLAR

 1. tugce Ilk kez senı sunum yaptıgını yazmıs bı seyahat severın blogunda kesfetmıstım.
  seyahate baslamadan artık izmirde kople epilasyonla bu işi halledebilirsin, eminim buyuk kolaylık olur.

 2. 3. ve aynı yorum; lazer epilasyon!! Yan etkileRi bacaklarda kuruluk, koltuk altında terleme vs ama ömür bOyu Rahatlık muhteşem.

  Bi de nikaragua ometepe’de gölde kendi kendime pedikür yapmıştım, çok eğlenceliydi 🙂

  Hiç sistit olmadım ama Ne Olur ne olmaz Tavsiyeni dinleyip ilaç taşıyacağım yanıMda 😉

 3. Harika bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Herkesin ihtiyaç duyduğu fakat dile getirmeye cesaret edemediği şeyler anlatmışsınız.

  • Türkiye’de taharet musluğu olduğu için herkes hemeroid. Taharet musluğu kullanış olarak çok rahatlatıcı bir şey olmasına rağmen müthiş derecede bakteri ve virüs yuvası.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.