Tek Başına Seyahat Eden Kadınlar Hakkında Söylenmiş Mitler

3

Tek başına seyahat eden bir kadın fikri, ben ilk yola çıktığımda insanların gözüne çok korkutucu gelmişti. Şu an bu fikir, tek seyahat eden kadınların çoğalması, sosyal medyada paylaşımların artması ve aslında korkulan bir çok şeyi kafamızda yarattığımızı fark etmemiz ile oldukça azaldı. Yine de tek başına seyahat eden kadınlar ve özellikle kadınların başlarına gelecek şeyler hakkında bir çok mit bulunuyor.

Tek başına seyahat etmek o kadar korkutucu bir şey olmamasının yanında, gerçekleştirdiğiniz seyahat sırasında kendinizi keşfeder, kendiniz hakkında bilmediğiniz bir çok şey öğrenirsiniz.

Şimdi insanların bir kadının solo şekilde seyahat etmesi hakkında söyledikleri bana göre komik gelen mitlere gelelim.

Tek seyahat eden kadınların ilişkisi yoktur

Öncelikle, seyahat edip etmemeniz bir ilişkinizin olmasına bağlı olabilecek bir şey değildir. Çünkü sadece bir ilişki içerisinde olmayan kadınlar seyahat ediyor diye bir şey yok. Seyahate çıkmayı planlayan bir çok kadın yeni insanlarla tanışmak, farklı hikayelere ortak olmak için bir ortağa ihtiyaç olduğunu ve bunu tek başlarına yapamayacaklarını düşünüyor. Hayır bu böyle değil. Tek başınıza yola çıktığınız zaman öğreniyorsunuz ki birçok kadın tek başına seyahat ediyor ve bir çoğunun ilişkisi var ve bu yine de seyahat etmelerine engel değil. İlişki içerisinde olduğunuz insanın belki farklı ilgi alanları var, belki iş dolayısıyla fazla zamanı olmadığı için sizinle seyahat edemeyecek, belki de iki tarafta bir süre yalnız seyahat ederek sonra orta bir noktada buluşarak rotalarına devam etmek isteyecek. Bunların hepsinin olabildiğini yollara çıktığınız zaman net bir şekilde görebiliyorsunuz. İlişkiniz olması veya partnerinizin size eşlik edememesi yalnız olarak yola çıkmanız için engel değil.

Tek kadın olarak seyahat edeceksen çok cesur ve güçlü olmalısın

Hayır, cesur olmayabilirsin, güçlü olmana ise hiç gerek yok. Ayılarla boğuşmayacak, sen istemediğin sürece ağaçlara tırmanmayacaksın. İnsanların tek başınıza yola çıktığınızı duyunca “sen çok cesur olmalısın” dediklerini duyabilirsiniz. Bunun sizin cesaretinizle veya kas gücünüzle hiç bir alakası olmadığını bilmelisiniz ve eğer cesaret edemiyorum veya kendimi o kadar güçlü hissetmiyorum bahaneleriyle yapmak istediğiniz seyahati erteliyorsanız hiç beklemeyin çünkü bulunduğumuz çağda seyahat etmenin, seyahat sırasında güvenliğinizi sağlamanın bir çok yolu var. Dil engelleri mobil uygulamalarla ortadan kalktı, yerel dili bilmenize gerek yok zaten her ülkenin dilini bilme şansınız yok. Dil seyahat etmek için bir engel değil. Offline harita uygulamalarıyla kaybolma riskiniz neredeyse sıfır, ayrıca güvenliğinizi kolaylaştırmak adına bir çok kadın gezgin için de mobil uygulamalar yapılmakta. Bu uygulamalardan daha önceki yazımda bahsetmiştim. Bütün elinizdeki fırsatlardan yararlanarak, yola çıkmak için adım atabilirsiniz.

Tek başına seyahat etmek çıktığın seyahat boyunca hep yalnız olacağın anlamına gelir

 

Söylenenler arasında en komik bulduğum sanırım bu düşünce. Tek başınıza seyahate çıktığınız zaman belki de bir partnerle çıktığınız seyahatten daha az yalnız kalırsınız. Öyledir ki, kaldığınız hostellerde, ziyaret ettiğiniz parklarda, mekanlarda sizin gibi yalnız seyahat etmeyi tercih eden insanla tanışırsınız. Hatta bence yalnız seyahat etmenin en güzel yanı da budur. Bir partnerle yola çıktığınız zaman bu rahatlığı bu denli yaşayamazsınız. Farklı insanların, bilmediğiniz hikayelerine ortak olmak, yeni arkadaşlar edinmek yalnız seyahat etmenin en güzel tarafıdır.

Solo kadın gezginlerin üzerinde yoğun bir ilgi olur

Buraya kadar yazdıklarım arasında gerçeğe en yakın söylenmiş mit budur. Evet, gittiğiniz ülkeye göre değişkenlik gösterebilen bu durum başınıza mutlaka gelecektir. Bununla nasıl başa çıkmak gerektiğini öğrenmek seyahat planında vazgeçmek yerine daha uygun bir seçenek bana kalırsa. Solo kadın gezginler gittiği yerde, partnerle seyahat edenlere veya solo bir erkek gezgine göre daha çok dikkat çeker. Çünkü siz insanların belki de cesaret edemediği ama sürekli içinde olan şeyi yapıyor olursunuz. Size çok fazla soru yöneltilebilir. Nasıl karar verdiğiniz, buna nasıl cesaret ettiğiniz. İnsanların hayalini kurduğu şeyi yapıyor olmakla gurur duyun ve onları güzel anılarınızla yola çıkmaları için cesaretlendirin. Zamanla yalnız bir kadın gezgin olmanın, sıkıcı, zor, güvensiz bir şey olmadığını keşfetmelerini sağlayabilirsiniz.

Sahte bir evlilik yüzüğü takmalısın

Bir çok solo kadın gezginin bunu mantıklı bulduğunu okuyorum ama gerek var mı diye soracak olursanız tamamen size kalmış bir durum. Bana kalırsa tabii ki buna gerek yok, çünkü zaten siz o yüzüğün insanlarda bıraktığı etkiden daha fazlasını bırakabilirsiniz. Açıkçası bunu bir kere denedim ve kötü hissettim. Hem tanıştığım insanlara yalan söylemeyi hem de bir yüzüğün arkasına sığınmayı kendime yediremedim ve yüzüğü çıkarıp attım. Siz bununla daha iyi hissedecekseniz tabii ki takın ve öyle gezin, seyahat etmenize engel olan şey buysa ve bir yüzük bunu ortadan kaldırabiliyorsa bu stratejiyi de test edebilirsiniz yine de dediğim gibi siz insanlar üzerinde o yüzükten çok daha fazla etkiye sahipsiniz.

Aslında bir iki başlık daha var ama adını bile anmak istemiyorum onların 🙂 Sizin duyduğunuz en komik mit hangisiydi?

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.