Seyahat Ederken Yapılabilecek Meslekler

0

Bir ülkeye gitmeye karar verdiniz. Gidiş biletinizi aldınız, dönüş bileti yok.  Orada ne kadar kalacağınızı şartlar belirleyecek, nereye kadar giderse o kadar kalırım diye düşünüyorsunuz. E tabii bir süre sonra cepte olan para tükenmeye başlayınca, dönmek durumunda kalacaksınız belki de. İşte siz istediğiniz kadar gezin, istediğiniz ülkede dilediğiniz kadar kalın diye seyahat ederken yapılabilecek meslekler listesini hazırladım.

Seyahat Ederken Yapılabilecek Meslekler Listesi

İngilizce Öğretmenliği

Bu meslek gideceğiniz ülkeye göre değişkenlik gösterecektir elbette. Örneğin Asya ülkelerinde turist olarak bu mesleği rahatça yapabilecek yerler bulabilirsiniz, aynısını Amerika için söyleyemem tabii ki. Çocuklara İngilizce öğreterek, para kazanabilir ve seyahatinizi dilediğinizce uzatabilirsiniz. Bulduğunuz her iş imkanı size maddi kazanç sağlamayacak olsa da kalacak yer, yemek gibi şeyleri karşılayabilir. Anlaşmanızı ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapabilirsiniz.

Barmenlik

Garsonlukla oldukça benzer şartları olan bir meslek barmenlik. Paranızı bu işte de günlük olarak kazanabileceğiniz yerler bulabilirsiniz veya yalnızca akşamları çalışmak istiyorsanız part-time seçeneğini de rahatça bulabilirsiniz. Bir çok barın, yoğun dönemlerde fazladan çalışana ihtiyacı oluyor. Kaldığınız hostelde broşürlere göz atarak ilanları da bulmanız mümkün.

Hostel Çalışanı Olmak

Kaldığınız hostelde yeni birine ihtiyaçları olup olmadığını sorabilir, oradaki işlere yardımcı olabilirsiniz. Bazen oda temizleyebilir, bazen resepsiyonda gelen turistlere yardımcı olabilirsiniz. Her hostel size maddi imkan sağlamayacaktır ama en azından kalacak yer ve yemeğinizi karşılamayı öneriyorlar.

 

El Emeği Ürünlerinizi Satmak / Sanat İcra Etmek

Bunlar kolye, küpe gibi takı, aksesuar da olabilir, çektiğiniz fotoğrafların baskıları, yaptığınız çizimler de olabilir. Çeşitler yeteneğinize ve ilgi alanınıza göre arttırılabilir veya azaltılabilir.  Müzisyenseniz, bir müzik aleti çalabiliyorsanız sokak müziği de yaparak belli bir miktar kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun hiçbir zaman garantisi yok tabii ki ama yine de denemeye değer ve oldukça keyifli.

Baristalık

Baristalık da barmenlik gibi seyahatte para kazanma konusunda yardımcı olan mesleklerden. Elinizdeki sertifika ile dünyanın dört bir yanında barista olarak para kazanabilirsiniz. Çalışma izni dolayısıyla kanunen her ülkede çalışamayabilirsiniz ama bir çok ülkede kapılar açılacaktır.

 

Dalış Eğitmenliği

Dalış eğitmenliği, dünyanın en güzel doğal alanları içerisinde seyahat ettiren ve en havalı mesleklerden bir tanesi. Tabii ki bu konuda bir tutkunuz yoksa bu işe girmenizi tavsiye etmem. Hem eğitim hem dalışlar sırasında bir çok can size emanet ne de olsa…

 

Yoga Eğitmenliği

Her 10 arkadaşımdan en az 3’ünün yoga eğitmeni olduğu son günlerde oldukça revaçta olan mesleklerden. Yoga eğitmenliği seyahat ederken yapabileceğiniz meslekler arasında yer alıyor, eğer iyi bir yoga eğitmeni iseniz. Bir dönem tecrübe çok önemsenmeden bir çok yoga eğitmeni işe alındı ancak son dönemlerde rekabet oldukça arttı.

 

 

Aslında bu mesleklerin yanı sıra daha bir çok meslek seyahat ederken yapılabilir. Stok video fotoğrafçılığı, sosyal medya yönetimi, web sitesi tasarımı gibi freelance olarak yapılabilen bir çok meslek listeye eklenebilir. Ben sadece fikir verebilmek için aklıma ilk gelenleri yazdım.

 

Nasıl?

Eğer mesleğiniz freelance çalışmaya uygunsa, çok uğraşmanıza gerek kalmaz. Çalıştığınız iş yerine haber verip, sağlıklı bir internet bağlantısı sağladıktan sonra dünyanın dört bir yanında çalışmaya ve aynı zamanda seyahat etmeye devam edebilirsiniz.

Mesleğiniz freelance çalışmaya elverişli değilse ve gittiğiniz yerde iş bulmak istiyorsanız, kapı kapı dolaşıp iş arayabilirsiniz ya da wwoofing ve work away gibi sistemleri de kullanabilirsiniz. Daha önce workawayden uzunca “Workaway nedir? Nasıl Çalışır?” isimli yazımda bahsetmiştim. Yine de kısaca bahsetmek istiyorum.

 

Gönüllü İş Siteleri

WWOOFING

WWOOF ( World Wide Opportunities on Organic Farm) oluşumuyla gezeceğiniz ülkede yardımcı arayan çiftlik sahipleriyle iletişime geçerek bir çiftlikte çalışabilirsiniz. Bu oluşumda çiftlik sahipleri size para değil, kalacak yer ve yemek verir. Çiftlik sahipleri gittiğiniz yerde küçük seyahatler yapmanızı da sağlarlar.

Work away

Work Away’den bulabileceğiniz, ilginize göre sevebileceğiniz yerleri, yardım işlerini bularak çiftliklerde yardım, hayvan bakımı, hostellerin sosyal medya yönetimleri veya web düzenlemeleri gibi işler de çalışabilirsiniz. Work Away’de bir çok yer, konaklama yemek ve izin günlerinide de  sizi etrafta gezdirmeyi önerir. Para kazanmak yerine kalacağınız yeri ücretsiz hale getirerek seyahatinizi uzatabilirsiniz. Bazı pozisyonlarda bahşiş ya da ücret de alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.