Workaway Nedir, Nasıl Çalışır?

37

 

Workaway nedir? Workaway ile çalışarak seyahat etmek mümkün mü?

Workaway Nedir?

Workaway.info websitesi gönüllü projelerinin kariyer.net i olarak tabir edilebilir. Tek sefere mahsus (2 yıl için) 20 avro gibi bir ücretle (tam rakamı hatırlamıyorum) üye olunan bu sistem, içerisinde dünyanın 4 bir yanından gönüllü işleri barındırıyor. Genellikle günlük 5 saatlik çalışma karşılığında konaklama ve 2 öğün yemek temin ediliyor. Dilediğiniz ülkedeki işleri listelediğinizde; işin tanımı, çalışma saatleri, izin günleri, konaklama için temin edilecek yer gibi bilgilere ulaşıyorsunuz. Size uygun olanlara orada çalışmak istediğinizi ve neler yapabileceğinizi açıklayan bir mail gönderip cevap bekliyorsunuz.

Workawayde ne tarz işler var?

Bana en çok gelen sorulardan biri ise ne tarz işler bulunduğuna dair oluyor. Site üzerinden üyeliğiniz olmasa bile projeleri listeyip görüntüleme imkanı mevcut. Sistemde tarlada çalışmaktan tutun, kedi bakıcılığına, otelde resepsiyonda çalışmaktan, kafede barista olarak çalışmaya kadar bir çok seçenek mevcut. Şu ana kadar kendi tecrübelerimi aktaracak olursam;

workaway nedir
tabletimi sürekli yastık niyetine kullanan PingPong
 • 10 gün kadar Bangkok‘ta kedilerine (7 adet) aşık Fransız bir sinema yönetmenin evinde, yurtdışında olduğu süre zarfınca kedilerine baktım. Günde 3 öğün mama ve su vermenin dışında yapılacak başka bir şey yoktu. Karşılığında JP’nin evinde ücretsiz konaklama ve yemek. Bunun yanı sıra zengin dvd arşivden projektör ile film keyfi ve sitenin günlük 1 tl ücretli havuzunu kullanabiliyordum.
Langkawi’de çalıştığım otel
 • Langkawi de bir resort otelde günde 5 saatlik çalışma karşılığı konaklama ve yemek. Genellikle 9-2 çalışma saatlerini seçip günün kalanını havuzda geçirmeyi tercih ediyordum. Otelde gün geldi barda çalıştım, gün geldi temizlik yaptım, gün geldi bahçıvanlık. Daha sonra bunlardan sıkılıp otelde parti organizasyonu işine girdim. Haftanın 1 ya da 2 günü havuz partisi organize ediyor sahile inip insanları tek tek davet ediyordum. Hatta bu organizasyonlarımı gören Dubaili bir iş adamı bana iş teklif  edip, organizasyon şirketi kurmak istediğini söyledi.

workaway
Bali’de moringa ekimi
 • Bali’de kendini permakültüre adamış bir sivil toplum kuruluşunda, haftada 6 gün günde 4 saat tarlada ya da ofiste çalıştım. Sorumluluğu bana verilen domuzcukları hergün meyve ile besliyor, tarladaki çiftçiler ile sohbet ediyor, pirinç hasadına yardım ediyordum. Bir de Türkiye’deki iş tecrübelerimden ve aldığım eğitimden dolayı; ofisin ihtiyaç duyduğu araştırmaları yapıp, raporları hazırlıyor ve toplantılara katılıyordum. Hatta Bali’nin turizm departmanı ile yapılan görüşmeye katılıp bir turist olarak neler hissettiğimi rahatsızlıklarımı ve geliştirilebilecek noktaları aktardım. Burada sadece konaklama karşılığı çalıştım.

Workaway ile iş bulabilmek için yabancı dil gerekli mi?

İyi düzeyde bir İngilizce bilgisinin her daim faydalı olacağı kesin ancak İngilizce ihtiyacı tamamen işe ve sizin yeteneklerinize bağlı olarak değişeceğinden dolayı net birşey söylemek mümkün değil. Mesela Bangkoktaki kedi bakıcılığında İngilizce’den çok, hayvan sevgisi gerekli idi ancak Malezyadaki parti organizasyonu işinde insanlarla sohbet edip davet etmek gerektiğinden iyi seviye ingilizce şarttı.

 

Workawayde ne gibi sıkıntılar olabilir?

Bangkok’ta 7 kedi aynı evin içinde olunca bir iktidar savaşı sürüyordu. Eğer eşyaları kedilerin bulunduğu alanda bıraktığımız anda sahiplenmek için bir tanesi mutlaka üzerine işiyordu. Eh bir de onları temizlemek gerekiyor. Zaten 2 adet kedim olduğu ve hayvanları da Elmayra gibi çok sevdiğimden benim için problem değildi.

Malezya‘da problem ise Malayların günün 3 öğünü lapa pirinç yemeleri idi. Bu nedenle odamdaki buz dolabına bir miktar yemek stoğu yapmak durumunda kaldım.

Bali’de ise sıkıntı konakladığım evin tarlaya ve ofise olan mesafesi oldu. Bana scooter kiralamam yönünde biraz baskı yapmaya çalıştılar ancak kabul etmeyince transfer ayarladılar.

Her projede sıkıntı yaşamak mümkün ancak bunları aşmak ve hayatı kolaylaştırmak size kalmış..

Ben bu sistemi hem seyahat süremi uzatmak, güzel insanlarla tanışmak, hem de turist gibi gezmekten çıkıp, yerel halkın içine karışmak; ülkenin kültürünü yüzeysel olarak değil derinlemesine anlamak  ve sindirmek için kullanıyorum. Gittiğim ülkelerde cenazeden, düğüne, hasatlara kadar çok farklı sosyal ortamların içerisinde yer alma şansı buldum.

Çalıştığım oteldeki diğer gönüllüler (kırmızılı çocuk hariç)

Hostelde konakladığımda sırtçantası ile dünya turuna çıkmış yaklaşık olarak aynı tecrübelere sahip insanlarla tanışmaktan ve benzer sohbetleri yapmaktan öteye geçmenin mümkün olmadığını kısa sürede farkettim. Workaway ile gerçekten gönüllülük kavramını içine sindirmiş birşeyler yapmadan yerinde duramayan ve çok değişik tecrübelere sahip muhteşem insanlarla tanıştım.Daha böyle bir mesleğin varlığından bile habersizken, insan hayatı boyunca kaç kere Gorilla Keeper ile tanışabilir ve yaşadıklarını birinci ağızdan dinleyebilir.

Siz de böyle bir tecrübe yaşamak için workawaye şans vermek istemez misiniz?

Sorularınızı ya da yaşadıklarınızı yorumlara yazabilirsiniz…

37 YORUMLAR

 1. Şimdiye kadar dünya seyahatimi sadece kendi olanaklarımla parça parça sürdürüyordum. diğer gönüllülerle tanışıp bilgi paylaşımında bulunmak ilgimi çekti. Benim yöntemimde sadece turistlerle birlikte olabiliyorsunuz çünkü. deneyimlerinden yararlanacağım tuğce..

  • Workaway süresince ve öncesinde yapılacak masraflar kişiden kişiye ve seçilen projeye göre farklılık gösterecektir. Pasaport ücretinden, ulaşıma, vize masrafına, proje süresince yapılacak şahsi harcamalara (sigara, içki, kahve, kitap vs) kadar farklı kriterler vardır. Bunları bir araya getirip, kendi masraf toplamınızı belirleyebilirsiniz.

 2. Merhaba, kendi adıma üye olduktan sonra iki arkadaş olarak da aynı işte gönüllü çalışabiliyor muyuz? (Başvuruyu iki kişi adına yapabiliyor muyum?)

  • Workawaye üye olurken tekli profil ya da çift profil seçeneği var. Ona göre üye olmanız ve üyelik ücretini ödemeniz gerekiyor. Eğer tek profilden arkadaşlarınız için de başvuru yaptığınız anlaşılırsa, hesabınız kapatılabilir.

 3. tugce merhaba, merak edilenleri açıklığa kavuşturmuşsun çok teşekkürler. workaway e üye oldum ve projelere göz gezdiriyorum. ancak en merak ettiğin şey katıldığın projede görüştüğün ev sahibi vizeyi kolayca alabilmek için davetiye ve benzeri için yardım ediyor mu? bir de bir ülkeden başka bir ülkeye geçtiğinde (vizeli ülkelerdeki projeler arasında) vizeyi (geçeceğin ülke için olan) türkiye ye gelmeden nasıl hallediyorsun?

 4. merhaba What skills do you have,Please add any other information you would like hosts to know: gibi sorulara ne yazbilirim teki stediğim şey benim yurt dışında yeni insanlarla tanışmak sohbet edip güzel anılar birikirmek

 5. Diyelim ki host sizi kabul etti ancak vizeniz yok. Bu durum yani hostun ile anlasmis olmaniz ingiltere gibi ulkelere vize almanizi kolaylastirici bir unsur olabilir mi?

 6. Merhaba, Irlanda ingiltere gibi ulkelere giderken calisma vizesi mi yoksa turist vizesi mi almak gerekiyor bir fikriniz var mi acaba? Ya da yesil pasaportun yeterli oldugu hangi ulkeler var biliyor musunuz? Simdiden teşekkürler

 7. Merhabalar, ben yaklaşık iki yıldır workawayi takip ediyorum ama henüz gitmiş değilim bu şekilde bir yere. Bu yaz aylarında gitme fırsatım ortaya çıktı ve tekrardan araştırma yaparken senin blogunla karşılaştım. Çok güzel bilgiler paylaşmışsın teşekkürler öncelikle, sormak istediğim soru ise herhangi bir cep harçlığı verilen yerle karşılaştın mı? Bir zamanlar bundan bahsediyorlardı da son zamanlarda duyurulara bakarken pek görmemeye başladım, kalktı mı acaba o uygulama 😀 çünkü uzun bir süreli çıkmayı düşünüyorum, kendi yağımda kavrulmamış için buna ihtiyacım olabilir.

 8. Merhaba ben bir arkadaşımla yapmak istiyorum. Bunun için iki kişilik kısımdan siteye üye olursak seçeceğimiz iş aynı olacak değil mi? Yani beraber mi bulunucaz o işte?

 9. Yeşil pasaporta vize istemeyen avrupa ülkeleri için çalışma vizesi almamız gerekiyor mu ? Ben fransada Workaway veya HelpX ile çalışmak istiyorum. Çalışma vizesi almam şart mı ?

 10. iş ilani veren ihtiyaç sahipleri,dil bilmek ve ilgili işle alakalı tecrübeler haricinde sizi tercih ederken(çok fazla kişinin başvurdugunu varsayarsak)herhangi bir özellik veya yeteneginize bakiyor mu?

 11. merhaba. bu siteye uye olacagim. ancak ben iki cocugumu da yanimda goturmek istiyorum. yapacagim ise cocuklarim da katilsin istiyorum. uyelige tek kisi diye mi kayit olayim bilemedim.
  bir de is cikarsa firma ile mi gorusüyorum yoksa isini yapacagim insanlarla mi?

 12. Workaway da uzun süreli gönüllü çalışma olabiliyor mu? Mesela 6 ay 1 yıl gibi. Şayet olabiliyorsa hangi tür vize almak gerekiyor. Oturma vizesi mi çalışma vizesi mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.