Tayland’a gitmeden önce bilinmesi gereken 23 şey

1

Tayland bir çok kişinin gitmek istediği ülkelerin başında geliyor. Peki Tayland’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler neler?

 1. Güler yüzlü olun ve teşekkür edin. Yerel halk çok güleryüzlü. Bu nedenle land of smiles deniliyor.
 2. Burada hijyen çok acayip bir konu. Temiz desem değil pis desem değil.
 3. Yanınızda tuvalet kağıdı taşımayı ihmal etmeyin. Havalimanı dışında tuvaletlerde tuvalet kağıdı ve sabun gördüyseniz ya çok lüks bir yerdesiniz demektir ya da o işletme bir yabancı tarafından işletiliyordur.
 4. Bazı tuvaletlere ayakkabı ile giremiyorsunuz ayakkabıları çıkarıp onların verdikleri tuvalet terliklerini giymeniz gerek ama aynı zamanda o tuvalette tuvalet kağıdı ve sabun bulamıyorsunuz.
 5. Tapınaklara ve evlere girerken ayakkabınızı çıkartın. Gireceğiniz dükkanın önünde de terlik ya da ayakkabı görürseniz, oraya da girişte ayakkabılarınızı çıkartın.
 6. Masaj ah masaj… Doğru masaj salonuna gittiğinize emin olun. Bir kere doğru kişiye masaj yaptırdıktan sonra Thai masajının bağımlısı olacaksınız.
 7. Tapınaklara girerken dizlerinizden yukarısının ve omuzlarınızın kapalı olduğuna emin olun. Yanınızda bulunduracağınız bir şal çok iş görecektir.
 8. Yabancılar için ambulanslar ücretsiz hizmet veriyor. Hastaneler ise çok uygun fiyatlı ve gelişmiş. Herhangi bir operasyon için Türkiye’den kalkıp Tayland’a gitmek daha ekonomik olabilir.
 9. Tuktuk ve taksi arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa, taksimetreyi açtırabiliyorsanız taksiyi tercih edin. Daha ekonomik oluyor ama tuktukun eğlencesi ile kıyaslanamaz.
 10. Trafik sol şeritten akıyor. Bize göre ters.. Karşıdan karşıya geçerken hem sola hem sağa bakmakta fayda var zira şoförleri pek bir çılgın.
 11. Toplu taşımalarda klimamı çalıştırıyorlar yoksa buzhanemi işletiyorlar emin değilim. Her daim bir gömlek ya da hırka iş görür. Sıcakta terleyip toplu taşımaya bindiğinizde hasta olmamak işten değil.
 12. Kola gibi bir içecek sipariş ettiğinizde buz ile servis edilecektir, sipariş vermeden önce buzsuz istediğinizi vurgulayın çünkü buzları çeşme suyundan yapılıyor. Buz nedeniyle ishal olmak istemezsiniz.
 13. Deniz mahsulü seviyorsanız kesinlikle doğru ülkedesiniz. Kilo almamaya dikkat edin.
 14. Yürürken yemek yemek çok büyük kabalık. Turistik alanlarda yerel halk duruma alışık olsa da turistik alanın dışına çıktığınızda yapmayın. Ayrıca mısırı koçanından yemekte çok büyük kabalık. Bu nedenle haşlanmış mısırın tanelerini kesip satıyorlar.
 15. Otobüsler trenler her daim gecikebilir. Lokal biriyle buluşacaksanız büyük ihtimalle size söylediği saatten yarım saat geç gelecektir.
 16. Kral ve ailesi hakkında konuşmaktan kaçının. Konuşma açılırsa da saygılı olun.
 17. Eğer çok güzel Taylandlı bir kadın görürseniz, kadın olmadığına emin olabilirsiniz.
 18. Muson sezonunda bazı adalara ulaşım yok. Seyahatinizi buna göre planlayın.
 19. Egzotik meyveleri ve meyve sularını deneyin. Bağımlı olabilirsiniz, şimdiden uyarayım.
 20. Tayland’a girerken vize almanıza gerek yok ancak çıkış için bilet göstermeniz gerekiyor.
 21. Tayland dalış eğitimini alabileceğiniz ucuz ülkeler arasındadır. Su altı güzelliklerinden bahsetmeye gerek bile yok.
 22. Tayland’da alışık olmadığımız türden kültürel yerler göreceğinize emin olabilirsiniz. Mesela Penis türbesi..
 23. Ve son olarak Tayland tek kadın seyahat için en keyifli ve güvenli ülkelerden bir tanesi..

Peki Tayland’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler için eklemek istediğiniz neler var?

1 Yorum

 1. Şehrin aromatik kokusu , örümcek ağı gibi caddeleri saran elektrik telleri , egzotik hayvanlarla zaman geçirebileceğiniz tesisler , müslüman adası , taibox , masmavi denizi bembeyaz kumları , yalanın ne olduğunu bilmeyen yerel halkı , pazarlık yapmayı bilmiyorsanız kazıklanacağınız bir ülke… Ülkenin geçim kaynağı turizm o yüzden satılan ürünlere 2 kat fiyat çekebiliyorlar bizim için yine ucuz fakat pazarlık şart..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.