Bangkok’tan Hindistan Vizesi

2
incredible-india

Hindistan’a vizeler kalkacak söylentisine güvenip Hindistan’ı rotama aldım ancak tabiki vizeler kalkmadı, eh ben de rotadan çıkartmayınca vize almak icab etti. Türkiye’den almak çok kolay ancak benim iş seyahat nedeniyle Bangkok’a kaldı.

İnternetten okudum ettim, forumlarda vize almanın zorluklarından çıkan sıkıntılardan bahsediliyor sürekli.Turizm acentaları zaten dramatize ediyor senden para kazanmak için. Avrupalı Amerikalı turist  ise hayatında vizeyle mi uğraşmış bilsin prosedürleri. Ben kimlere ne vizeler aldım arkadaş
bunu mu alamayacağım. Kaçmaz benden!

İnternet sitesine girip bakıyorum ne gerekli diye
* zaman (işlemler 6*8 iş günü sürüyor)
* otel rezervasyonu
*gidiş dönüş uçak bileti
* başvuru formu
*2 fotoğraf (2″x2″)
*yabancı uyruklu vatandaşlar için ilave bir form
*pasaport ve taylanda giriş damgasının bulunduğu sayfaların iki adet fotokopisi

Eh bir zorluk görünmüyor. Ne bordro istiyor ne imza sirküsü.. Vize alırken (tecrübeyle sabit) her konsolosluğun takıntılı olduğu birkaç konu vardır. Onlar da hemen belli olur zaten. Hindistan’ın iki konuda huysuzluğu var birincisi başvuru formunun internetten doldurulup çıktısının alınması, ikincisi de yabancı uyruklu vatandaşların doldurması gereken ek formun siyah kalemle ve büyük harfle doldurulması. Bir de fotoğrafın 2″x2″ boyutlarında olması. Budur!

Formumu doldurdum, çıktımı alıp sabah açılıştan 1 saat önce sıraya girdim. Bu kısım mühim dediler ama ben pek öyle hissetmedim.

Başvuru merkezinin açılması ile önce monkları ve rahibeleri içeri alıp işlemlerini yapıyorlar. Ya arkadaş adam elini eteğini zaten dünya işinden çekmiş, o adamın zamanla işi yok, Sen niye benim arkamdakileri önüme geçiriyorsun diyeceğim ama yemiyor. Burda işler böyle yürüyor hadi Tuğçe saygı duy kültürlerine diyip kendimi telkin ediyorum.

Başvuru formunda işsizime denk gelen freelancer’ı işaretledim. Referans kısımlarına Taylanddaki otelimi ve Hindistan’da rezervasyon yaptırdığım oteli işaretledim. Bunlar beni biraz huzursuz ediyor ancak başvuru formumu kontrol eden kız birşey demiyor. Yarım saat içinde işimi halledip ofisten ayrılıyorum. Sadece 6 işgünü beklemem gerekiyor.

Bir hafta sonra mail geliyor işleminiz sonuçlandı diye. Ama olumlu mu olumsuz mu yazmıyor. Heyecan basıyor çünkü vize çıkmazsa gidiş dönüş uçak biletimin yanacak. Akşamına gidip pasaportumu alıyorum ve tek girişli vizem elimde. Yehuu!!! Bekle beni Hindistan ben geliyorum..

2 YORUMLAR

    • Merhaba Salih bey
      son dönemde ülkedeki politik gelişmelerden dolayı hindistan vize konusunda sıkıntı çıkartıyor. Bangkok’tan vermediklerine dair söylentiler dolaşyor. Türkiye’den temin etmenizi öneririm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.