Beatles Aşram ve Hint Guru Maharishi

2

Beatles Aşram, Hindistan’ın yoga merkezi Rishikesh’de bulunan terk edilmiş bir aşram olarak karşımıza çıkıyor. Beatles Aşram günümüzde hala popüler ve konuşuluyor. The Beatles müzik grubunun ünlü Hint guru Maharishi Mahesh ile tanışmalarının ardından transandantal meditasyon tekniklerini öğrenmek üzere üç aylığına gittikleri aşramda patlayan skandalları ile erken ayrılmaları dolayısıyla gözler aşrama çevrilmiştir. Dünyaca ünlü müzik grubu, bir Hint guru, skandallar ve terk edilen bir aşram, aman tanrım bu nasıl bir seyahat yazısı…

Guru, sanskritçe de davranış ve yaşam tarzı ile örnek olan, yol gösteren kişi anlamına gelmektedir. Bizdeki karşılığı ise şeyh diyebilirim.  Aşram ise Hint dinlerinde manevi inziva yeri ya da bir çeşit manastır olarak tanımlanabilir. 

Beatles’ın Maharishi ile Tanışması

1968’de tüm popülerliklerine ve başarılarına rağmen The Beatles kendini tükenmiş bir halde bulur. Bundan bir sene önce grup üyesi George Harrison’ın eşi ünlü manken Pattie Boyd gazetede gördüğü bir reklam ile transandantal meditasyona başlamıştır. İlerleyen zamanlarda George Harrison’ın da ilgisini çekmesi ile The Beatles grubu ve Mick Jagger, Hint guru Maharishi’nin önderliğinde on günlük manevi rejenerasyon hareketi konferansına katılıyor. Yalnız grubun menajeri Brian Epstein’in vefatı üzerine grup konferanstan erken ayrılmak durumunda kalıyor. Bunun üzerine Maharishi, Beatles’ı Rishikesh’teki ashramında kalmaya davet ediyor. 

Beatles’ın Hindistan’a Gidişi

Beatles 1968’de Hindistan’a Rishikesh’e gidiyor. Sırayla George Harrison ve John Lennon, daha sonra Paul McCartney ve Ringo Starr gidiyor. Onların haricinde bir çok ünlü batılı da eğitim için aşramda yerini alıyor. Maharishi’nin aşramı büyük olsa da bir batılı için koşullar alışılanın dışında olacağı için Beatles grubunun kalacağı mekanlarda ufak değişiklikler yapılıyor ve daha konforlu bir hale getiriliyor. Sabah hafif bir kahvaltı ardından meditasyon ardından öğle yemeği ve yine meditasyon yapılıyor. Program genel hatları ile bu şekilde ilerliyor. Hayranların ve basının tacizinden kurtulmuş olan The Beatles grubu en verimli evrelerini geçiriyor ve burada 48 adet şarkı besteliyor. 

Maharishi’nin Medya Merakı

Maharishi, mütevazi bir adama göre medyada yer almaktan fazlasıyla hoşlanıyor ve şöhrete karşı koyamıyor. Beatles’ın geleceğinin kesinleşmesi ile birlikte Maharishi ABC televizyon kanalına çekim müzakerelerine giriyor ancak Beatles bunu reddediyor. Maharishi fotoğraf çekimlerine ekstra özen gösteriyor, Beatles ve diğer ünlüler ile yer aldığı fotoğraf karelerinin oturma düzenini bile kendisi ayarlıyor. Gurunun helikoptere ve lüks arabalara düşkün olduğunu da hatırlatalım. 

Netflix’de Wild Wild Country ve Bikram belgesellerini seyredenler guruların yaşam biçimlerini ve yaşanan sansasyonları tanıdık bulacaktır. 

The Day the Beatles Met the Maharishi

Beatles’ın Aşram ve Meditasyon Tecrübesi

Beatles grubundan kendini meditasyona en çok adayan Harrison ve Lennon oluyor. Hatta John Lennon, beş gün boyunca bir odadan çıkmadan meditasyon yaptığını ve durmadan şarkı yazdığını anlatıyor sonrasında. 

Harrison ise meditasyonun hayatında büyük bir etki yarattığını, hatta meditasyonun zihnini uyuşturucudan bile daha fazla etkilediğini ve meditasyonun Tanrı ile bir iletişim aracı olduğunu belirtiyor. 

Ringo Starr alerjisi dolayısıyla yemekler ile ilgili sıkıntı yaşıyor. Ortamı ne kadar eğlenceli olarak hatırlasa da, yanına giderken bir bavul dolusu konserve fasülye götüren Ringo Starr on gün sonra geri dönüyor. Paul McCartney ise gurunun ciddiyetini ve sürekli yapılan meditasyonları bir okul gibi sıkıcı görüyor ve Ringo Starr’dan bir hafta sonra aşramdan ayrılıyor. 

Ajoy Bose's 'Across The Universe' explains The Beatles's India ...

Beatles’ın Aşramdan Ayrılışı

Beatles grubunun kalanları üç ay olarak planladıkları inzivalarının birinci ayının sonunda apar topar Hindistan’dan ayrılıyor. Maharishi’nin ünlü aktrist Mia Farrow’a cinsel tacizde bulunması, Mia Farrow’un durumu John Lennon’a anlatması ve durumun ortaya çıkışı ile grup üyelerinin daha fazla kalmak istemediği konuşuluyor. Aşramdan ayrılan John Lennon bir gazeteciye “Maharishi’nin bizim için bir hata olduğunu düşünüyoruz. Onun daha farklı birisi olduğunu düşünmüştük” diyor. Sonralarda Mia Farrow ise gurunun üstünlüğünü kullanıp kadınlardan faydalanmaya çalıştığını hatta yaşanan tacizi yine aşramdaki kız kardeşine anlattığında bunu ona bahşedilen bir lütuf olarak gördüğünü anlatıyor. 

Paulo Coelho Hippi isimli kitabında bu olaya değiniyor. 

John Lennon Sexy Sadie şarkısını bu olay üzerine besteliyor. Aslında şarkının ilk ismi Maharishi iken sonra kanuni durumlardan dolayı Sexy Sadie olarak değiştiriliyor. 

Mekanın Kapanışı

Grubun ayrılışından bir kaç yıl sonra Maharishi aşramı kapatıyor ve aşram sessizliğe terk ediliyor. Maharishi’de Hollanda’ya taşınıyor ve 2008’de ölümüne kadar faaliyetlerini orada yürütmeye devam ediyor. Tüm bu olaylar gerçekleşirken Hindistan’da ise gurunun vergi kaçırdığı iddiaları sürüyor. Hatta Delhi’deki ofisine baskın yapılır bir kısım mal varlıklarına el konuluyor. 

Beatles Ashram Nerede?

Yerel halk arasında Chaurasi Kutia olarak bilinen Beatles Aşram Rishikesh’te bulunuyor. Himalayaların eteklerinde, Ganj nehrinin kıyısında, doğal bir kaplan rezervinin yakınlarında yer alıyor. 

Beatles Aşram Giriş Ücreti

Beatles Aşram için giriş ücreti 600 rupidir.

Beatles Aşram

Ganj’ın kenarındaki taşlık yoldan yürüyünce karşımda bir anda beliriveriyor. Beş dönüm araziye yayılan aşramın içine girdikten sonra kendimi adeta bir cangılın ortasında gibi hissediyorum. İlerledikçe terk edilmiş binalar çıkıyor karşıma. Bunların göze en hoş gelenleri, tepesinde yumurta şeklinde kubbeleri olan küçük bungalovlar. Anlatılana göre bu yumurtaların içerisinde dünyanın en iyi om sesini duyuluyormuş, ses iliklelerine kadar işliyormuş. Yumurtaların içlerine yarasaların yerleşmiş olması dolayısıyla sadece etrafında dolanıp üstüne çıkmaya karar veriyorum. 

Beatles Aşram, dünyadaki Beatles hayranları ve sanatçılar tarafından ziyaret ediliyor. Sanatçılar aşramın her bir köşesine kendi resimlerini çiziyor ve eserlerini bırakıyor. O nedenle aşram sürekli bir değişim halinde, sol kısmında Beatles portresi sağ kısımda ise Hint guruların portlerinin yer aldığı bir duvarın üst kısmına hiç ünlü olmayan bir kadın portresi çizen bir ressam ile tanışıyorum. Bu duvardakileri (Beatles ve gurularını kast ederek) sen mi çizdin diye soruyorum. Evet diyor. Peki bu yukarıdaki kadın kız arkadaşın mı diye sorduğumda ise olmasını isterim yanıtını veriyor. Sen bu resmi tamamladıktan sonra olur diyorum. 

Benim gittiğim zamanda 2015’te tamamen terk edilmiş bir mekandı. Beatles Aşram, ekoturizm çerçevesinde bir kaç sene önce yeniden açıldı, şu an içerisinde bir kantin ve bir de Beatles galerisi bulunuyor. 

Eğer instagramdan da takip etmek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz… 

2 YORUMLAR

  1. genelleme yapmak doğru olmayabilir kabul etmekle birlikte, Hindistan’ da kadınların aşırı kapalılığından dolayı ,erkeklerde en entelektüelinden , en spirüteline kadar bir cinsel bir açlıkları olduğunu düşünüyorum.. daha önce de couchsurfing evlerinde kalmış olmama rağmen, Hindistan’ da kaldığım couchsurfing evlerinde bu şekilde bir yönelim vardı. Varanasi’ de ben de okeydim çok yakışıklı olduğu için :).. ama Jodhpur’ da 17 saatlik tren yolculuğundan gelmişim, beni aldıktan sonra evde ilk sorduğu şey viski içermisin oldu.. burası yatağın , elini yüzünü yıkamak istermisin filan gibi sorular varken.. bu arada bu çocuk hakkında 4 tane iyi yorum vardı.. temiz yüzlü Türkiye sevdalısı.. neyse yeni döndüm sayılır oralardan Hindistanı seviyorum ama heryer gibi orası hakkında da olumlu ve olumsuz izlenimlerim var.. yazı için teşekkürler.. bilmiyordum bu hikayesini..

  2. Zevkle okudum bu yazinizi, 67 yasinda bir emekli olarak Sultanahmet’te ki günlerimi ve Hippilik üzerine düsüncelerimi yaziyordum. Gûzel bir tesadüf ile bu yazinizi gördüm, harika.
    Saglikli güzel günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.