Dünyayı gezen Türk kahvesi

0

Seyahat bloggerlarının neredeyse tamamı birbirini tanır ve yolları kesiştiğinde de buluşmak için fırsat yaratırlar. Rotasız seyyah Mehmet ile de Yoldaki Gökhan’ın da yolları Tayland Chang Mai’de Kasım 2014’te kesişmiş. Mehmet Türkiye’den Tayland’a getirdiği bir paket türk kahvesini Gökhan’a hediye ediyor.

Uzun süreli seyahate çıkmadan önce sırtçantamı hazırlarken alacaklarım konusunda oldukça hassas davranmıştım. Ne kadar az, o kadar iyi mantığı ile. Japonlar kadar olmasa da, her şeyi minimumda tutmaya çalıştım. Ama benim de taviz veremediğim bir lüksüm varsa, o da kahveydi. Her şeyi az az alırken, yanıma 1kg türk kahvesi, cezve, fincan seti ve pişirmek için ocak aldım. Kahve konusunda tam teşekküllü kameraman cevat kelle gibiydim.

Gökhan ve Mehmet ayrıldıktan sonra Gökhan ile Chang Mai’nin 1478km güneyinde Krabi’de karşılaştık. Benim kıraathane işletecek kadar ekipmanla dolaştığımı bildiği için kahveyi doğru ellere yani bana teslim etti. Krabi’den sonra Langkawi, Langkawi’den  Penang, Penang’tan Kuala Lumpur, Kuala Lumpur’dan Bali, Bali’den Yogyakarta, Yogyakarta’dan Jakarta, Jakarta’dan Bangkok, Bangkok’tan Siem Reap, Siem Reap’ten ise Phnom Penh’e kadar yanımda 4 ülke gezmiş oldu. Phnom Penh’e vardığımda Şubat 2015’ti. Ben yanımdaki kahveleri skt göre tükettiğim için o pakete bir türlü sıra gelmedi.

Şöyle bir hesap yapınca, 3 ay boyunca yaklaşık olarak  19700km yol yapmış ve 4 ülke görmüş oldu. Belki dünyanın en çok yol yapan kahvesi değil ama, malesef pasaport harçları ve vize ücretleri nedeniyle ülke dışına adım atamayan bir çok kişiden daha çok yol yaptı.

Ben ise paketi Phnom Penh’de türk kahvesi sıkıntısı çeken Aynebilim’e teslim ettim ve kahvenin yolculuğunu gözlerim önünde sona erdi. Kuyruksuz Uçurtma İrem’in hediye ettiği fincanlarda krala komşu olan Aynebilim ile balkon sefamıza keyif kattı.

Peki sizin yol boyunca yanınızda taşıdığınız acayip şeyler neler?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.