Lviv Kayıp Oyuncak Bahçesi

3

Lviv’in eski mahallelerinin birinde bir apartmanın arka bahçesinde, şehirin orasında burasında unutulmuş ya da kaybedilmiş oyuncakların toplanıp sergilendiği biraz ürkütücü bir açık hava müzesi var. Lviv’in görülecek en ilginç yerlerinden birisine hoşgeldiniz! Lviv kayıp oyuncak bahçesi karşınızda.

DSC_0182-01

Aslında oyuncakların toplanması çok basit bir olay ile başlamış. Apartman sakinlerinden birisi sokakta unutulmuş iki tane oyuncak buluyor ve kaybeden çoçuğun gelip alması için bahçede bir rafa yerleştiriveriyor. Ama oyuncakların sahibi hiç geri dönmüyor. O günden sonra da kaybolan oyuncakların buraya sakinler tarafından ya da ziyaretçiler tarafından getirilmesi ile bu oyuncak bahçesi oluşmuş.

kayıp oyuncaklar

O günden sonra da koleksiyon gittikçe büyümeye devam etmiş. Kaybolan oyuncaklar bir şekilde buraya gelir olmuş. Koleksiyonun içerisinde devasa oyuncak ayılar, arabalar, bebekler, müzik aletleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü oyuncak mümkün. Kimi oyuncakların sahibi gelip alıyor, kimisi kendi oyuncaklarını getirip koyuyor. Koleksiyon büyüdükçe, sergilemek için raflar ve masalar gibi mobilyalar da ilave edilmiş.  Gelenler ve gidenlerle koleksiyon sürekli değişiyor.

Benim Lviv’de gezilecek yerler listemin başını süsleyen bu mekana aslında gece gitmek istiyordum ancak aydınlatma olmayacağını ve korkunç olabileceğini düşündüğüm için gece turunu mezarlıkta yaptım. Kabul ediyorum mezarlık çoğu insan için gece daha korkutucu olabilir ama benim için değil.  Tek kadın olarak seyahat etmeye alışık birisi olarak bir gözü olmayan oyuncak görmektense, mezarlıkta dolaşmayı tercih ederim.

korkunç oyuncak

Mezarlıkta yaptığım turun sabahı koşarak kendimi buraya attım ve varır varmaz heyecandan kalbim atmaya başladı. Çocukluğumdan kalan oyuncakların bir kısmı kum havuzunda, diğerleri tahteravallide beni selamlıyordu. Hatta küçük bir köpek kulübesinin içine yerleştirilmiş oyuncak bir köpek bile vardı ve bahçenin ortasında beni çocukluk arkadaşım Alf karşıladı.

Alf ile uzun süre muhabbet ettikten sonra onu ne kadar çok sevdiğimi itiraf ettim ve küçük bir öpücük aldım. Vefatından hemen önce güzel bir anı oldu benim için..

Merak edenler için adres : 1 Mukachivska Caddesi. Google haritalarda arayınca rahatlıkla bulabilirsiniz. Lviv merkeze yürüyüş mesafesinde.

3 YORUMLAR

  1. Merhaba Tuğçe, Lviv’e gitmeden önce blogunu okuduğumda özellikle bu bahçeyi çok merak etmiştim. Tabi ki gittim ama Alf’i göremedim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.