LVIV LYCHAKIV MEZARLIĞI

0

Lviv’de gezilip görülecek yerlerinde başında gelen Lviv Lychakiv mezarlığı ziyarete açık ve bir çok turist çekiyor. İnsan yabancı bir ülkeye gittiğinde kalkıp mezarlığa girer mi? Kültürü ve geçmişi biraz daha anlamak için neden olmasın?

lychakiv_cemetry

Lviv  Lychakiv mezarlığı şehir merkezine hem yakın hem uzak. Yani yürümeyi seviyorsanız, yürüyerek gitmenizi tavsiye ederim. Gündüz yapacak işler bittikten sonra arkadaşlarımdan ayrıldığımda şimdi ne yapsam diye düşünürken aklıma giriverdi birden. Gece mezarlığı ziyaret etmek fantastik olmaz mıydı? Lviv o kadar modern bir yerdi ki, macera yaşamak imkansıza yakın. Ben de kendi maceramı kendim yaratmaya karar verdim. Gece klübe gitmektense mezarlığa gidelim var mısın dedim hosteldeki arkadaşlarımdan birine. Neden olmasın diyince, haritadan konumu bulup, ilerlemeye başladık.

Lviv_Lychakiv_Cemetery_Grave_Geshopf_RB

Yolun yarısında arkadaşım kapalı olmasın sakın dedi. Hiç aklıma gelmemişti. Bizim mezarlıklar kapanıyor mu ki? Boşver duvardan atlarız dedim. Mezarlığa yaklaştığımızda devasa bir kapı ve yaklaşık 3 metre yüksekliğinde duvarlar olduğunu görünce şoka girdim. Biraz daha yaklaşınca bir güvenlik kulübesi ve zincirlenmiş kapılar ile karşı karşıya kaldık. O duvarlardan atlamak pek mümkün gözükmüyordu. Hayal kırıklığı ile içeridekileri bari ucundan göreyim diye bakarken kulübeden güvenlik görevlisi çıktı. Ukraynaca bir şeyler söyledi. İngilizce bilmiyordu. Ben de Ukraynaca. Bir kaç dakika tarzanca konuşmanın sonunda adam sanırım bize içeri alabileceğini söyledi ve ingilizce two hundred dedi. İki kişi için içeri girmenin maliyeti yaklaşık 20-22 TL olacaktı. Böyle bir macera kaçar mıydı? Asla!

Tamam dedik ve girdik. Adama 200 uah ücreti verdikten sonra adam birşeyler söylemeye başladı. Kişi başı mı 200 istemişti ki? Ben de Türkçe ya ama o kadar veremem filan birşeyler mırıldanmaya ve adamla kendimce pazarlık yapmaya başladım. Her neyse adam sonra paranın yarısını geri iade ederek yeniden two hundred dedi. Sanırım iki kişi toplam hundred (yüz) demek istemiş. Ben şoka girdim. Bizim memlekette olsa, bereket versin diyip cebe atarlardı.

lviv mezarlık

Lychakiv mezarlığının içerisinde ilerlerken nereye bakacağımızı şaşırdık. Sağa baksan bir heykel, sola baksam başka bir şahaser. Mezarlardaki heykeller gecenin etkisiyle harika gözüküyordu. Malesef aydınlatma sadece ana yürüyüş yolunda olduğu için aralara giremedik çünkü zifiri karanlıktı. Ana yol üzerinde ilerlerken birden arkadaşımın çişi geldi. Yapacak yer olmadığı için bir ağacın altında halletti. Umarım mezarlara sıçramamıştır. Yürüyüş esnasında birbirimizi korkutacak saçma sapan hikayeler anlattık ve 1 saatlik turun ardından çıktık.

lychakov
Lviv Lychakiv Mezarlığı

Sonradan öğrendim ki, Lviv’de çiftler kimselere görünmek istemediklerinde buluşmak için gidermiş. Ben bizden başka kimseyi görmedim ama güvenlik görevlisi bizi içeri alırken ne düşündü acaba?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.