Suriye Mahallesi

0

Maraş’ın göbeğinde, kültürünün ve insanının tüm güzelliklerini yansıtan bir mahalle, Suriye mahallesi.

Maraş’ın doğal güzellikleri ve gezilip görülecek yerleri bitmez ama bir yer vardı ki turistik olmamasına rağmen beni içine çekti. Farklı bir kültürün, komşularımızın gelip yerleştiği bir mahalle. Yaygın adıyla Suriye mahallesi.

Suriye’den ülkemize göçmek zorunda kalan bir kısım hayatlarını idame ettirebilmek için dükkanlar açmışlar. Berberler, restaurantlar, tatlıcılar, marketler aklınıza gelebilecek herşey. İhtiyaç duyulabilecek her şey. Bir mahalle boyutuna ulaşmış artık. Hem de tam şehrin göbeğinde, öyle kenarda kıyıda da kalmamış. Yurtdışına çıkınca görürüz ya Çin mahalleleri, Hint mahalleleri. Sanki bulunduğunuz ülkede değil de, mahallenin adını alan ülkede gibi hissedersiniz. Onun gibi işte. Tanıştığım Suriyelilerin çoğu Türkçeyi yarım yamalak konuşuyor. Dil ve iletişim konusunda sıkıntı yaşamamıza rağmen çok misafirperver davrandılar. Her dükkanda bir şeyler ikram ettiler. Kimi çay, kimi  baklava, kimi kahve.

suriyeli tatlıcı

Boynumuzda koca koca kameralarda gezdiğimizden heralde bize turist muamelesi yaptılar. Muhabbet esnasında diğerlerine göre daha çok Türkçe bilen bir tanesi Güneş’e sen Türkçeyi iyi sökmüşsün dedi. Güneş’in yüzüne ilk önce bir şaşkınlık ifadesi oturdu, sonra kocaman bir gülümseme. Babam Adanalı adam İzmirli, doğma büyüme Türküm ben, asıl sen iyi sökmüşsün diyince kahkahalar ardı ardına patladı.

Yaklaşık 2-3 senedir Türkiye’de yaşayanların çoğu oldukça iyi Türkçe konuşuyor. Kimisi hiç öğrenmemiş. Eh biraz yetenek, biraz ihtiyaç meselesi diyelim..

Mahalle içinde ilerlerken aslında ne zamandır adam gibi falafel yemiyorum diye aklımdan geçiriyordum ama hem saatin geç olması, hem falafelciye denk gelmemem hem de Maraşlıların misafirperverliğinden ötürü haddinden fazla yemiş olmam ile başka bir bahara kaldı.

Yemek demişken, İzmir’de de Maraş’ta da Suriye restaurantlarını, yemeklerin lezzetini anlata anlata bitiremiyorlar. İzmir civarında varsa bildiğiniz güzel falafel yapan bir yer ya da illa şunu ye dediğiniz bir yemek ve restaurant, adres konum gönderirseniz çok sevinirim.

Maraş hakkında daha fazla yazı okumak isterseniz, aşağıdaki yazıya da göz atabilirsiniz. 

Ali Kayası

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.