Gelidonya Feneri

7

Likya yolu’nun en uğrak noktalarından bir tanesi olan Gelidonya Feneri nerede, Gelidonya Feneri’ne nasıl ve ne zaman gidilir,  sorularının yanıtlarını okumaya ve muhteşem manzaralı fotoğrafları okumaya başlamadan önce çayınızı kahvenizi alın gelin. Bekliyorum. 

Gelidonya Feneri Likya yolu üstündeki en güzel noktalardan bir tanesi. Denizden 227 metre yükseklikte bulunan fener manzarasıyla adından söz ettirse de, ters akıntıların bulunduğu Beş Adalar’da denizcilere yol gösteriyor. Yüzyıllar boyunca denizcilerin korkulu rüyası haline gelmiş olan bölgede bir çok deniz kazası mevcut. Hatta Bodrum Kalesi’nin içerisinde sergilenen batık Gelidonya’da bulunmuştur. 30 m.de derinlikte M.Ö. 1200 yıllarında tarihlendirilen bir Suriye Ticaret gemisidir. Dünyanın ilk bilimsel su altı kazısıdır. 1960 yılında yapılmıştır.* Tarihten bu yana gerçekleşen kazalar sonucunda, bölgeyi daha güvenli bir hale getirmek için 1934 yılında Gelidonya Feneri’nin inşaasına başlanmış, 1936’da ise hizmete açılmıştır. O günden bugüne Demirci ailesinin özverili çalışmaları ile fener denizcilere yol göstermeye devam ediyor.

Şans bu ya, oradayken fenerin sorumlusu ile karşılaştık, feneri kontrole ve tamiratları bitirmeye gelmişti.  Hemen merak ettiğim soruları yönelttim. Sağ olsun kırmadan, sıkılmadan, sıcakkanlılıkla yanıtladı. İlk olarak dedesi fenerde yaşamaya ve çalışmaya başlamış, tabii o dönemlerde fener gaz yağı ile yanıyor, sönüyor. Epey iş. Dedesinin vefatının ardından babası ve en sonunda kendisine kalmış görev. Şu an güneş enerjisi ile çalışıyor fener ama tabii sık sık gelip kontrolleri yapılıyor.

Fenere sadece yürüyerek gidilebiliyor ve o yüzden oraya bir alet çantası taşımak bile sıkıntılı iken hayatı nasıl idame ettiklerini merak ettim. En merak ettiğim şey ise su sorunu idi. Fenerde iki tane sarnıç bulunuyor. Bunlardan birisi dışarıda toplanan su kullanım suyu olarak kullanıyor, diğeri ise fenerin altında, burada çatıdan akan yağmur suları toplanıyor ve içme suyu oluyor. Giden herkes fenerde yaşamayı hayal etse de, epey zor koşullar şehrin konforuna alışanlar için.

Gelidonya burnunun ucuna gidince hem Beş Adalar’ı hem de sol tarafta Sulu Ada’yı görmek mümkün. Fenerin biraz daha yukarısına ağaçlık kısım ise fotoğraf çekmek için ideal.

 

Fenere çıkmadan önce mutlaka su ve yiyecek almak gerekiyor. Bir de kafa lambası ya da bir fener. Havanın erkenden karardığı günlerde dönüş yolunda gerekebilir.
Gelidonya Feneri ön yüz

Gelidonya Feneri Nerede?

Gelidonya Feneri Adrasan ve Karaöz’ün tam ortasında kalıyor. Beş Adalar’ın tam karşısında, Gelidonya Burnu’nun ucunda 227 metre yükseklikte yer alıyor.

Gelidonya Feneri’ne Nasıl Gidilir?

Gelidonya feneri Likya yolu üzerinde yer aldığı için trekkingden başka çare yok. İki farklı seçenek mevcut, birisi Adrasan’dan 6 saat süren dar bir trekking yolu, diğeri ise Karaöz’den  2 saatlik bir yürüyüş ile geniş ve ferah bir yol. Hatta Karaöz’den sonra araba ile gidilebildiği kadar devam edip, sadece 1 saatlik kısmını yürümek de mümkün. 

Likya yolu üzerindeki patikalar yürüyüşçülere yol göstermek amacı ile kırmızı ve beyaz boya ile işaretlenmiştir. Başlangıç noktasından itibaren işaretleri ve tabelaları takip ederek, hedeflediğiniz noktaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Gelidonya Feneri’ne Ne Zaman Gidilir?

Gelidonya Feneri yürüyüşçülerin ve turistlerin uğrak noktası olduğu için hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Hatta bir gün içerisinde 1000-2000 kişi ziyaret edebiliyor. Keyfini çıkarabilmek için haftaiçi gitmek daha iyi.

Bir de yazın sıcak dönemlerinde yürüyüş yapmaktan kaçınmakta fayda var.

 

*Türkiye’de sualtı arkeolojisi ve kaçakçılığın önlenmesi – Bahadır Berkaya

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.