Olimpos’ta Yapılacak Etkinlikler

0
Olimpos'ta yapılacak etkinlikler


Olimpos’ta yapılacak etkinlikler sadece Olimpos Antik Kenti’ni turlamak ve sahilde denize girmekle sınırlı değil. Tekne turu ile adaları ya da gizli koyları keşfedebilir, Likya Yolu’nda trekking yapıp muhteşem manzaralara şahit olabilir, ATV turu ya da kaya tırmanışı ile adrenalin dolu dakikalar yaşayabilir, şnorkel ile sualtı dünyasını  bisiklet turu ile de Olimpos’u kendiniz keşfedebilirsiniz.

Tekne Turu

 

Tekne turları Adrasan’dan ve Olimpos’tan kalkıyor. Eh tabi Olimpos’ta olunca bulunduğun yerden tur ayarlamak daha mantıklı geliyor insana ama biz Adrasan’da ki Yusuf Kaptan’ın methini çok duyunca onunla seyir yapmak istedik. Yusuf Kaptan otelden servis ile aldırıyor yani Adrasan’a nasıl gideceğim diye düşünmeye gerek yok. İki farklı tur var. Birisi Suluada’ya giden diğeri de koyları gezen. Koyları gezen tur daha atraksiyonlu ve eğlenceli, Suluada ise doğal güzellik olarak ön planda oluyormuş. Atraksiyon denince aklıma bangır bangır çalan bir müzik ve çılgınca eğlenen 18-22 yaş grubu geldiği için Türkiye’nin Maldivleri diye anılan Suluada turunu tercih ettim. Bu seferde çocuklu ailelere denk geldim. God damn it.
Tekne turu 50TL civarında ama kalabalık olursanız indirim alırsınız. Tekne turu fiyatlarına ulaşım, öğle yemeği, çay, meyve servisi de dahil

 
Yusuf Kaptan’ın numarası 0536 864 2362


ATV

Olimpos’ta yapılacak etkinlikler içerisinde en popüler olanı. Eh normal değil mi. Çalışma mantığı motor gibi ama 4 tekerlekli, arazide gidiyor. Çukura girdi çıktı derdi yok. Dağ tepe çıkıyor iniyor. Dik inişler çok keyifli özellikle, tabii dikkat etmek gerekiyor. ATV’yi tek kullanabilir ya da iki kişi paylaşabilirsiniz. Tek kişi fiyatlar 75 çift kişi 90 TL civarında. Bu fiyatlara rehber dahil. https://www.instagram.com/olymposquadsafari/

Kaya Tırmanışı

 

Olimpos’ta her seviyeye hitap eden rotalar var ama yanımda ekipmanlar olmadığı için tırmanma şansım olmadı. Kaya tırmanışı için ekipman ve rehber kiralayan mekanlara gittiğimde ise şok yaşadım. Yarım gün rehberlik edecek birisi ve yanında ekipmanlar vs ( 4 kişilik grup için kişi başı fiyat) 110€ civarı. Kendi ekipmanınız varsa, eminim çok keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Şnorkel

Sahilin sağ tarafı kayalık, al şnorkeli dal. Detaya gerek yok.

Bisiklet Turu

bisiklet

 

Al bisikleti keşfet Olimpos’u. Yalnız sadece asfaltta süreceksen, ince tekerlekli bisiklet seçmeye özen göster yoksa zor oluyor.

 

Olimpos’ta Konaklama

Olimpos konaklama seçenekleri olarak bir çok alternatif sunuyor. Sahilde kampta atılabilir, doğal evlerde de kalınabilir.

 

Kamp

Olimpos Likya yolu üzerinde olduğu için bir çok sırtçantalının uğrak noktası. Sahilde kamp atmak yasak ama ciddi bir denetim yok. Sadece sabah jandarma erkenden gelip uyandırıyor ve çadırı toplatıyor. Eğer Likya yolunu yürümüyorsanız, çadır taşımanın ve çadırda kalmanın pek bir anlamı yok. Zaten gün içerisinde yiyeceğiniz yemek parasına, yemek dahil konaklama seçenekleri bulunabiliyor.

Pansiyon

olimpos çamlık pansiyon

Ahşap evlerde huzurlu bir sabaha uyanmak gibisi yok. Olimpos’ta fiyatlar birbirine yakın. Sit alanı olduğu için de birbirinden çok farklı yapılarla karşılaşmak mümkün değil. Ben Çamlık Pansiyon’da yaklaşık olarak 10 gün kaldım. Aile sıcaklığında bir mekan, Durdu teyze yemekleri kendi elleri ile hazırlıyor. Mutfağa da kimseyi sokturmuyor. Mutfakta giydiği terlikleri bile ayrı. Bir de burasının çok güzel bir barı var. Yeni yapıldı. Barın oturakları salıncaktan. Hem içki içip hem de sallanmak çok keyifli oluyor. Tabii bir de, işletmenin direği Fuat var. Dünya tatlısı bir adam, misafirperverlikte üstüne tanımıyorum. Giderseniz selamımı iletin. 


Butik

Biraz daha lüks arayanlar için Daphne Tatilevi’ni öneririm. Refiye ve Bülent’in işlettiği mekan, onlar kadar samimi ve şahane dekore edilmiş. Muhabbetlerine doyum olmuyor. Otele değil de, arkadaşını ziyarete gitmiş gibi hissettiriyorlar. Misafirler özellikle bu nedenle tercih ediyorlar Daphne’yi. Civardaki gezilecek tarihi yerlere hakimler ve ziyaret konusunda da yardımcı oluyorlar. Yemekler şahane. Akşamları kurulan uzun sofrada tüm misafirler toplanıp, birlikte yemek yiyor ve keyfine doyum olmayan sohbetler yapılıyor.

 

Olimpos’ta gezilecek yerler için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Olimpos

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.