Malezya Mutfağının Gözdeleri

2
SATAY

 

Malezya mutfağı egzotik tatlar ve değişik pişirme tarzlarıyla eşsiz ve zengin bir gastronomi macerası sunar. Malay mutfağını kendi içinde her biri farklı pişirme teknikleri olan Malay, Çin, Hint ve Batı mutfakları olarak dört ana grup ayırmak mümkündür. Nyonya ve Hint Müslüman toplulukları gibi farklı toplulukların birbirinden etkilenmesiyle ortaya çıkan mutfaklar da önemli yer tutar. Ayrıca ülkeye Arap ülkelerinden gelen çok sayıda uluslararası öğrenci bulunması nedeniyle  Arap mutfağı da yer almaktadır. 

 

Ortak tariflerin binlerce yıllık bir mazisi vardır. Pişirmede Çin etkisiyle haşlama, buğulama ve kızartma tercih edilirken baharat kullanımı Hint mutfağından bile daha fazladır. Kullanılan malzemeler de ise Malezya mutfağının hâkimiyeti söz konusudur. Bu kadar çeşitli kültürün sentezi olan bir mutfağında çok çeşitli olması beklenirdi ama ülkedeki yemek kültürünün sınırlarının bu kadar geniş olmasındaki tek etken kültürel çeşitlilik değil. Ellerindeki ürünlerin de büyük payı var bu zenginlikte. Ülke tropikal enlemde bulunduğundan ve sadece iki mevsim yaşandığından, sebze ve meyveler yıl boyunca toplanabiliyor, birçok balık çeşidi ya denizden çıkarıldıkları gün servis ediliyor ya da ülkenin deniz bulunmayan kesimlerine gönderilmek üzere tuzlanıyor. İslamiyet’in yaygın bir ülke olduğu için Malay mutfağında domuz eti bulunmuyor.

 

Bu yazıda Malezya mutfağından ilginizi çekebilecek yemekleri sizler için derledik.

 

 1. Nasi Lemak

NASI LEMAK

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Nasi lemak Malezya’nın milli yemeğidir. Aslında resmi olarak sayılmaz ama, Malezyalıların bu yemeğe duydukları tutku göz önüne alınırsa, milli yemek diyebiliriz. Malezyalıların özünde ne var diye bakılsa Nasi Lemak çıkar herhalde. Zengin ve krema kıvamındaki hindistan cevizi sütü, Pandanus yaprakları, zencefil ve limon otu bu unutulmaz tadın bileşenleri.

 

Tipik bir Nasi Lemak kurtulmuş balık, kızartılmış yer fıstığı, katı haşlanmış yumurta, dilimlenmiş salatalık ve sambal sosu ile sunulur. Bu yemeğin hayranları Nasi Lemaklarını kızartılmış tavuk, acılı sosta kızartılmış ciğer gibi yan yemekler ile birlikte almayı sever. Ne zaman yenilir derseniz, neredeyse günün her anı ve yol kenarı tezgahından lüks otel restoranlarına kadar her yerde yenilir.  

 

 1. Rendang

RENDANG DAGING

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Rendang, kurutulmuş baharatlı körinin tavuk veya dana et ile karılmasından yapılan bir yemek. Birçok Malay yemeği gibi ne kadar baharatlı ise o kadar iyi cinsinden. Pirinç ile birlikte iyi giden bir tat. Barbekülenmiş, Bambu yaprakları içerisinde hindistan cevizi sütü ile yoğrulmuş pirinç ile de yapıldığı oluyor.

 

 1. Hainanese Chicken Rice

 

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Hainanese chicken rice, en ekonomik ve yaygın pirinç yemeklerinden birisi. Malezya’da neredeyse her tarafta bulabilirsiniz. Çin’deki Hainan adasından gelen yemek, günümüzde her türlü restoranda bulunuyor. Hem karbonhidrat hem de protein veren basit ve lezzetli bir tabak. Kemikleri ile haşlanan tavuk etleri barbekülenir. Asıl tat ise pirinçten gelir. Tuz, sarımsak ve zencefil ile birlikte pişirilen pirinç, salatalık, yeşil soğan, kişniş ve bir kap tavuk suyu ile birlikte servis edilir. Yanında acı biber, sarımsak, zencefil ve limon suyundan yapılan ekşimsi bir sos da ilave edilir.

 

 1. Mutton Soup / Koyun Çorbası

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Sup Kambing veya mutton soup genelde Malezya ve Endonezya’da ortak rastlanan yemeklerden. Keçi eti, domates, kereviz, kuru soğan, zencefil, mum ağacı meyvesi ve limon otu ile yapılır. Sarı bir rengi vardır.

 

 1. Char Kway Teow

 

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Çin mutfağının popüler tabaklarından birisi olan bir çeşit kalın eriştenin, tavuk, jumbo karides ve soya sosu ile servis edilmesidir. Bol miktarda, çıtır fasulye filizleri üzerine eklenir. Kimi zaman ördek yumurtası da eklenir. Büyük demir bir wokda kızarırken önünde kuyruklar oluştuğunu görebilirsiniz. Özellikle Penang’da bu kuyruklara fazlasıyla rastlanır.

 

 1. Mee Goreng Mamak (Fried noodles/Kızarmış Şehriye)

 

.

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Mee goreng mamak tatlı, baharatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Soya sosu ile yumurta, domates, biber, patates, ve sebzeler ile kızartılmış noodledan oluşur. Tüm Mamak (ev yapımı tarzında basit restoranlar) restoranlarda günün 24 saati bulunur ve yenir.

 

 1. Roti Canai

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Roti canai favori Malezya kahvaltısıdır. Türkiye’deki gözlemeye benzer. İdeal bir Roti Canai’nin içi yumuşak dışı ise çıtır çıtır olmalıdır.

 

 1. Murtabak

MURTABAK

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Murtabak bir Mamak dehası tabaktır. Esasen Roti Canai’nin bolca baharatlanmış et ve yumurta ile servisi denilebilir. Bu yemek, köri veya soğan ya da salatalık turşusu ile de servis edilebilir. Günümüzde Mamak restoranlarından lüks restoranlara kadar her yerde bulunabilir.

 

 1. Thosai

THOSAI

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Pirinç unundan yapılma sulu hamurun bir gece fermante edilmesiyle olur. Bir çok thosai türü vardır. Hint ekmekleri, Malezya’nın bir çok yerinde, Hint ve Mamak restoranlarında satılmaktadır.

 

 1. Satay

SATAY

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Satay büyük ihtimalle Dünya yemek literatürüne, Malezya’nın soktuğu en önemli tabaktır. Sate olarak da bilinir. Keçi, dana ya da tavuktan yapılma ufak kuşbaşı etlerdir. Çubuk şişlere takılıp barbekü olarak hazırlanırlar. Marine edilmiş etlerin yanında salatalık, soğan gibi ekler verilir ama Satay’ı ünlü yapan beraberindeki baharatlı – fıstıklı sostur. Malezya’nın genelinde gün batımı sonrası daha fazla olmak üzere tüketilir.

 

 1. Curry Puff

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Curry puff Puf tarzı bir başka benzer pasta gibi gözükse de, Bölgedeki en güzel tatlardan birisidir. Türk mutfağına da oldukça yakın bir tatdır. Özellik Malezya usulü tatlı çay olan Teh Tarik ile birlikte çok iyi gider.

 

 1. Popiah

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Popüler bir atıştırmalık olan Popiah, kızartılmış Spring rollsdur. Kağıt gibi ince Kreplere sarılmış ve içi çeşitli sebzeler ve karidesler ile doldurulmuştur.

 

 1. Teh Tarik

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Bir anlamda Malezya’nın milli içeceği diyebiliriz. Tam Türkçesi Çekme Çay. Malezyalı olup, Teh Tarik içmeyen sanırız yoktur. Hazırlanması da biraz farklı olan bu çay, iki kap arasında sürekli doldurulup boşaltılarak ve bir damla dahi dökmeden akrobatik hareketler ile yapılıp bir şova dönebilir. Aslında bu dökme işlemi, çayı biraz soğutmak içindir.

 

 1. Cendol

CENDOL

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Cendol, özellikle çok sıcak olan günlerde daha da ön plana çıkan, farklı bir tatlıdır. Palmiye şekeri şurubu ile en amiyane tabiri ile mükemmeldir.

 

 1. Hinava

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Çin’deki Yee Sang gibi, Hinava’da Sabah’taki Kadazandusun topluluğu için özeldir. Limon suyundaki sitrik asit sayesinde balık pişmekte.

 

 1. Laksa Sarawak

LAKSA SARAWAK

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Sarawak’ın en özel tabağı, laksa Sarawak, hem popüler hem de neredeyse her tarafta bulunan bir tabak. Tavuk suyundan yapılma koyu sosu, hindistan cevizi sütü, sarımsak, biber ve demirhindi gibi malzemelerden yapılır. Ülke genelindeki diğer laksalara hiç benzemez. Oldukça zengin bir tada sahip özel bir yemektir.

 

 1. Manok Pansoh

MANOK PANGSOH

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Taze bambu çubuklarının içine yerleştirilen tavuk parçaları, zencefil, sarımsak, kara biber, limon otu ve körpe tapiyoka yaprakları gibi malzemelerden oluşur. Aslında pirinç şarabı ile yapılsa da, günümüzde bu katılmadan da yapılmaktadır.

 

 1. Roti Jala

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Ağ şeklindeki pğankek olan Roti Jala, sulu hamur, yumurta, tereyağı ve hindistan cevizi sütünden yapılan en benzersiz Malay tabağıdır. Bir süzgeç sayesinde kızgın tava üzerine ağ şekli verilerek yapılan pankek, gerek tatlı gerekse soslu olarak hem tuzlu hem tatlı yenebilen bir yemektir.

 

 1. Ais Kacang

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

 

Ais kacang veya Air Batu Campur (ABC), Malezya’nın en popüler tatlısıdır. Kimi zaman üzerine dondurma konularak da satılır. Özellikle sıcak günlerde veya baharatlı bir yemek sonrasında çok iyi gider. Hemen hemen tüm restoranlarda bulabilirsiniz.

 

 1. Ambuyat

Görsel Kaynak: Wikipedia

 

Ambuyat, kimi zaman Nantung olarak da adlandırılır. Kalın ve yapışkan bir görünümde olup sos içine batırılarak yenir. Özellikle Sabah bölgesinde Murut ve Kadazan, Sarawak’ta ise Bisaya’lar arasında çok popülerdir.

 

Malezya 10 milyon yaşındaki yağmur ormanları ile 8,000 yaşındaki mercan kayalıkları arasında yer alan ada, egzotik florası ve nadide yaban hayatı ile beş yıldızlı tatil ortamının entegre edebilmiş olduğu nadir yerlerden birisidir. Malezya’nın sahip olduğu diğer güzellikleri keşfetmek için, bir devlet kuruluşu olan Malezya Turizm Tanıtma Ofisine ait, malezyatatilcenneti.com websitesine de göz atabilirsiniz.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.