İspanya’ya Göç Edenler – Arda Demirci

6
Fotoğraf Selçuk Örgen

Arda Demirci, 29 yaşında İspanya’da yaşayan bir Türk vatandaşı. Arda Türkiye’deki yaşamını geride bırakıp İspanya’ya göç etti. İspanya’ya yerleşmek nasıl oldu, İspanya’da yaşam nasıl merak ettim ve Arda ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.Merhaba Arda,
Tanımayanlar için bize biraz kendinden bahseder misin?

“Yıllarca beyaz yakalı olarak İstanbul’da çalıştım bir gün yeter artık diyip istifayı verip tapas ustası olmak için İspanya’ya yerleştim 2 yıl önce” diye başlayan ilginç bir hikayem olsaydı keşke. Aslı şöyle; Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu olduktan sonra farklı teknoloji şirketlerinde analist olarak çalıştım. Her beyaz yakalı gibi ara sıra yaptığım yurt dışı kaçamakları ile kendimi iyi hissetmeye çalışıyor ve her tatil dönüşü dış hatlar pasaport kontrol noktalarında hüzünleniyordum. Hatta yurt içi seyahatlerin ardından büyük şehire dönüş bile zor oluyordu. Bariz bir şekilde dayanılmaz bir hale gelmişti orada yaşamak, var olmak mücadelesi. Aslında Türkiye’deki iş hayatım çoğu insana kıyasla kısa bile sürmüş olabilir sadece 2.5 yıl yani şikayet edecek kadar kıdemim yoktur belki de ama ediyordum, klasik orta-üst gelir düzeyine sahip beyaz yakalı çalışan durumu aslında.

 

Şu an neredesin, nerede yaşıyorsun? Nasıl bir hayatın var?

İspanya’ya yerleşmek

Şu anda İspanya’nın Endülüs bölgesinde Malaga şehrinde yaşıyorum, 2 yıldan biraz fazla süredir. Yine bir teknoloji şirketinde çalışıyor, şehrin göbeğinde yaşıyorum. Hani Taksim’de, Galata’da yaşayıp hayvan gibi kiralar öder yabancılar da biz şaşırırız ya o hesap. Aslında biz fakirmişiz adamlar için normalmiş şu anda anlayabildim durumu.

Malaga İstanbul’a göre çok küçük olduğundan ihtiyaç olan her şey yürüme mesafesinde. Mesela tapas yenilecekse 5-7 dakika, sadece bir bira içilecekse hemen evin altındaki bara 30-45 saniye, stadyumda futbol maçı izlenecekse 20-25 dakika yürüyerek hedef lokasyonlara ulaşabiliyorum.

Ofisim biraz şehir dışında o da araç ile 20-25 dk kadar sürüyor. Saat 5 gibi işten çıktığımda 5.30-5.40 gibi evde olabiliyorum. Hava özellikle yaz döneminde saat gece 10 gibi karardığından bayağı vakit kalmış oluyor herhangi başka bir aktiviteye. Eve gelip yemek işini halledip direk yatağa düşmeye programlanmış bünyeye başta zor gelmedi desem yalan olur açıkçası. Oturup bir sürü vakit var ya bir şey yapmalı iş harici dediğim günü net hatırlıyorum kendime.

Özetle İstanbul’a göre çok kolay ve bazı temel ihtiyaçlar lüks olarak görülmüyor bu da toplumun ayrışmasını engelliyor. Örneğin ayda 30-40 euro ödeyerek havuzlu, saunalı bayağı bizdeki meşhur zincir spor salonu ayarında bir yere üye olabiliyorsunuz. Türkiye’de 200 liraydı sanıyorum en son ödediğim. 200 lira zaten 40 euro hesabı yapanlar olacaktır onu da şöyle açıklayalım: 200 lira kazanmak için beyaz yakalının çalıştığı saat sayısı 40 euro kazanmak için bir İspanyol ve ya Avrupalının çalıştığı saat sayısından çok yüksek.

İspanya’ya göç etmeden önce nerede yaşıyordun? Neler yapıyordun?

İspanya yaşam

Tahmin ettiğin gibi İspanya’ya göç etmeden önce İstanbul’da yaşıyordum, Beşiktaş’ta. Stüdyo eve maaşımın yarısı kadar bir kiraya tutmuş olmanın mutluluğu içindeydim ki büyük bir telekom firmasının genel müdürlüğünde çalışan bir uzman olarak.

Haftada bir ya da iki Taksim ya da Kadıköy’e çıkıp, genelde hafta sonlarını evde geçirmeyi tercih ediyordum. Haftada 4 gün de çıkabilirdim ama 2 gün çıkıp biraz birikim yapıp yurt içi veya dışı seyahatler yapmak daha mantıklı geliyordu.

2015 yılı içinde Türkiye’nin farklı bir şehrinde daha kaliteli bir hayat yaşayabilir miyim sorusuyla araştırmalara başladım. Genelde teknoloji sektöründe işler bulunduğum şehirde yoğunlaştığı için benzer pozisyonlarda iş zaten yoktu. Benimse kariyer değiştirmeye niyetim yoktu. Mecburen ibre yurt dışını göstermeye başladı ve 2015 yazında yurt dışında iş aramaya giriştim.

İspanya’da yaşam nasıl? Ülkede ve kültürlerinde, kısaca yaşamda farklılıklar var mı?

Akdenizliliğin getirdiği benzerlikler olduğunu düşünüyorum. Tabi ki ben Endülüs bölgesinde, İspanya genelinde bile rahatlıkları ile ünlü olan bir bölgede, yaşadığım için tüm ülke ile ilgili bilgi vermem imkansız ama en azından yaşadığım bölge için konuşmak gerekirse hayat çok daha fazla sokakta yaşanıyor, insanlar çok daha dialoga açıklar tanışmıyor olsanız bile. Yolda yürüyen birbirini tanımayan iki kişinin o anda meydana gelen bir olayla ilgili sohbete başladığını ve bir iki dakikada bitirip selamlaşarak ayrıldıklarını görmek çok olağan bir durum mesela ya da herhangi bir mekanda yan masalarla samimi olmak. Onun dışında ücret ödeyerek girilen etkinlik sayısı çok düşük. Mesela 2 yıldır burada yaşıyorum ve sadece Ted Talks için bir giriş ücreti ödediğimi hatırlıyorum net olarak. Onun dışında plaj giriş ücreti, park yeri, mekan giriş ücreti, futbol maçı izleme parası gibi şark kurnazlıkları yok.

İspanya’ya göç etmek için gerekli izinleri almak nasıl? Tüm bu süreç nasıl işledi?

İspanya’ya göç

İspanya’ya göç etmek özellikle işsizlik sorunu yaşadığı için sanıyorum biraz daha zor. Benim sürecimde şirket kalifiye bir eleman olduğunu ve Avrupada yaptığı tarama sonucunda uygun aday bulamadığına ve yabancı birini ise alabilmek için belli bir ticari hacme sahip olduğunu kanıtlamak zorundaydı. Gerekli belgeleri sağladıktan sonra şirket konsolosluğa başvuru yapıp sonuç alma süreci 10 gün kadar sürdü. Bu süreçte şirketin avukatları en ince detayına kadar yardımcı oldular.

İspanya’ya yerleşmek birçok kişinin hayali. Bu süreçte yol almak nasıldı? Yaşadığın sıkıntılar oldu mu?


Hiç bir sorun yaşamadım. Çok fazla evrak, çeviri, noter, apostil gibi koşturmalar oluyor ama tatlı bir heyecan tabi o yüzden şu an gülümseyerek hatırlıyorum. (Masrafları şirket ödediği için sanırım)

İspanya pasaportunun Türk pasaportuna göre avantajları var mı?

Bunu tartışmayalım bile istersen Tuğçe.


İspanya’ya yerleşmek tamam. Peki vatandaşlığı alacak mısın?

Burada süreç biraz daha zor diğer Avrupa ülkelerine göre. 5 yıl oturum sonunda süresiz oturum hakkı elde ediliyor. 10 yıl sonunda ise vatandaşlık başvuru hakkı. Eğer hala burada olursam 8 yıl sonra düşünebilirim sanırım fakat pratikte oturum kartı olanın yapamayıp İspanyol vatandaşının yapabildiği çok fazla bir şey görmüyorum açıkçası. Seyahat etmede bir sorun yok, çalışabiliyorsunuz (devlet kurumları hariç) bence yeterli.

Diğer tarafta tabi çalışma iznim yenilenecek mi, işten çıkarsam n’olur gibi sorular hep var ve sizi kimse anlamıyor çünkü herkes bir AB ülkesi vatandaşı istisnalar hariç. Hadi ben kafam attı istifa ediyorum meselesi yok mesela. Çalışma izninin şartlarından biri de çalışmaya devam ediyor olma gerekliliği, süresiz izni alana kadar.

 

Hiç ikinci sınıf insan muamelesi gördün mü?

Çok net bir ten rengi olmadığı için Türk ırkının tipten kurtarıyor Türkler genelde; ama Türk olduğunuz öğrenildikten sonraki dialoglar genelde ülkenin dış politikasıyla paralel gidiyor. Genelde Türkiye vatandaşı olup modern bir hayat yaşanabilip yaşanamadığı sorusu geliyor ülkemizde. Onun dışında ‘Türksün ama iyi çocuksun’ diyen oldu mesela iyiye mi yormalı kötüye mi bilemedim. Fakat genellikle ben ülkenin dış temsilcisi olmadığımı ve devletin aldığı herhangi bir aksiyondan sorumlu olmadığımı belirterek bu tarz tartışmalardan kaçınmaya çalışıyorum çünkü ilgilendiğim bir konu değil.

Keyifler nasıl?

Vallahi iyi şu anda. Çünkü ilk zamanki şaşkınlığı atmış artık burada yaşadığımı idrak etmiş durumdayım. Hani sabah uyanıp farklı ülkede olduğunu hissedersin ya o geçti artık tabi biraz da dil öğrenmiş olmak iyi hissettiriyor. İş arkadaşlarım(büyük çoğunluğun İspanyol olduğu toplantılarda İspanyolca konuşuluyor tabi benim onayım alındı başlangıçta) olsun dışarıda İspanyolcadan başka dil bilmeyen arkadaşlar olsun bu noktada pay sahibidirler. Su anda B1 seviyesinde İspanyolca konuşuyorum.

 

Özlüyor musun?

Özlenmez mi? Tabi ki.

Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musun?

Şu anda kısaca gelip hasret gidermek en güzeli, en azından bir süre.

Eklemek istediklerin….

Tüm yorumlar benim kendi fikirlerimdir ve genellikle Endülüs bölgesi için gereklidir. Hiç birinin net doğru olduğu gibi bir düşüncem yoktur sadece hissettiklerimi paylaştım. 

İspanya’ya yerleşmek konusunda bizimle fikirlerini paylaşan Arda’ya çok teşekkür ederim.

Diğer göç yazılarını okumak için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://bilinmeyenrota.com/yurtdisinda-yasam/goc-edenler/

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.