Yeni Zelanda’ya Göç Edenler – TurKiwi

0

TurKiwi, Yeni Zelanda’ya göç eden bir Türk vatandaşı. Yeni Zelanda vatandaşlığını aldıktan sonra da Avrustralya’ya göç etti. Bu süreç nasıl oldu, Yeni Zelanda vatandaşlığı nasıl alınır, Yeni Zelanda’da yaşam nasıl, sonrasında neden Avustralya’ya göç etti merak ettim ve TurKiwi ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.Merhaba TurKiwi,
Tanımayanlar için bize biraz kendinden bahseder misin?

Kia Ora (Maori dilinde ‘Merhaba’ anlamında) 24 yaşımda İstanbul’dan Yeni Zelanda’ya İngilizce dil eğitimi almak için taşındım ve bu doğa harikası ülkenin kollarına kendimi bıraktım. Yeni Zelanda göçmenlik sürecini tamamlayıp vatandaşlığını aldıktan sonra ise Avustralya’ya taşındım.

Üniversite eğitimimi Türkiye’de tamamladıktan sonra iş hayatına atıldım ve tam 3 yıl sonra ise Yeni Zelanda’ya yerleştim. Yeni Zelanda’da yüksek lisans derecesi ile birlikte TESOL sertifikasını da alarak eğitim hayatımı noktaladım.

Şu an neredesin, nerede yaşıyorsun? Nasıl bir hayatın var?

Şu an Avustralya, Sydney’ de yaşıyorum. Yaklaşık 2 aydır buradayım ve hala alışmaya çalışıyorum. Nasıl bir hayatım olduğu kısmın da ise net cevaplar veremeyeceğim. Hala Yeni Zelanda kafamı çok meşgul ettiği için buraya adapte olmakta güçlük çekiyorum.

Yeni Zelanda’ya göç etmeden önce nerede yaşıyordun? Neler yapıyordun?

Yeni Zelanda’ya göç etmeden önce İstanbul’da yaşıyordum ve bir Alman firmasında ithalat ve lojistik uzmanı olarak çalışıyordum. 3 yılın sonunda İngilizce seviyem yüzünden şirket içinde yaşadığım sorunları aşabilmek adına Yeni Zelanda’ya İngilizce eğitimi almak için taşındım.

Yeni Zelanda’da yaşam nasıl? Ülkede ve kültürlerinde, kısaca yaşamda farklılıklar var mı?

Yeni Zelanda yaşam olarak çoooooooooook sakin. Ülkeden ilk alacağınız izlenim bu olacak. Ilk başlarda belki de nefret edeceksiniz. İnsanların yaşam tarzı size çok ters gelecek. Sanki bu dünya da yaşamıyormuşcasına sürdürdükleri hayatları görmek çok garibinize gidecek. Ama belli bir süre sonra siz de bu çarkın bir parçası olacaksınız.

Yeni Zelanda yaşam ve her şeyi ile farklı bir ülke desem yalan olmaz. Trafik, orada yaşayan halkın spor ile ilgileri, çevreye saygıları vs… Aslında Yeni Zelanda’yı yaşanabilir kılan da bu iyi yöndeki farklılıklar diyebilirim.

Yeni Zelanda’ya gidip mi iltica başvurusunda bulundun yoksa göçmenlik talebin kabul edildikten sonra mi gittin?

Yeni Zelanda ya öğrenci vizesi ile geldim ve normal prosedürleri izleyerek toplam 8 yılda vatandaşlığımı aldım.

Yeni Zelanda’ya göç etmek için gerekli izinleri almak nasıl? Tüm bu süreç nasıl işledi?

Yeni Zelanda yaşam

Bu tamamen Yeni Zelanda’ya nasıl gelmek istediğiniz ile ilgili. Öğrenci vizesi, turist vizesi, çalışma vizesi veya yeteneklerinizin baz alındığı vize çeşitleri. Ben öğrenci vizesi ile geldim ve 2 ayın sonunda bir iş bularak sonrasında vizemi çalışma vizesine çevirdim. Ve işverenimin bana sponsor olması ile oturumumu alarak 5 yıllık bir süreçten sonra vatandaşlığımı aldım.

Bu süreçte yol almak nasıldı? Yaşadığın sıkıntılar oldu mu?

Çok stresli bir süreçten geçtiğim kesindir fakat aradan yıllar geçtiği için bunun acısı hafifledi diyebilirim.

Neden Yeni Zelanda?

İnanır misin aynı bu başlık ile geçenler de bir vlog yayınladım YouTube kanalım da. Yeni Zelanda ile ilk tanışmam İstanbul’daki ingilizce öğretmenim John Bopal sayesinde olmuştur. Kendisi bana Yeni Zelanda’yı tavsiye ettiği için geldim.

Yeni Zelanda pasaportunun Türk pasaportuna göre avantajları var mı?

Şu anda 154 ülkeye vizesiz girişim Yeni Zelanda pasaportu sayesinde mümkün. İlk avantajı Yeni Zelanda’dan Avustralya’ya gelirken tecrübe ettim. Karantinaya alınmama rağmen 20 dakikada ülkeye giriş yaptım. Güzel bir tecrübe idi.

 

Hiç ikinci sınıf insan muamelesi gördün mü?

Gördüm dersem yalan olur. Ama bazı zamanlar ‘Ben buraya ait değilim’ demişliğim vardır.

Keyifler nasıl?

Çok şükür sağlık, sıhhat yerinde. Sevdiklerim iyiler. Sizler de iyisiniz inşallah?

-Ben de çok iyiyim. Sağolasın. Sonunda biri de bana nasılsın diye sorduğu için çok mutluyum.

Ne oldu da Avustralya’ya gittin? Yeni Zelandalılar bozulmasın duruma?

Avustralya da kazanılan para hep konuşulur ve ben de neden olmasın dedim. Herhangi bir vize kısıtlaması olmadığı için Avustralya’ya taşınma kararı aldım ama herşey bitmiş değil diyerek Yeni Zelândalı Kiwi arkadaşlarımın da gönlünü almak isterim.

Özlüyor musun?

Yeni Zelandayı mi? Türkiyeyi mi? Ikisini de deli gibi özlüyorum.

Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musun?

İlerleyen yıllarda Türkiye’ye dönüş planlarım var ama kesin bir tarih veremiyorum.

Neden TurKiwi?

Yeni Zelandalılar kendilerini ülkeye özgü olan Kiwi kuşu ile adlandırdıkları Kiwi kelimesi ile Türk’ün birleşimi.

Eklemek istediklerin….

Yeni Zelanda ile ilgili merak ettiğiniz ve aklınız da olan soruların birçoğuna cevap bulabileceğiniz YouTube kanalına aboneliğinizi çok görmeyiniz.

Selamlar, Sevgiler

TurKiwi

 

 

TurKiwi’yi takip etmek isteyenler için sosyal medya hesapları

 

Diğer göç yazılarını okumak için aşağıdaki linke tıklayınız… 

bilinmeyenrota.com/yurtdisinda-yasam/goc-edenler/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.