Kaç Ülke Gezdin?

2

Seyahat ediyorum dediğimde çoğunlukla karşı taraftan gelen ilk soru “Kaç ülke gezdin?” oluyor. Ben ya gülüp yanıt vermeden geçiyorum ya da böyle bir yarışın içerisine girmek istemediğimi söyleyerek kibarca konuyu kapatıyorum çünkü sorudan rahatsız oluyorum.

Soruyorum; bir ülkede kaç şehre giderseniz o ülkeyi gezmiş sayılırsınız? Ya da ne kadar süre kalırsanız gezmiş sayılırsınız? Her ayak bastığınız ülkeyi, gezmişten sayabilir misiniz?

Bağımsızlığı diğer ülkeler tarafından kabul edilmemiş özerk bölgelerin hangilerini sayabiliriz?

Sadece havalimanında bekleme yaptığınız bir ülkeyi bu sayıya dahil eder misiniz?

Peki kaç ülke gezersen daha gezgin olursun?

Son günlerde sosyal medya profillerine göz gezdirdiğinizde 50 küsür ülke, 100 küsür ülke, 24 yaşında 80 ülke şeklinde beyanatlar uçuşup gidiyor. Sadece seyahat bloggerları arasında süregelen bir yarış olmaktan çıktı, herkese bulaştı.

Dünyanın yazılı ilk tarih kitabını kaleme alan Heredot daha mı az gördü geçirdi, 24 yaşındaki Berke’den?

Gezginlik Modası

 

İnsanlar arasında süre gelen sen Kaç ülke gezdin yarışmasının içine düşmek, kendini gezmenin, seyahat etmenin keyfinden mahrum edip, skor peşinde koşmak itici ve gereksiz. İnstagramın hayatımızın içine girmesiyle, artık herkes ben oraya gittim ben buraya gittim diye paylaşım yapıyor; görümcesi, eltisi, iş arkadaşı ya da komşusuyla aşık atıyor.

Hani birisi çıksa “1 gün içerisinde Avrupa’nın en popüler yerlerine gidip, sadece fotoğraf çektirip döneceğiz” temalı bir tur yapıyorum dese, başvuracak kişi sayısını tahmin bile edemiyorum. Seyahat etmek bir deneyimden çok, o ülkenin ikonik mimarisi ile ittirmeli, kaktırmalı, zıplamalı ya da öpücüklü fotoğraf çektirmekten ibaret hale geldi ama sorsanız kimse turist sıfatını kabul etmiyor. Herkes bir gezgin; gezginçorap, gezginamale, gezginbakkal, gezginrençber, gezginbilmemne… İsimlerde de özgünlük kalmadı. Hiçbir şey bulamıyorsan, yaz adını soyadını geç.

Gezginlik diye meslek çıktı yahu. 

– Ne iş yapıyorsun?
– Gezginim.
– Af buyur?!

Seyahat yazarı olabilirsin, blogger olabilirsin, vlogger olabilirsin ama gezginlik diye bir meslek var mı? Varsa beni düzeltin lütfen. 

Herkes dilediğini yapmakta, dilediğini olmakta özgür. Lakin benden küçük bir tavsiye, gidin gezin görün, kimse için değil sadece kendiniz için…

2 YORUMLAR

  1. Bir de mesela sen Amarika’da 10 ay kalmışsın, 10 ayda edindiğin tecrübeyi anlatıyorsun. Adam gelmiş diyor ki ben 30 ülke gezdim 1 ülke gezmiş sen kadar uzman olamadım. Hayır uzman olduğunu iddia eden yok. 3 5 deneyimim olmuş onu anlatıyorum. Amarika maceramı anlatabilmem için 29 ülke daha gezip de mi gelmem gerekiyor nedir yani?

  2. Ha bir de şey var, sanki 2 ülke görmüş birinin deneyimi 40 ülke görmüş insandan daha az değerliymiş gibi düşünülüyor. Halbuki herkesin deneyimi farklı ve dinlenmeye değer. İşte rakamlara, sayılara olan bağlılığımız burada da aynı. Kaç lira maaş alıyorsun sorusuyla aynı kaç ülke gezdin sorusu…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.