Gemi Adamı Belgesi Nedir?

19

Gemi adamı belgesi nedir?

Gemi adamı belgesi gemilerde çalışan personelin yeterliklerini kanıtlamak için almak zorunda oldukları belgedir. Her çalışan kendi pozisyonuna uygun kursa gitmek ya da sınavları geçmek suretiyle bu belgeyi alır.

Liman cüzdanı nedir?

Gemi adamı kursunu ve sınavlarını geçen kişinin gerekli diğer belgeleri de sağlayarak temin ettiği uluslararası geçerliliği olan belgedir. Kısaca denizcilerin pasaportudur diyebiliriz. Gemide çalışan personelin bir çok ülkeye vizesiz olarak girmesini sağlar.

Gemi adamı nasıl olunur?

Gemi adamıı sertifikası veren kurslara kayıt olarak, eğitimi devamsızlık yapmadan tamamlayıp ardından kurs sonunda yapılan sınavları da geçerek olabilirsiniz ya da direk liman başkanlığının açtığı sınavlara girebilirsiniz. Liman başkanlığının açtığı sınavlar biraz zorlayıcı olduğu için, kurs sonunda eğitim alınan kurumun sınavına girmek daha çok tercih edilmektedir.

Gemi adamı belgesi ne sıklıkla yenilenir?

Gemi adamı belgesi kaybedilmediği sürece yenilemeye gerek yoktur. Sadece içerisindeki eğitimlerin geçerlilik süresi dolduktan sonra yeniden sınava girip yenilemek gerekmektedir. Her eğitimin geçerlilik süresi ise farklı olmakla birlikte genel olarak 5 senedir.

Gemi adamı belgesinin yeterlilik sertifikaları nelerdir?

Sertifikalar pozisyona göre değişmektedir ancak herkes 5 Temel STCW sertifikası olan personel güvenliği ve sosyal sorumluluk, temel ilk yardım, yangın önleme ve yangınla mücadele, denizde kişisel can kurtarma teknikleri, can kurtarma araçlarını kullanma yeterliği eğitimlerini ve uygulama eğitimlerinin sertifikalarına sahip olmak zorundadır.

Gemi adamı sağlık raporu nedir?

Gemi adamının denizde çalışmaya uygun olduğuna dair yapılan bir check-up sonrasında verilen sağlık raporudur.

Gemi adamı sağlık raporu kaç yıl geçerlidir?

Gemi adamı sağlık raporu 2 yıl boyunca geçerlidir.

 

Liman cüzdanı turist vizesinde kolaylık sağlar mı?

Liman cüzdanına sahip olmak, turist olarak gidilecek bir ülkede vize kolaylığı sağlamaz.

Liman cüzdanı ile vizesiz seyahat etmek mümkün mü?

Liman cüzdanı ile herhangi bir teknede ya da gemide çalışırken, deniz yoluyla ulaşıldığı takdirde vizesiz olarak seyahat etmek mümkündür. Yine de her ülkenin kanunları aynı olmadığı için her ülke için geçerli bir durum değildir. Schengen bölgesi vize uygulamazken, Amerika uyguluyor.

Gemi adamı olup dünyayı gezmek mümkün mü?

Mümkün lakin gemi adamlarının çok kolay bir hayatları olmadığını ve zorlu bir meslek icra ettiklerini unutmamak lazım. Gemi adamlığını bir meslek olarak benimseyen kişiler, çalıştıkları firmaya da bağlı olarak dünyanın bir çok yerinde bulunuyorlar.

Dünyayı gezmek için gemi adamlığı ise çok mantıklı değildir çünkü seyir süresi limanda geçirilen süreden çok daha fazla.

Teknestopta liman cüzdanı kullanılabilir mi?

Teknestop yaparak dünyanın bir ucundan diğerine gidecek kişiler için liman cüzdanı mutlaka fayda sağlayacaktır.

Liman cüzdanı ile seyahat etmenin dezavantajları nelerdir?

Liman cüzdanı ile gittiğiniz ülkede gemiden ayrıldığınız taktirde o ülkeden çıkışı sadece uçak ile yapabilirsiniz. Turist olarak karayolu ya da deniz yolu ile ayrılmanız kabul edilmez.

Liman cüzdanı ile pasaport arasındaki farklar nelerdir?

Liman cüzdanı sadece bir gemide çalışırken kullanılabilir. Gemi kontratı dışında kullanılamaz. Pasaport ile tek başına herhangi bir ülkeye girip çıkmak mümkündür ama bazı ülkeler liman cüzdanının yanı sıra pasaportun olmasını da zorunlu tutmaktadır.

Bu soruların dışında sorularınız ya da konuya eklemek istediğiniz bilgiler varsa yoruma yazabilirsiniz. 

Selametle…

Yük Gemisi ile Seyahat

19 YORUMLAR

  • Merhaba ben gemiadamı cüzdanımı yeni aldım kariyer.net den birçok firmaya iş başvurusunda bulundum kariyer sayesinde nox denizcilikle tanıştım diğer firmalar gibi deği daha güvenilir denizcilikle ilgili sorduğum tüm sorulara net cevaplar aldım tavsiye derim

 1. Peki bu belgeyi veren kurumlar hangileri şimdi biraz araştırma yapınca da herkese güvenilmez olduğu yazılı.Uluslararası taşımacılık yapan güvenilir firmalardan ornek verebilirimisiniz ?

 2. Merhaba ben gemiadamı cüzdanımı yeni aldım kariyer.net den birçok firmaya iş başvurusunda bulundum kariyer sayesinde nox denizcilikle tanıştım diğer firmalar gibi deği daha güvenilir denizcilikle ilgili sorduğum tüm sorulara net cevaplar aldım tavsiye derim

 3. Merhaba
  Açık yük Gemileri belki insan taşımalarına müsade edebilir. ama konteyner gemileri kesinlikle mürettebat dışında yolcu taşımacılığına izinn verilmez

 4. Merhaba
  Açık yük Gemileri belki insan taşımalarına müsade edebilir. ama konteyner gemileri kesinlikle mürettebat dışında yolcu taşımacılığına izinn verilmez

 5. Tuğçe Hanım selamlar. Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şubesi tarafından limanlarda bot kullanan 5188 s. Kanun kapsamındaki Özel Güvenlik Görevllerinin bot kullanması hususunun uygun olmadığı bildirilmiştir. Bu personelin SGK girişlerinin Gemi Adamı olarak yapılması konusu ne derece uygundur. Zahmet olmazsa bilgi alabilir miyiz. Gemi Adamı olursa sadece kendi gemisinden sorumlu olur, limandaki olaya müdahale edemez bence, sadece gözetleyici olur.

 6. eğer düşünüyorsanız güvenilir bir yer olarak avrupa denizciliği öneriyorum hem milli eğitime hem ulaştırma bakanlığına bağlı çalışıyorlar her aşamada yardımcı oluyorlar ben oradan aldım eğitimimi çok araştırdım gitmeden önce dolandırıcı çok fazla firma var kurs sonrası kesin iş vaadiyle kandırıp paranızı alıyorlar lütfen dikkatli olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.