Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

13

Her derde deva, biraz başa bela Amerika vizesi nasıl alınır?

Neden Amerika Vizesi?

Amerika vizesi bir çok ülke girişinde ya da vize temininde kolaylık sağladığı için sık seyahat eden kişilerin pasaportunda bulunması oldukça faydalı. Tabii gidilecek ülkenin ABD ile ilişkileri de bu konuda rol oynuyor. Mesela Meksika geçerli ABD ya da schengen vizesi olanlardan vize talep etmiyor. Ben bu yüzden başvuru yaptım.

Başvuru Süreci ve Başvuru Formu

Vizeyi alabilmenin temeli başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurabilmekten geçiyor. Başvuru formunu https://ceac.state.gov/genniv/ adresinden online olarak dolduruluyor. Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise, hangi şehirden başvuru yapacaksanız o şehire ait başvuru formunu doldurmanız gerekli. Yani İstanbul için form doldurup sonra o form ile Ankara’ya giderseniz, konsolosluğun kapısından içeri giremezsiniz.

DS-160 başvuru formunda ilgili şehir seçildikten sonra enteresan sorular içeren formu doldurmaya başlıyoruz. Form mutlaka ama mutlaka online olarak doldurulmalıdır. Çıktısı alınıp, el ile doldurulan formlar kabul edilmiyor. Form doldurulmaya başlandığı an itibariyle kaydedip, formun numarasını kenara yazmakta fayda var. Çünkü sistem 2-3 dakikalık aralıklarla zaman aşımı hatası verip, form ekranından atıyor. O nedenle form doldurulurken akıla geldikçe kayıt etmek kolaylık sağlayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Sorular

Kontak Bilgileri : Amerika’da kimin yanına gidiyorsun sorusuna yanıt olarak ailenizi ya da bir arkadaşınızı gösterebilir ya da  tanıdığım kimse yok diyebilirsiniz. Formda bu kısmı doldurmadan atlamak mümkün olmadığı için kontak bilgileri kısmına bir hostel adresi, isim kısmına da hostelin adını yazdım. Tanıdık ismi vermenin faydalı ya da zararlı olabileceğine dair tartışmalar yoğun. Şahsi tercihim gerçek olanı yazmaktan yana olduğu için hostel bilgisi vermeyi seçtim.

Terörist misin : Formun bir kısmında ardı ardına enteresan sorular yer alıyor. Bunlar terörist eyleme katılmayı düşünüyor musun, insan kaçakçılığı yaptın mı gibi değişiklik gösteren sorular. Arka arkaya çok acayip sorular yer aldığı için hepsini dikkatle okuyup yanıtlamak gerek. Sorular o kadar çok ki insan sıkılıp hepsini birden yes ya da no diye işaretleyesi geliyor ama vizenizi garantiyi almak için rehavete kapılmayınız.

Maaş bilgileri : Gelir bilgilerinizi gerçeğin biraz üstünde girebilirsiniz ama belgelemeniz istendiğinde yaklaşık olarak gösterebilmeniz gerekiyor. Yani 1500 lira maaşla aylık 10000tl gelirim var yazarsanız, hesap hareketlerinizin dökümünü gösterdiğinizde inandırıcılığınızı yitirirsiniz.

Fotoğraf

ABD vize başvurusunda fotoğrafı online olarak yükleyip başvuru yapabilseniz de, başvuru anında fotoğrafın basılmış versiyonunu da götürmek gerekiyor. O nedenle fotoğrafçıdan hem dijitalini hem de kendisini istemek kolaylık sağlayacaktır. Fotoğrafçıya vize başvurusunu ABD’ye yapacağınızı, fonun beyaz ve fotoğraf ebatının 5x5cm olması gerektiğini söylemeyi unutmayın. Fotoğrafa dair tüm detaylar bu linkte http://travel.state.gov/content/passports/english/passports/photos/photos.html.

Formu Onaylamak

Formu tamamen doldurduktan sonra sıra onaylama sayfasına geliyor. Onaylamadan önce tamamını okuyup kontrol etmek önemli. Ben kendi formumda 3 farklı hata buldum. Düzelttikten sonra formu baştan sonra yeniden kontrol edip onayladım. Onay verdikten sonra değişiklik yapabilmek mümkün değil. O nedenle dikkatlice gözden geçirin ve onay verildikten sonra yazan numarayı not edin. Bundan sonraki işlemler bu numara ile yapılacak.

Randevu Almak

https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv adresinden göçmen olmayan vizeniz için randevu talep ediyorsunuz. Öncelikle bir hesap oluşturduktan sonra vize başvuru numaranız ile ödeme yapıp randevu alabiliyorsunuz. Ödeme alanında iki seçenek var birisi TL ile diğeri USD ile ödeme. Geçerli kuru düşününce dolar ile ödemek çok daha mantıklı bir seçenek çünkü arada 50tl gibi bir fark var. (İpucu için Rotasız Seyyah’a teşekkürler) Ben formumu İstanbul için doldurmuştum ancak randevu alırken Ankara İstanbul’dan 1 hafta öncesine randevu verdiği için, yapılmaması gereken hatayı yapıp Ankara için randevu aldım. İstanbul formu ile Ankara’dan başvuru yapabilmek mümkün değil. Konsolosluğu aradım. Ankara için yeniden bir form doldurup yeniden onları aramamı istediler. Telefondaki görevli İstanbul formunu iptal edip, randevumu Ankara formu için değiştirdi. Ödenen ücret, randevu ücreti olduğu için 3 gün öncesine kadar form ya da tarih değişikliği yapılabiliyor. Randevuyu da aldıktan sonra iş gerekli olan belgeleri toplayıp, mülakata gitmeye kalıyor.

Gerekli Belgeler

ABD seyahatine uygun geçerli pasaport. Pasaportun, ABD’deki kalış süresinin sonundan itibaren en az altı ay süreyle geçerli olması gerekir

En son verilen ABD vizesinin işlenmiş olduğu pasaport

DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunun onay sayfası.

Web sitesinden alınarak yazdırılan Onay ve Talimatlar sayfası.

Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet 5 x 5 cm renkli vesikalık fotoğraf. Dışişleri Bakanlığı fotoğraf kurallarıyla ilgili ilave ayrıntıları şu adresten inceleyebilirsiniz:

ABD’ye başka bir amaçla seyahat edilmiyorsa, duruma göre, eşlik eden aile bireylerinin evlilik cüzdanının aslı (eş) ve/veya doğum belgesi (21 yaşından küçük bekar çocuklar) taktim edilmelidir.

Ve destekleyici belgeler

Destekleyici belgeler ucu açık bir kavram. O nedenle bir schengen vizesi alırken, topladığınız tüm belgeleri toplayıp bunun haricinde faydalı olacağını düşündüğünüz ne varsa yanınızda götürün. Bunlar uçak bileti, tapu, hesap hareketlerinizi belgeleyen dokümanlar ya da kartvizit olabilir.

 

Mülakat

9.30 randevum için 9.10’da konsolosluğun önünde oldum ve upuzun bir kuyruğun en sonuna girdim. İçeriye kesinlikle çanta almıyorlar. Yanınıza belgeler ve pasaport dışında araba anahtarı ve cüzdan alabilirsiniz. Çantaları karşı taraftaki büfeye belirli bir ücret karşılığı emanete bırakabilirsiniz. Uzun ve bitmek bilmeyen bir sıranın ardından yaklaşık 1 saatin sonunda içeriye girdim. İçeriye girerken güvenlik görevlisi muhtemelen manyetik bir şeyleri bozmak için elindeki kağıdı vücuduma ve eşyalarıma sürttü. Kadın olarak arama noktasından rahat geçmek için dar ve vücuda oturan giysiler giymek kolaylık sağlar.

İçeriye girince sıra numarası veren görevli mülakatı Türkçe mi yoksa İngilizce mi gerçekleştirmek istediğinizi soruyor. Ben hem vakit hem de sempati kazanma adına İngilizceyi tercih ettim. Sanırım tüm görevliler hem Türkçe hem İngilizce konuşuyor. Sıra numarası aldıktan sonra tüm sandalyeler mülakatı yapan görevlilerin tam tersi istikamete çevrilmiş şekilde oturup, sıranın size gelmesini bekliyorsunuz. Önce parmak iziniz alınıyor sonrasında da rastgele bir görevliye yönlendiriliyorsunuz. (Parmak izim alındığında saat 11.15 olmuştu. Görevli ile görüştüğümde ise 11.40)

Görevli ile aramda geçen diyalog şöyle….

-Merhaba

-Merhaba (en tatlı halimi takınarak)

-Amerika’da nereye gideceksiniz?

-California ama öncesinde Meksika’ya Cancun’a gideceğim, oradan yukarıya doğru çıkıp, California’dan Türkiye’ye döneceğim.

-Amerika’ya daha önce gittiniz mi?

-Hayır

-Daha önce yurtdışına çıktınız mı?

-Evet

-Hangi ülkelere gittiniz?

-Hindistan, Kamboçya, Endonezya, Tayl…..

-Yeterli, teşekkürler… Amerika’da yaşayan aile bireyiniz var mı?

-Hayır

-Evli misiniz?

-Bekarım

-Ne iş yapıyorsunuz?

-Bilgi işlem analistiyim, home office çalışıyorum ama bunun yanı sıra bir de seyahat blogum var. Zaten bu sebeple seyahate çıkıyorum. (ilave bilgi sıkıştırmakta fayda var)

-Amerika’da ne kadar kalmayı planlıyorsunuz?

-(Hop adam başa döndü. Muhtemelen tutarlılık kontrolü yapıyor. ) 1 ya da 2 hafta kalabilirim. Emin değilim. En uygun fiyatlı uçuşu ne zaman bulursam o zaman döneceğim. Amerika’dan Türkiye’ye uçuşlar Meksika’ya göre daha ucuz.

-Freelance mi yoksa bir firmaya bağlı olarak mı çalışıyorsunuz?

-Firmaya bağlı

-Firma adı nedir?

-(hop yeniden tutarlılık kontrolü) xyz

-Ne kadar süredir o firmada çalışıyorsunuz?

-5 ay

-Hesap hareketlerinizi görebilir miyim?

-Buyrun (hemen alttan belgeyi uzattım)

-Vizeniz onaylandı.

– (önlenemez bir sırıtış ile) Teşekkürler

 

Vize onaylandığında, elinize tebrikler vizeniz onaylandı, şimdi konsolosluk binasından ayrılabilirsiniz yazan bir kağıt tutuşturuyorlar. Bunu gördüğümde çok gülmüştüm. Napayım konsolosluk binasında daha fazla. Sabah kahvaltı etmeden 9’da geldim, saat neredeyse 12 oldu. Açım ben. Gidip güzel bir kahvaltı çekeyim kendime.

Özel not : Şahsi kanaatim Amerika, ülkesine gitmek için ölüp biten kişilere orada kalırlarsa diye vize vermekten çekiniyor. Biraz rahat bir hava takınıp, ya gidiyorum ama geri dönecem ben modunu hissettirebilirseniz, vizenin onaylanacağını düşünüyorum.

Özel not 2: Ne olursa olsun, görevliler ile tartışmamaya özen gösterin. Görevliler ters olabilir, sizinle görüşmeden vizenizi red edebilirler ancak bulunduğunuz yerin Türkiye değil, Amerika Birleşik Devletleri toprağı olduğunu ve ona göre yargılanacağınızı unutmayın.

 

Az önce pasaport elime ulaştı. Vizeyi 10 yıllık vermişler.

Vize ile ilgili sorularınız varsa, lütfen yorum kısmına yazın.

 

13 YORUMLAR

 1. Vize alırken ister istemez insan strese giriyor ama bu anı iyi yönetmek lazım. İlk şengenimi Fransa’dan almıştım ve kız arkadaşımla gidiyordum. Kız arkadaşımın doğum gününe kadar birçok çapraz soru soru beni denemişlerdi. Sonra da anca seyahat sürem kadar bir vize vermişlerdi.

  • Amerika avrupaya göre vize konusunda daha esnek davranıyor. vizeyi bir kere 10 yıllık verip bir daha uğraştırmıyorlar ve uğraştırmıyorlar. eğer ben ay avrupada ne kadar kalırım bilmiyorum, ucuz uçak ne zaman bulursam o zaman dönerim deseydim, schengeni vermezlerdi..

 2. Merhaba,
  10 yıllık vize hakkında bilgi verir misini lütfen?

  Mesela 10 yıl süre içerisinde kaç kez giriş çıkış yapma hakkımız var, kaç yıl kalabiliyoruz?

  • Vize ile çoklu giriş yapılabiliyor. Girdikten sonra ne zaman çıkacağınız ise girişteki pasaport polisinin vereceği süreye bağlı olarak değişiyor. Genellikle 180 gün veriyorlar.

 3. Merhaba,ABD vize başvurunda seyehat sağlık sigortası yaptırmamız şart mı öyle ise ne kadar süre yaptırılmalıdır
  Ve ben ds160formunu internetten 3 ay önce doldurdum ve onayladım ödemeyi şimdi yapmak istiyorum yani bir randevu almak istiyorum süresi geçmiş midir bilgilendirirseniz sevinirim

  • ödeme yapılabiliyor diye biliyorum. ancak 3 ay öncesinde doldurulmuş formda bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir.

 4. Merhaba, yaptiginiz basvuru sekli sonucu alinan vize calisma izni sagliyor mu ve herhangi bir geliri olmayan yuksek lisans ogrencisi basvuru yaptiginda kabul alabilir mi?

  • Amerika B1/B2 vizesi iş ve turistik amaçlı vize olarak geçer. B1/B2 vizesi Amerika’da çalışma hakkı ya da oturum hakkı sağlamaz. Herhangi bir geliri olmayan kişi Amerika vizesi almak istediğinde geçerli sebepler sunmak zorundadır. Aksi takdirde kabul edilmesi zordur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.