Teknestop Nedir, Nasıl Yapılır?

2

Teknestop için öncelikle çok iyi araştırma yapmak, tarihlerde esnek olabilmek ve şanslı olmak gerekiyor. Tüm bunları başardıysanız, çantayı hazırlayın zor ama muhteşem bir maceraya yelken açıyorsunuz.

Teknestop nedir, nasıl yapılır? Teknestop ile dünya turu yapmak mümkün mü? Teknestop yapmak için neler gerekir, para kazanılır mı? Toplanın anlatıyorum…

 

Teknestop ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Teknestop Nedir?

Teknestobun otostoptan tek farkı, arabaya değil tekneye çekilmesidir. Yani seyire çıkacak bir teknenin iş gücünüz karşılığında sizi bir yerden alıp, başka bir yere bırakması. 

 

Eğitim Gerekli Mi?

Teknestop yapabilmek için denize, denizciliğe, yelkenliye dair eğitim şart değildir ama gereklidir. Okyanus aşacaksınız, uçsuz bucaksız denizlerde seyir yapacaksınız. Tekneye ve denizciliğe dair eğitim almış olmak çok büyük bir avantaj olacaktır. Kendinize güvenmenizi sağlayacak.

 

Hangi Tarihlerde Yapılır?

Yapılacak tarihler mevsimlere ve rüzgarlara göre belirlenmelidir. Başlayacağınız bölgenin hangi mevsimde yelkenli seyire elverişli olduğunu öğrenin. Mesela Kanarya Adaları’ndan Ekim Kasım aylarında insanlığın yüzyıllardır kullandığı ticaret rüzgarları esmeye başlar ve Atlantik’in karşı kıyısına geçmek için dönemdir. Tam tersi istikametten aynı dönemde kalkıp, Kanarya Adaları’na gelecek tek bir tekne bulabilmek mümkün değildir çünkü rüzgarlar ters yönden eser.

 

Teknestop Nereden Yapılır?

Marinadan doğrudan ya da online olarak yapılır.

Marinadan tekne arayacak kişiler, bulundukları marinanın yönetimine gidip gitmek istedikleri yönde yakın zamanda kalkacak tekneler hakkında bilgi alabilir ya da panoya bir ilan bırakabilir. Burada devreye giren unsun, karşı tarafın ihtiyacı ve teknestopçunun ikna kabiliyetidir.

Online olarak yapılanlar ise görece daha kolaydır çünkü evden işyerinden ya da bir kafeden başvuru yapılabilir. Ekibine eleman arayan tekne sahibinin hangi özelliklerde birini aradığına, hangi koşullarda çalışılacağına bir tıkla erişilebilir. Online olarak hizmet veren siteler ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılıyor. Şahsi tavsiyem, ücretli olanları kullanmaktır çünkü ücretli sitelerde gerçekten ciddi bu işe değer veren insanlar ve daha az rakip vardır.


Hangi Websitelerinden  Tekne Bulunur?

 

Teknestopta Para Kazanılır mı?


Teknestoptan para kazanmak mümkün, tabii ki tecrübeli iseniz. Eğer yelkenli seyir tecrübeniz var ise, nadiren de olsa ekiptekilere para ödeyen tekneler bulabilmek mümkün. Deniz aşığı olup hayatını bu şekilde kazanan insanlar tanıyorum.

Ücretli mi?


Teknestop yapan kişiden ücret alınıp alınmayacağı tamamen tekne sahibinin insiyatifinde bir durumdur. Kimi tekne sahipleri, ücretsiz iş gücü olarak gördükleri elemanın uçak biletine kadar karşılarken, kimileri sadece yemek masraflarını talep eder, kimileri ise elemana eğitim ve tecrübe kazandıracağı ve karşıdakinin böyle bir tecrübeyi kolay kolay edinemeyeceğini bildiği için elemandan para talep eder.

 

Teknestop Yapacak Kişide Hangi Özellikler Aranır?

Ekibe uyum sağlayabilmek, acil durumda karar alabilmek, kendi kendine yetebilmek, çalışkan olmak, kaptanın emirlerine uymak ve öğrenmeye hevesli olmak.

Yelkenli seyir maceralarımı aşağıdan okuyabilirsiniz. 

Yelkenli Seyir – Meksika’dan Panama’ya

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.