Tekne ile Türkiye’den Çıkışta Gerekli Belgeler

0

Tekne ile Türkiye’den çıkışta gerekli belgeler neler? Çıkış işlemleri nasıl yapılır? Transitlog nedir? Bunun gibi soruların yanıtını bulacağınız yazıma hoş geldiniz.

Tekne ile Türkiye’den çıkışta gerekli belgeler

-Pasaport
-Vize (ülkesine ve çıkış için kullandığımız belgeye bağlı olarak)
-Harç Pulu
-Amatör Denizci Belgesi / Kaptanlık Belgesi
-Tekne Sigortası
-Tekne Bağlama Kütüğü
-Transitlog

 

Pasaport  – Vize – Harç Pulu


Bu kritik 3 belgeyi çok detaylı olarak anlatmaya gerek yok. Standart bir yurtdışı çıkışında gerekli olduğu gibi deniz hudutundan çıkışlarda da ihtiyaç duyuyoruz.

Amatör Denizcilik Belgesi Nasıl Alınır? | Rota Nereye?Amatör Denizci Belgesi / Kaptanlık Belgesi

Teknenin kaptanının (transitlogda kaptan olarak gözüken kişinin) kaptanlığını ispatlayacak bir belge sunulması gerekiyor. Bu noktada tercih size kalmış. İster amatör denizci belgesini isterseniz gemi adamı cüzdanınızdaki yat kaptanı ya da uzakyol gemi kaptanı belgesini kullanabilirsiniz. İki belgede de bir sıkıntı olmayacaktır. 

 

Tekne Sigortası

Tekne sigortası Türkiye çıkışında Türk yetkililer tarafından kontrol edilen bir belge olmasa da gidilen ülkede mutlak bir şekilde kontrol edildiği için özellikle yazdım. Yunanistan 2022 itibariyle talep ettikleri teminat rakamlarını yükselttiler. O nedenle eğer sigortanız farklı bir teminat tutarında ise ek zeyil belgesi yaptırmanız gerekecektir.

YUNANİSTAN ZORUNLU 3. ŞAHIS SORUMLULUK TEMİNATI  Yunanistan karasularında seyir ve bağlama süresi boyunca meydana gelecek zararlar için 4926/22 sayılı Yunan Kanununa göre Üçüncü Şahıs Sorumluluk teminatının aşağıdaki limitleri kapsadığı kayıt ve not edilmiştir. Üçüncü Şahıslara ve Yolculara yönelik ölüm ve bedensel yaralanmalar kişi başı 150.000.- €, Olay başına 700.000 € ve toplamda 2.100.000.- €. Üçüncü Şahıslara ve Yolculara Maddi Zararlar Olay başına 150.000.- € ve Toplamda 450.000 €. Deniz kirliliği olay başına 150.000.- € ve toplamda 450.000 €.

Transitlog

Türkiye’ye girişte tekne için bir transitlog oluşturuluyor. Bu belgeyi Türkiye’den bir daha çıkış yapana kadar saklıyoruz. Yeniden çıkış yapacağımız noktada bu belge ile deniz hudut kapısıa gittiğimizde transitlog öldürülüyor. Bu her girişte çıkışta gerçekleştiriliyor. 2022 Temmuz itibariyle transitlog bedeli 150 TL


Acente

Bu belgeleri hazırlayıp acente gönderdikten sonra ve ilgili deniz hudut kapılarına tekne ile gittikten sonra orada işlemler gerçekleştiriliyor. Tekne çıkışı yapıldıktan ve pasaportlarımıza çıkış damgaları vurulduktan sonra Türk karasularından ayrılmaya uygun hale geliyoruz. Acenteyle çalışmak zorunda mıyız? Hayır. Sadece acente ile işlemler daha hızlı ilerliyor ve biz genellikle yoğun dönemlerde giriş çıkış yaptığımız için vakit kazanmak adına acente ile çalışmayı tercih ediyoruz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.