Teknestop Yapacaklar İçin Tavsiyeler

2
teknestop

Teknestop yapmak ve bir yelkenli ile okyanuslara açılmak birçok insanın hayali olsa da, bunun birçok zorluğu var. Bu zorluklar ile okyanusun ortasında habersiz bir şekilde karşılaşmaktansa, hazırlanmak bizi mental olarak daha güçlü tutar. Teknestop yapacaklar için tavsiyeler …


Teknestoptan Önce…

 

Ücretli Sitelere Bakın

Eğer araştırmayı internet üzerinden yapacaksanız, teknelerin eleman ihtiyaçlarına

 

 

gibi websitelerinden ulaşabilirsiniz. Bu sitelerin ücretli olanlarını tercih etmek hem işi daha ciddiye alan insanlar ile tanışmanızı hem de daha az insanla rekabet etmenizi sağlayacaktır.


Marinalara İlan Bırakın

Eğer tekne arayışını bulunduğunuz bir limandan gerçekleştireceksiniz, kendinizi, tecrübelerinizi ve yapabileceklerinizi anlatan bir el ilanını marinanın panosuna ya da barındanki ilan panosuna yapıştırabilirsiniz. El ilanının kısa, özet bilgi içeren ve göze çarpıcı olması sizi ön plana çıkaracaktır.


Rüzgarları Takip Edin

Eski zamanlardan beri ticaret rüzgarları denizciler tarafından kullanılır. Günümüzde de bu döngüler yelkenli seyahatlerin, başlangıç noktalarını ve tarihlerini belirlemekte kullanılmaya devam etmektedir. Rüzgarın dönemlerini takip etmek, seyahatin tarihlerini belirlemekte faydalı olacaktır.


Esnek Olmak

Seyahat tarihleri konusunda esnek olun. Doğa ile baş başa olacağınız bir maceraya atılıyorsanız, tekne bulabilmek için seyahatin başlangıcında ve bitişinde esnek olmanızda fayda var. Başınıza ne geleceği, ne zorluklar ile karşılaşacağınız asla bilinmez. En nihayetinde doğa ana, Alman tren sistemi gibi işlemiyor.

 

Eğitim ve Tecrübe


Eğitim şart! Gerçekleştireceğiniz seyir, doğa ve iklim koşulları, tarihler, coğrafya bir çok değişken seyahatin zorluk derecesini değiştirebilmektedir. Daha önceden yelkenli eğitimi almak ve seyir tecrübesine sahip olmak, hem zorluklar ile yüzleşmek, ne ile karşılacağınızın bilincinde olmak hem de daha hızlı bir biçimde tekne bulabilmek adına kolaylık sağlayacaktır. Eğitimi olmadan çıkan bir çok insan da tabii ki var ancak seyirin size göre olmadığını anlayana kadar kendinizi geri dönüşü olmayan bir noktada olabilirsiniz.Mümkünse Açılmadan Ekiple Vakit Geçirin


Tekneyi buldunuz ve ekip ile muhteşem bir maceraya hazırlanıyorsunuz ancak küçücük bir alanda belki aylarca sürecek bir macerada aynı insanlar ile birlikte olacak, muhabbet edecek ve çalışacaksınız. Peki bu insanlar kim? Fikirleriniz uyuyor mu? Uyum sağlayabilecek misiniz? Bu sorulara yanıt bulabilmek için açılmadan önce bir süre teknede ekip ile birlikte vakit geçirmek kafanızdaki soru işaretlerinin silinmesini sağlayacaktır.Kuralları Önceden Konuşun


Kaptan teknedeki kuralları ya kendisi ya da ortak karar ile belirleyecektir. Tekne içindeki kuralların önceden konuşulması ilerleyen dönemde sıkıntı yaşanmasını engelleyecektir. Teknestop Esnasında…Öğrenmeye Açık Olun


Teknede görev paylaşımı ne olursa olsun, diğer kişilerin yapıp sizin yapmadığınız işleri de mutlaka öğrenmeye çalışın. Denizde ne zaman ne ile karşılaşılacağı belli olmaz. En kötüsünü hayal edelim; kaptan denize düştü. Ne olacak ?!

 

İşten Kaçmayın


Teknede yapılması gereken işler hiçbir zaman bitmez ama yapılmaz ise de o tekne ilerlemez. O nedenle işten kaçmak yerine, ekip ile bir olmayı ve hep bir elden kısa bir sürede halletmeye bakın.

 

Kurallara Uyun


Kaptanın ya da ekibin belirlediği kurallara uyun. Şunu da unutmayın ki, teknede her zaman biraz hiyerarşi vardır. Acil durumlarda kaptanın dediği olur. Acil durumda kaptan ya da ekip ile kavga ekip, kararı sorgulamak yerine, alınan kararı uygulayın. En kötü karar, hiç verilmemiş karardır.

 

Kıvamında Sohbet Edin


Uzun süreli seyahatlerde kıvamında sohbet edebilmek önemli bir meziyettir. Kimsenin başını şişirmeden, canını sıkmadan ideal düzeyde sohbet edebilmek mühim. Benim seyir yaptığım teknede boşanmak üzere olan adamlardan bir tanesi, bir ay boyunca kesintisiz karısı ile ilgili sıkıntılarını anlattı. Neyse ki, vardiyalarımız bir değildi de dinlemek zorunda kalmadım. Diğer arkadaşlara ise sadece sabır diledim.

 

Tek Başınıza Kalmayı Öğrenin


Tek başınıza kalabilmeyi, tek başınıza vakit geçirebilmeyi, kendi bireysel alanınızı yaratabilmeyi öğrenin. Başkaları olmadan, konuşmadan sessizce vakit geçirebilmek hem kendiniz için hem de ekip arkadaşlarınız için oldukça önemli bir hale gelecektir.

Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun…

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar nasil yapacagim hakkinda bir fikrim yok. Turkiyeden fasa gitmek istiyorum bu yolla. Mumkun mu acaba? Neler yapmam gerekiyor? Nasil daha kolay bulabilirim? Tesekkurler simdiden ????

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.