TEPAI Nedir? TEPAI ile ilgili bilmeniz gerekenler

0

2019 Mayıs ayında Yunanistan TEPAI isminde yeni bir vergi çıkardı. TEPAI nedir? TEPAI kimler tarafından ödenir? TEPAI ücretleri nelerdir? Gelin beraber inceleyelim. 

Bu yazıyı okuyorsanız denizcilikle ilgilendiğinizi hatta tekne ile Yunanistan’a gitmeyi planladığını varsayıyorum. Tekne maceralarımı ve bazı faydalı bilgileri bulacağiniz youtube kanalımı ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Tekne ile Türkiye’den çıkış için gerekli belgelere ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

TEPAI Nedir?

2019 Mayıs ayında Yunanistan kendi karasularında seyir yapacak tekneler için çıkardığı seyir vergisinin ismi TEPAI. 

Hangi bayraklı tekneler TEPAI öder?

Bayraktan bağımsız olarak Yunanistan karasularına giren ya da kalan ve toplam uzunluğu 7 metreden fazla olan tekneler ve gemiler TEPAI ödemekle yükümlüdür. 

TEPAI’yi kim öder?

Gemi sahibi, kaptanı veya kullananı verginin tamamını ödemekle yükümlüdür.

TEPAI Ücretleri Nelerdir?

Tekne Boyu (metre) TEPAI Ücreti
7-8 m 16 euro
8-10m 25 euro
10-12m 33 euro
12m ve üzeri Metre başı 8 euro

 

TEPAI Geçerlilik Süresi Nedir?

Yunanistan’ın karasularına giriş yapan gemiler ya girmeden önce ya da en geç giriş yaptıkları tarihte TEPAI’yi ödemek zorundadırlar.

TEPAI’nin ödendidiği ayın bitiminden sonraki üç gün içinde Yunanistan Toprakları’ndan ayrılan gemiler için TEPAI ödemesi zorunlu değildir. 4. Gün itibariyle ise zorunludur. 

Örneğin 27 Mayıs’da Yunanistan’a giren gemi Mayıs vergisini öder. 3 Haziran’da çıkış yapacak ise Haziran vergisini ödemez. Ancak 4 Haziran’da Yunanistan’dan çıkış yapacak ise Haziran vergisini 31 Mayıs’a kadar ödemelidir.

TEPAI Nereye Ödenir?

Yunan karasularına girecek olan tekneler vergiyi karasularına girmeden önce ya da girdikleri gün ödemek zorundadır. Gitmeden önce ödeme yapmak çok pratik ve kolay olmayacağı için giriş yapıldığı zaman ödeme yapmak genel uygulama haline döndü. Online ödeme yapmak isteyenler  e-paravolo kodu oluşturarak aşağıdaki web sitesi üzerinden ödeme yapabilirler. 

https://www.aade.gr/polites/etepai

TEPAI Cezaları

Yunan karasuları içerisinde belirtilen süreler dahilinde TEPAI ödemezseniz, uygulanacak para cezası ile karşılaşabilirsiniz. 

Tekne Boyu (metre) TEPAI Cezaı
7-8 m 190 euro
8-10m 300 euro
10-12m 400 euro
12m ve üzeri 1100 euro

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.