Bardaklara Resim Çizerek Seyahat Etmek

0

Berk 23 yaşında karton bardaklara gittiği şehirlerin ikonik resimlerini çiziyor ve bunları satarak kazandığı para ile seyahat ediyor. Kendisi ile tanışıklığımız ekipman sponsorumuz olan Kutupayısı’na dayanıyor. Berk sempatik, biraz da şeytan tüyü olan bir oğlan çocuğu. Bardaklara resim çizerek seyahat etmek nasıl oluyor merak ettim ve Berk ile biraz sohbet ettik…

Merhaba Berk,

Öncelikle kısaca kendinden bahseder misin?
-Merhaba Tuğçecim, bayan ayım. Seni çok seviyorum.Ben Berk Armağan, 23 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi’nde Türkçe Öğretmenliği okuyorum. Evden okula, okuldan eve bazen arkadaşların yanına giden biriydim zamanında. Ara sıra resim çizen, spor yapan, kitap okuyan sıradan hobileri olan biriyim. Tabi ara sıra resim çizen biri olmaktan çıktım son 8-9 aydır. Her gün resim çizen biri hale geldim. Detayları aşağıda anlatacağım.

 

ilk resim

Klasik sorular ile başlayacağım. Bu fikir nereden geldi aklına?

Ara sıra resim yaptığımı söylemiştim önceden. Benim çok yakın bir kız arkadaşım büyük bir kahve zincirinin hastası, hafif Pelinsu biri. 2 sene önce falan doğum günü yaklaşıyordu onun. Hediye ne yapsam, ne yapsam diye düşünürken (maddi hediyeleri sevmem) aklıma sevdiği şeyler geldi. Karton bardağa çizim. O darth vader ve küçük prensi çok seviyordu bunları birleştirerek death star üzerine darth vader çizdim küçük prens konseptiyle. Bayıldı. Arkadaşları da bayıldı. Aslında sadece bardak çizmiyorum farklı fikirler üretiyorum. Sonrasında yakın birkaç arkadaşıma daha farklı şeyler yaptım. Sonraları uzun süre çizim yapmadım. Geziye başlamıştım o sıralar. Türkiye’nin birçok yerini gezdikten sonra yurt dışına çıkmaya karar verdim. Ama önüme bir engel çıktı. Maddi imkansızlık. O noktada bu fikir aklıma geldi ve bunu kimseden esinlenmedim. Bardak çizilerek dünyayı dolaşacağımı bilmiyordum o zamanlar. Denemek için sokağa çıkmıştım. Bu kadar ilgi görünce bu fikri geliştirdim. Seyahat, seyyah(parasını gezerek kazanan kişi) ve art(sanatım). Bu kelimelerin birleşimi olan Seyyahart’ı kurdum. Sonra oradan istek üzerine çizim yaparak devam ettim.

İlk olarak arkadaşına hediye olarak çizmiş…

İlham aldığın kişiler var mı?

İlham aldığım birisi yok. Kendi çapımda takılıyorum ben genelde. İyi resimler çizimler görüyorum elbette ama serbest bir tarzım var. Kafama göre yani.

 

Senin yaptığını yapan başka insanlar da var mı? Yoksa bu konseptte tek misin?
Var, yani ilk başladığımda değil de sonraları öğrendim. Bu işi profesyonel tasarımcılar yapıyor ya da sanatçılar. Ama onlar sadece üretip paylaşıyor, benim gibi gezmek için para kazanayım gezdiğimde çizim yapayım mantığında birini görmedim. Hangi insan gezerken yanında 50 tane karton bardak taşır ki?

Ne zamandır çizim yapıyorsun?

Bu olayı yaklaşık 10 yaşlarımda keşfettim. Teknoloji ve tasarım dersinde çizdiğim bir resim bir yarışmada bana teşekkür belgesi kazandırmıştı. Sonraları ara sıra çizim yaptım hep. 1 yıl çizim yapmadığım olmuştur düşün. Hep kafama göre takıldım ya. Bu işe başladığımdan beri sürekli çizen biri haline geldim. Günde 4 bardak çizdiğim oldu yani 10 saate tekabül eden bir süre.

 

İstek üzerine bardak çiziyor musun?
Seyyahart’ın mantığı bu. Okul zamanlarımda istek üzerine çizim yapıyorum. Sömestr ya da yaz tatiline kadar hep para biriktiriyorum. Sonrasında biriktirdiğim parayla geziyorum.

Şu ana kadar kaç bardak sattın?
Tuğçecim inan bunun sayısını bilmiyorum ama 200 ü geçmiştir. 8 ay oldu. Saymıyorum cidden sadece kargo fişlerini toplama adetim var. Onları da belli bir süreden sonra toplamaya başladım.

eyfel kulesi

Zaman geçtikçe Berk’in çizimleri de gelişmiş…. 


Bardaklardan gelen gelir seyahat masraflarına yetiyor mu?

Gezilerimin %80 ini bardaklardan kazandığım parayla %20 sini ailemden aldığım destekle sağlıyorum. Yani bilmediğim bir yerde geziye çıkıyorum. Düşünmediğim durumlar gerçekleşebiliyor. Mecbur kaldığımda destek istiyorum.

Sponsorların var mı?

Sponsorlarım var. İlk olarak hayalime Kutupayısı destek oldu. Fikrimi Selçuk abiye anlattığımda “bardak satarak Dünya’yı gez…” bu cümleyi gördükten sonra direkt beni kabul ettiğini söyledi. O zaman çok mutlu olmuştum. Kutupayısı’nın yeri bende hep ayrı olacak. Sonrasında Promocup yani çoğu kahve dükkanına karton bardak üreten büyük bir firma bana sponsor oldu. Karton bardaklarım artık Promocup’tan. Sonrasında 4 yıl önce liseden mezun olduğumda gittiğim bir resim kursu vardı. Articona. O zamanlar pahalı olduğu için kayıt olamamıştım. 2 hafta önce kadar sahibiyle konuşmaya hayalimi, fikrimi anlatmaya gittiğimde beni güzelce dinledi. Sonrasında bana sponsor olmayı kabul etti. O anın mutluluğunu tarif edemem de çizemem de. Articona eğitim sponsorum oldu. Yakın zamanda da Canon hayalime ortak oldu. Artık daha kaliteli fotoğraflar çekeceğim.

 

Sana ve seyahatlerine dair çok fazla soru geliyor. Hatta ben de şahit oldum. Şu ana kadar gelen en saçma soru ne oldu?
Bardakları kalemle mi çiziyorsun? Bardağın içine su koyuluyor mu? Bu ikisi şu ana kadar duyduğum en saçma sorulardı.

Hayvanlar için çizimler yaparak, sattığı bardaklar ile sokak hayvanlarına mama almış… 

Sosyal sorumluluk projelerine destek verdiğini biliyoruz. Şimdiye kadar hayvanlar için çalışmalar yaptın. Türkiye’de sürmekte olan kadın hareketi hakkında ne düşünüyorsun?
Ben yetersiz kaldığını düşünüyorum. Biliyorsun ki kadınlar hala şiddet görüyor hala erkekler yeterli ölçüde bilinçli değil hala kadınlar tacize, tecavüze uğramaktan korkuyor. Daha farklı şeyler düşünülmesi gerekiyor.

Kadınlara yönelik sosyal sorumluluk projelerine de destek vermeyi planlıyor musun?

Hayvanlara karınları doyması için destek oldu. Şu sıralar Lösev için bir çalışma düşünüyorum. Kadınlar için de ilerleyen vakitlerde bir çalışma düşüneceğim. Ben her büyük gezim sonrasında sosyal sorumluluk projesi yapmayı kendime borç biliyorum. Çünkü emeğimle kazandığım paranın tamamını ben geziye harcamak istemiyorum. Bunu yardıma muhtaç hayvanlarla yahut kişilerle paylaşmak istiyorum. Kadınlar için de mutlaka bilinçlendirme adına bir proje geliştirebilirim. Muhtemelen Amerika gezim sonrasında olur bu.

 

Teşekkürler Tuğçecik.

 

van gogh

Berk’i takip etmek isteyen için sosyal medya hesapları ve web sitesi…

web : http://seyyahart.com/

instagram : https://www.instagram.com/seyyahart/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.