Seyahat Ekipmanlarım

0

Uzun süreli seyahate çıkarken, çantada taşınacakların yanı sıra seyahat ekipmanları seçimi de büyük önem taşıyor. Trekking, dalış, kano gibi birbirinden farklı aktiviteler yapacaksınız, yanınıza ne almasınız?

Daha önceki seyahatlerimden edindiğim tecrübeler ikinci bir tropik iklim seyahatinde yanıma alacaklarımı seçmek daha kolay oldu. Kadın olduğum için her şeyin birbiri ile uyumlu olmasına ayrıca özen gösterdiğim doğrudur ama uyumdan öte rahatlığı, konforu ve dayanıklılığı ön planda tuttuğum gerçeğini de değiştirmiyor.

Bu sefer ekipman konusunda biraz daha rahattım çünkü Kutupayısı ekipman sponsorluğumu üstlendi. Ekipman sponsorluğundan öte arkadaşça yaklaşımları ve manevi destekleri için minnettarım. (Bu konuya daha sonra başıma gelen kötü bir olayda değineceğim.)
Bir kadın olarak yanıma neler aldım..

55lt kadınlar için dizayn edilmiş bir sırtçantası (daha önceki seyahatimde almıştım)
Değerli eşyaları taşımak için ön tarafa astığım ve günlük gezilerimde kullandığım yine kadınlar için özel dizayn edilmiş Lowe Alpine Eclipse 22lt sırtçantası (pembiş )

sirt-cantasi
Keen Uneek kadın sandalet
Olur da dağa çıkarım soğuk olur diye Marmot polar
Tropiklerde yağmur bitmez diye Marmot su geçirmez ceket
Daha da soğuk olur belki diye termal içlik

Stanley termos (ben gerek yok dedim, zorla elime tutuşturlar. İyi ki almışım)
http://www.kutupayisi.com/Classic-Termos-Bardak-035-Lt,PR-344206.html

Petzl kafa lambası

petzl-kafa-lambasi
Ayakkabı – bot (taşımak zor geldi, hadi hayırlısı )
Pasaport çantası
Tshirt x 4
Şort x 2
Şalvar x 2
Şal
Fular (giyilebilir)
Buff x 3
Bikini
Kozmetik
Kişisel hijyen zımbırtıları (aynası, cımbızı vs)
Laptop
Sjcam 5000+
Kindle (kitapları evde bıraktım)
Parmak arası terlik
Çakı x 2 (yok kimseyi bıçaklamayacağım, sadece yemek pişirmek için)
Priz dönüştürücü
Powerbank x 2
Her şeye lazım karabina

Her bir aktivite için ayrı ekipman taşıyacak kadar yerim yok. Ne olsa sırt çantası ile seyahat ediyorum. Bunların hepsinin benim için yeterli olduğu kanaatindeyim. Bir tek ayakkabı için tereddütüm var ama zor durumda kalırsam sandaletin içine yünlü çorap giyer devam ederim.

Geçen seyahatimle kıyaslayınca daha az eşya ile yola çıkmışım. En büyük fark 1kg türk kahvesini, cezve ve kahve setini almayışım. Kıtalar arası gıda, bitki ve tohum taşımak yasak olduğu için gümrük kontrolünde sıkıntı yaşanıyor. Keza öyle de oldu. Meksika’ya indiğimde gümrük kontrolünde çantamdaki sandviçi farkettiler ve imha ettiler.
Yanımda büyük bir laptop ve bir sürü elektronik ile seyahat ettiğim için toplamda ağırlık değişmedi. Yine 12 kg ile seyahat ediyorum. Geçen sefer 8 kg’a kadar düşmüştüm ama bu sefer o kadar azaltabileceğimi sanmıyorum. Yine de 12kg iyi, ne dersiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.