Yelkenli ile Dünya Turu Fikrinden Soğumanızı Sağlayacak 15 Madde

0

Dünyanın en uç noktalarına kadar gitmek ve yelken açmak çok romantik gelebilir ancak bu seyahat hayalinizdeki gibi olmayabilir. Hayaller ve gerçekler her zaman aynı olmuyor.  Aşağıdaki 15 madde sizi rahatsız ediyorsa, yelkenli ile dünya turu kararı almadan önce tekrar düşünün…

Yelkenli teknede yaşam için hazırlık, yelkenli ile dünya turuna çıkmak günlerce, haftalarca, aylarca sadece kitap okumayı gerektiriyor. Çok fazla soru, endişe ve beklenmedik olaylar yol boyu karşınıza çıkıyor. Dürüst olmak gerekirse, gün batımına doğru yola koyulduktan sonra, sadece kısmen hazır olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Nasıl yelken açılacağını bilmek savaşın sadece yarısıdır. Ekmek ve yumurta için bakkala gitmek gibi basit işler yepyeni bir anlam kazanıyor. Tüm yaşamınızın doğa ana tarafından dikte edileceğini ve yelken açmaya çalıştığınız yerde ne kadar hızlı gitmeniz gerektiğini doğa ananın hiç önemsemediğini unutmayın. Seyir zor iştir.

teknede ekmek yapımı

Yelkenli ile Dünya Turu Fikrini Tekrar Gözden Geçirin

 1. Hayal kurarken gözünüzün önüne ilk gelen görüntüyü düşünün. Eğer tepsi ile size kokteyl servis eden, beyaz üniformalı birini hayal ediyorsanız, benim bahsettiğim seyir böyle bir şey değil. Belki yelkenli yerine motor yat tercih etmelisiniz?
 2. Yemeklerinizi, yalpada sallanarak yaparken, doğradığınız domatesin suyu yüzünden kaymamaya çalışmak ya da pişen yemek ile kendinizi yakmamaya çalışmak, sizi huzursuz eder mi?
 3. Aynı mayoyu günlerce giymek, mayonun artık cildinizin bir parçası haline gelmesi sizi rahatsız eder mi?
 4. Arabayla 3-5 saatte gidebileceğiniz yolun tekne ile bir gün sürmesi sizi hüsrana uğratır mı?
 5. Akşam yemeğine duşunuzu almış, temiz giysilerinizi giymiş ve parfümünüzü sıkmış olarak katılmamak sizi rahatsız eder mi?
 6. Manikür, pedikür, spa, masaj ve saunaya gidememek, tırnaklarınızın kırılması hatta içlerinin gres yağı dolması sizi rahatsız eder mi?
 7. Eğer güneş sevmiyorsanız, güneşten kaçma şansınız olmayacağını düşünerek tekrar değerlendirebilirsiniz.
 8. Temiz giysiler” teriminin tanımda bir esnekliğe sahip değilseniz, tekrar düşünün.
 9. Gece yarısı 2’de vardiyaya uyandırılmak sizi mutsuz eder mi? Ne kadar süre uykusuz kalabilirsiniz? Unutmayın, tekne hep gider…
 10. Yağmur yağdığı her sefer evinizde en az 5 farklı sızıntı kaynağını takip etme düşüncesi size saçma geliyorsa, yelkenli tekne ile dünya turu sizin için uygun olmayabilir.
 11. Eğer tüm hayatınızın hava şartları etrafında dönmesi fikri saçma geliyorsa, seyir halindeki yaşam tarzına hazır değilsiniz.
 12. Eğer sadece 5 dakika önce deniz suyu olan bir bardak suyu içme fikri midenizi bulandırıyorsa, yolculuktan önce kat etmeniz gereken uzun bir yol var.
 13. En yakın bakkala gitmenin 3- 4 saatten fazla sürmesi ve yol boyunca ıslanmamanızı gerektirmesi tüm bu yelkenli turu fikrini tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.
 14. Taze gıda erişimi olmadığında günlerce, belki haftalarca konserve yiyecekler ile beslenmek korkunç bir fikir mi?
 15. Her gün yeni bir “yapılacaklar” listesine uyanmak sizin için korkunç bir fikirse, yol yakınken vazgeçin.

Yukarıda anlattıklarımın herhangi birinden rahatsız olduysanız, hevesinizi kırmak istemem ama lütfen üzerinde iyice düşünün. Çünkü okyanusun ortasındayken size yardım edecek ya da yerinizi alacak kimse olmayacak. Deniz tutması, tuvalette her seferinde dışkınızı pompalamayı, sintine suyu boşaltmayı, demir atmayı ve yelken dikişini anlatmadım bile…

Bu yazıyı sizi vazgeçirmek için değil, nelerle karşılaşacağını anlamanız için yazdım. Rotanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!

3 haftalık yelkenli seyahat deneyimimi okumak isterseniz buyrun… 

Yelkenli Seyir – Meksika’dan Panama’ya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.