Yelkenliye Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler

0

Yelkenli ile dünya turuna çıkmak isteyenler ya da sadece yelkenli eğitimi almak isteyenler için ne tavsiye edebilirsiniz? Ben muhteşem bir yelkenli bilgisine sahip değilim, yelkenli sevdalıları arasında oldukça amatörüm. Ama şanslıyım ve bu sayede okyanusta tecrübeli bir ekiple 3000 mil boyunca ve değişken havalarda seyir tecrübesi edindim. Bir amatörden yelkenliye yeni başlayanlar için tavsiyeler…Yelkenli Eğitimi

 1. Tekne Türü Seçimi

Yelkenli tekne tek bir genel isimle adlandırılırlar ancak optimistten süper yatlara kadar bir çok çeşidi vardır. Yani, yelken açmak istediğiniz ve size uygun olan yelkenliyi seçmek önemlidir.

 

Bir gün okyanusa yelken açmak istiyorsanız, seyiri nasıl yapacağınızı bilmek önemli. Ekibinizin kaç kişi olacağı, size uygun yelkenlinin hangisi olduğu belirlemek ve biraz da pratik yapmak sizi daha özgüvenli hissettirecektir.

 

 1. Eğitim alın

Yelkenli eğitimi almak, güvenli bir ortamda öğrenmenin harika bir yoludur. Uygulamalı eğitim ve tüm ekipman ile pratik yapmanın en güzel yolu. Yelkenli okulları, yelkenliler ile yola çıkmak için gerekli olan niteliklere ulaşmanızı sağlayacak ve hatta size rotalar hakkında bilgi verecek en iyi yerdir.

 

 1. Yerel bir klübe katılın

Yerel kulüp üyeliği, yelkenli tayfasına karışmanızı sağlar. Klüp üyesi arkadaşlarınız size yardım, tavsiye ve deneyimlerini aktarabilir ya da karşılıklı tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.  

 

 1. Kendi kişisel ekipmanlarınızı alın

Eğer yelken açmayı öğrenmeye karar verirseniz, kendi can yeleğinize sahip olmak gerçek bir bonustur. Modern, konforlu bir can yeleği alın. Rahat hareket etmenizi ve aynı zamanda güvende olmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, kaymaz ayakkabılar, ceketler ve tulumların da bedeninize göre olması ortama ayak uydurmanızı kolaylaştıracaktır.

 

HAVA DURUMU

 1. Beaufort (bofor) ölçeğini öğrenin

Beaufort ölçeğine bakın ve onu öğrenin. Ezberlemeseniz bile, açıklamalarını kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun. Bu uluslararası ölçek, 1 ile 12 arasında bir kuvvette rüzgar ve su koşullarını verir.

Bu, sadece su ve rüzgarın durumunu kontrol edip, nasıl bir ortamda seyir yapacağınızı anlamanızı sağlayacaktır.

6.Yerel hava durumunu kontrol edin

Yerel hava durumunu kontrol etmeki faydalıdır. Her gün aynı saatte başlayan bir deniz meltemi var mı? O bölgede güçlü rüzgarlar var mı belki de ters bir akıntı? Bu tarz bilgilere sahip olmak, hem ne ile karşılaşacağınızı bilmeniz hem de rotanızı planlamak açısından fayda sağlayacaktır.  

 1. Bulutları gözlemleyin

Bulutların ne söylediğini anlamak, yelkenli tecrübenizi kuvvetlendirecektir. Bazı bulutlar güçlü rüzgarlara işaret ederken, bazıları ya iyi hava koşullarına işaret ediyor ya da yaklaşmakta olan fırtınalara işaret ediyor olabilir. Anlamaya çalışın.

SUYU ANLAMAK

 1. Gelgitler

Gelgitlerin uzun mesafelere ulaştığı bir yere yelken açmayı öğreniyorsanız, bu öğrenmeniz gereken ilk şeylerden biridir. Kimse karaya oturmak istemez.

 1. Yerel akıntıları öğrenin

Akıntılar göller, denizler ve okyanuslar etrafında gezer. Akıntıya karşı yelken açmak çok zordur ve tercih edilmez. Yerel akıntıları öğrenin. Unutmayın, gün içerisinde noktalarda yön değiştirebilirler.

 1. Su Rengine Dikkat Edin

Karayip adaları gibi sularda gezme hayalleriniz varsa, su rengindeki değişiklikleri gözlemlemek hayatınızı kurtarabilecek bir beceridir. Suyun rengindeki ince değişiklikler sizi sığ resiflere, batıklara ve su yüzeyine yakın kayalıklara karşı uyaracaktır.

GÜVENLİK

 1. Yangın çıkartmayın

Yangınlar bir teknede gerçekleşebilecek en kötü olaylardan biridir. Teknede yanıcı madde kullanırken çok dikkatli olun. Ayrıca, teknede bir veya daha fazla yangın söndürücü bulundurun. Kolay erişilebilir yerlere yerleştirdiğinizden emin olun. En önemlisi, teknedeki herkesin bunları nasıl kullanacağını bilmesini sağlayın.

 1. Mayday protokolünü öğrenin

Mayday protokolünü bilmek hayatınızı kurtarabilir. Hangi durumlarda kullanacağınızı öğrenin. VHF telsizinin yanında duran Mayday kartı acil bir durumda hayat kurtarabilir.

Harita okumayı öğrenin

DENİZCİLİK KURALLARI

 1.  Kuralları öğrenin

Trafik kurallarını nasıl biliyorsanız, denizdeki kuralları da bildiğinize emin olun. Çarpışma riskini böylece azaltırsınız.

 1. Navigasyon lambalarını kullanın

Karanlıkta ışıksız seyir kötü bir fikirdir. Işıklar sadece başkalarına nerede olduğunuzu göstermekle kalmaz, farklı renkleri ile hangi yöne gideceğinizi de gösterir.

 1. Kağıt harita okumayı öğrenin

Bir çok insan bugünlerde sadece elektronik haritalara güveniyor, ama elektrik sistemi çökerse ya da sadece tabletiniz suya düşerse ne olur? Kağıt haritalara sahip olmak ve onları okuyabilmek zor durumda hayat kurtarır.

 1. Su yüzeyini kontrol edin

Deniz ve okyanuslar çöplerle dolu ve gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor. Kütüklerden ve balıkçı teknelerinin trol ağlarına ve konteynırlarına kadar, su üzerinde herhangi bir şeye çapmak oldukça tehlikeli durumlar yaratacaktır. Her zaman yüzen cisimlere dikkat edin ve pervanenizi kontrol edin.

Suya düşmeyin

BONUS

 1. Lideri belirleyin

Eşit deneyime sahip arkadaşlarınızla seyire çıkabilirsiniz, ancak durum tehlikeli hale gelirse, çok fazla ses çıkması sonuç almanızı engelleyecektir. Yola çıkmadan önce, her zaman bir kaptan üzerinde anlaşın. Ciddi durumlarda, son sözü söyleyen tek kişi olmalıdır. En kötü karar, verilmeyen karardır.

 1. Deniz tutması

Deniz tutması, konu yelkenli olduğunda birçok kişinin en büyük endişesidir. Anlaşılabilir. Farklı insanlar için farklı çözümler vardır. Bunlar zencefilli bisküvilerden, reçeteli tabletlere, ufka bakmaya ya da deniz tutmasını engelleyen bantlara ve ilaçlara kadar değişebilir.

 1. Suya düşmeyin

Suya düşmek teknede yaşanabilecek en tehlikeli ve ölümle sonuçlanabilecek kazalardandır. Ne olursa olsun suya düşmeyin.

Herkese klipsli can yelekleri giydirip, güvenlik hatları gererek denize düşme riskini en aza indirebilirsiniz.

Yelkenliye Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler yazımı beğendiyseniz ve Meksika’dan Panama’ya kadar gerçekleştirdiğim yelkenli seyahatlerini okumak isterseniz aşağıdaki linke tıkalayabilirsiniz. 

 

Yelkenli Seyir – Meksika’dan Panama’ya

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.