Avustralya’ya Göç Edenler – Nilah Kahyaoğlu Hunter

0

Nilay, 31 yaşında Avustralya’da yaşayan bir Türk vatandaşı. Nilay Türkiye’deki yaşamını geride bırakıp Avustralya’ya göç etti. Bu süreç nasıl oldu, Avustralya’da yaşam nasıl merak ettim ve Nilay ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.


Merhaba Nilay,
Tanımayanlar için bize biraz kendinden bahseder misin?

31 yaşında, İzmirli, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, kısa süre çalıştığım bankacılıktan istifa ederek Amerika’da öğrencilik, Afrika’da gönüllülük yapmış,  ‘Evden Uzakta’ bloğunun yazarıyım.

 

Şu an neredesin, nerede yaşıyorsun? Nasıl bir hayatın var?

Şuan Sidney, Avustralya’da yaşıyorum. Bir yandan çektiğim fotoğrafları online satıyorum, diğer yandan bebek fotoğrafları çekiyorum. Yeni mesleğim de tam zamanlı annelik.:)

Kolay, akışta, huzurlu bir hayatım var. Yıllarca süren koşuşturmalı, bol adrenalin sporu ile dolu seyahat hayatımdan sonra, yerleşik düzenin keyfini çıkarıyorum.

 

Avustralya’ya göç etmeden önce nerede yaşıyordun? Neler yapıyordun?

Ben doğma büyüme İzmir’liyim. Daha sonra 20 yaşımda üniversite için Ankara’ya taşınıp 7 senemi geçirdim. Daha sonra bir seneye yakın Amerika’da yaşadım.

Göç etmeden herkes gibi haftasonları en büyük eğlencesi sinemaya ya da kahvaltıya gitmek olan, her Pazartesi yogaya yazılma ümidi ile yaşayan bir düzen insanıydım. İstifa ettikten sonra uzun seyahatlere çıkarak Asya, Afrika, Kuzey-Güney-Orta Amerika, Avustralya’yı deneyimledim.

Avustralya’da yaşam nasıl? Ülkede ve kültürlerinde, kısaca yaşamda farklılıklar var mı?

Avustralya’da yaşam tam da olması gerektiği gibi. En hasret kaldığımız oturmuş bir hukuk sistemi var. Devlet, halkı için herşeyi düşünüyor. İnsanlar saygılı, negatif milliyetçilik yok, din sakız gibi herkesin ağzında değil. Sanat, spor, festival toplumun her kesimi tarafından ulaşılabilir durumda.

Kültür olarak da dışarda olmayı seven bir toplum. Herkes mutlaka bir çeşit spor yapıp kendine bakıyor, haftasonları piknik yapıyor, marketlerde dolaşıp kahve içiyor. Öyle ki Avustralyalılar gördüğüm en kahve seven toplum Tatillerde, özel günlerde arkadaşlar mutlaka toplanıp barbekü yapıyor ya da iş çıkışları publarda buluşup gürültülü ortamda sohbet ediyor.

Kültür farkı sonsuz. Kadın, aile, iş kavramlarına bakış açısı Türk kültürü ile tamamen zıt. Burada yaşam standartı yüksekliğinin getirdiği rahatlık bir yana, en büyük fark bence herkesin kendi hayatı ile ilgilenip, negatiften uzak olması.

 

Senin için eş durumdan Avustralya’ya göç etti diyebilir miyiz?


Evet tam da öyle oldu. Yoksa Avustralya’ya yerleşmek aklımın ucundan bile geçmemişti.Shaun ile nasıl tanıştınız anlatır mısın?

Ben Amerika’da öğrencilik yaparken, Orta ve Güney Amerika’yı da gezip görmek istemiştim. Shaun’la seyahatimin son günlerinde Nikaragua, Leon’da bir hostelde tanıştık. Hep gerçek aşkın nerde nasıl karşınıza çıkacağı belli olmaz derdim.:) Gerçekten de yollar kesişecekse bir yerde kesişiyormuş.

 

Avustralya’ya göç etmeden önce bir süre Türkiye’de yaşadınız. Neden Avustralya’ya göç etmeye karar verdiniz?

Ailevi nedenlerden dolayı o sırada Türkiye’de kalmak istemiştim. Shaun da her türlü maceraya açık olduğu için benim yanıma taşınmak istedi. Gelir gelmez hemen iş bulup, Türkiye’deki hayata kolayca adapte oldu. Evlendikten sonra da daha medeni bir hayat yaşamak için Avustralya’ya taşındık. Uzun vadede yaşayıp, çocuk yetiştirmek için başka bir ülke düşünmüyoruz zaten.

 

Avustralya’da yaşamak için gerekli izinleri almak nasıl? Tüm bu süreç nasıl işledi?

Eş vizesi olarak iki tür vize bulunuyor. Birinde ‘biz evlendik’, diğerinde ‘sizin vize soruşturmanız bitince evleneceğiz’ diyorsun. Biz ikincisi ile başvurduk. 8 ayda anca onay alıp yasal olarak evlenebildik. Eş vizem çıkana kadar da turist vizesi ile Avustralya’ya gelmiştim. Vizenin geç ya da erken, zor ya da kolay çıkması hayatımda hiçbir şeyi değiştirmeyecekti.

 

Bu süreçte yol almak nasıldı? Yaşadığın sıkıntılar oldu mu?


Tüm vize işlemini kendimiz yönetmemiz, hiçbir aracı kuruma başvurmamamıza rağmen, herşey yolunda gitti. Hiçbir sıkıntı yaşamadan sürecin çoğunu atlattık.

Processed with VSCO with a6 preset

 

Avustralya  pasaportunun Türk pasaportuna göre avantajları var mı?

Avustralya pasaportu çok kıymetli, çoğu ülkeye vizeden muaf ama ben hala alamadığım için Türk pasaportundan farkını söyleyemeyeceğim


Avustralya vatandaşlığı alacak mısın?


En az 4-5 yıl süren bir süreç sonrasında tabi ki vatandaşlığa başvuracağım.

 

Keyifler nasıl?

Keyifler gayet iyi. Annelikle beraber her gün yeni bir şey öğreniyorum. Günler birbirini kovalıyor..

 

Özlüyor musun?

Türkiye’nin yazı, yemekleri, ailem, arkadaşlarım dışında çok da özlediğim bir şey yok aslında. Ben kural, hak, hukuk insanı olduğum için kuralların yok sayıldığı yerler bana göre değil. O yüzden yurtdışında hayata en kolay adapte olan Türk olabilirim.

 

Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musunuz?

Türkiye ile sadece merhabalaştığım, arada buluştuğum bir arkadaş gibi ilişkimiz. Tabiki de bir ayağım hep orada ama uzun vade de aramızdaki sevgi çoktan bitmiş..

 

Eklemek istediklerin….

Avustralya’ya yaşamak şahane ama ben böyle anlatınca insanlar kolay zannetmesin. Öğrenci olarak gelip, yüksek kiraları ödeyebilmek için düzenli olarak iş aramak gerçekten yorucu. Özellikle ilk kez başka bir ülkede yaşayıp, yüksek ihtimalle bıraktıklarını özleyecek olanlar için çok uzak bir ülke. Yani göç etmek herkese göre değil. Mutsuz olma ihtimalini uzun uzun düşünmeliler..

Seviyorum seni tatlım

öperimm

Diğer göç hikayelerini okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz…

https://bilinmeyenrota.com/yurtdisinda-yasam/goc-edenler/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.