Aktarmalı Uçuşlar ve Transit Vize

16

Aktarmalı uçuş ve bağlantılı uçuş nedir? Aktarmalı uçuşlar transit vize gerektirir mi? Bu sorular sıkça karşılaştığımız ve hep kafamızı karıştıran sorular. Buyrun yanıtları… Aktarmalı Uçuş Nedir?

 

Aktarmalı uçuş rezervasyonu yaparsanız, yalnızca son varış noktanızda gitmekle kalmayacak aynı zamanda bağlantı noktasında yeni bir uçağa binmek için uçağı terk etmeniz gerekecektir.

Aktarmalı uçuşlar genellikle daha uzun süre sürdüğü için, iş adamları veya zaman sıkıntısı olan insanlar tarafından tercih edilmez. Daha ekonomik uçuşlar arayan zaman kaygısı olmayan turistler ve gezginler için ise idealdir.

Aktarmalı uçuşlar genellikle uluslararası gezginler için tek seçenek. Uluslararası olarak uçtuğunuzda, havaalanında diğer uçuşa yetişebilmek, rötar ve diğer aksilikler için uçuşlarınız arasında en az 2 saatlik bir zaman dilimi bırakın.


Bağlantılı Uçuş Nedir?Bağlantılı uçuşun aktarmalı uçuştan farkı temel olarak bagajınızın son durağa kadar havayolu firması tarafından taşınacak olmasıdır.Birden Fazla Havayolu Firması ile Uçuyorum, Uçuşum Bağlantılı mı?Birden fazla havayolu firması ile uçacaksınız ve uçuşlarınızın bağlantılı olup olmadığını merak ediyorsanız, bunu bileti aldığınız firmaya sorarak net yanıtı öğrenebilirsiniz. Genel olarak firmalar bağlantılı uçuş satmaktadır. Siz uçuşları birbirinden bağımsız olarak satın aldıysanız, bu uçuşlar bağlantılı demek değildir.

Aktarmalı Uçuşlar için Transit Vize Gerekir mi?Aktarmalı uçuşlarınız eğer birbiri ile bağlantılı değil ise ve o ülke Türk vatandaşlarına vize uyguluyorsa gerekir. Bazı istisnai durumlarda ise gerekmez.


Bağlantılı Uçuşlarda Transit Vize Gerekir mi?


Her ülkenin kanunu birbirinden farklıdır. Hatta havalimanlarına göre bile farklılık olmaktadır. Genel olarak bağlantılı uçuşlarda transit vizeye ihtiyaç duyulmamaktadır ama Almanya gibi ülkeler talep edebilmektedir. Bileti almadan önce ülke vize kanunlarını öğrenmenizde ya da  bileti aldığınız acentaya, havayolu firmasına danışmanızda fayda var.


Aktarmalı Uçuşlarda Bagaj


Aktarmalı uçuşlarda bagajınızın son durağa kadar taşınması havayolu firmasının kontrolündedir.

Eğer bağlantılı uçuş aldıysanız, bunu dert etmenize gerek yok. Havayolu firması son noktaya kadar taşımayı gerçekleştirecektir.


Eğer uçuşlarınız bağlantılı değil ama sadece kabin bagajınız varsa bu durumda bagajı dert etmenize gerek yok. Zaten siz taşıyacaksınız.

Eğer uçuşlarınız bağlantılı değil ve kayıtlı bagajınız varsa (yani havayolu firmasının taşımasını istiyorsanız) dikkatli olun. Havayolu firması sizin aktarma durağınıza kadar taşıyacak ve aktarma durağında pasaport kontrolünden geçip, bagajınızı alıp yeniden bagajınızı diğer havayolu firmasına teslim etmeniz gerekecektir. Ülke sınırları içine girdiğiniz için de transit değil, geçerli bir turistik vizeye sahip olmanız gerekiyor.

 

16 YORUMLAR

 1. Süper bir yazı….
  Japonya’ da yaşıyorum
  Aktarmalı uçuşlarda hava alanından çıkmadığınız sürece vize alınmıyor
  Not:vize istemeyen ülkelerde dışarı çıkabiliyorsunuz

 2. amsterdam aktarmalı fas uçuşum var amsterdam’a kadar thy daha sonra farklı bir şirketle.İkisi arasında 9 saat bekleme sürem var ve sadece sırt çantam var yani bagaj için dış hatlardan çıkma zorunluluğum yok.Uçuşların pnr numaraları farklı yani aslında bağlantılı değiller.Bunun için kesinlikle vize almama gerek var mı ?

 3. merhaba ben İstanbul dan Ukrayna ya 7 saat bekledikten sonrada Kasakistan Almatı ya uçacağım aldığım bilet aynı hava şirketi arasında değişiyor yani ilk bindiğim hava yolu şirketiyle devam edeceğim bagaj sorunum olur mu ve ukrayna da indikten ve 7 saat bekledikten sonra tekrar bilete ihtiyacım olacak mı cevap verirseniz çok sevinirim

 4. Tuğçe Hanım merhaba,

  Fransa vizemi aldım. Ancak Fransaya Hollanda üzerinden girmek istiyorum. Amsterdama çok ucuz bir bilet buldum ve oradan da ryan airs ile parise geçeceğim. Hollandayla işim yok. Valizim de yok. Benim derdim schengen bölgesine ilk olarak Fransadan girmek.
  Sorum şu; Hollanda da pasaport kontrolüne girmeksizin ve ülkeye giriş yapmaksızın, uçaktan inince diğer uçuşuma gidebilir miyim? Yani ilk schengen ülkem Fransa olabilir mi bu şekilde…
  Teşekkür ederim şimdiden.

 5. Merhaba Tuğçe bende aynı sorunları yaşadım ve 2 haftadır da yaşamaya devam ediyorum, geçerli bir İspanya Shengen vizem var zaten uçağım Barselona’ya ancak Frankfurt üzerinden. Yine de transit vize gerekir mi? Çoook teşekkürler 🙏🏻 🌸

 6. Merhabalar,
  Yazınız çok bilgilendirici, teşekkürler 🙂 Benim de aklımı karıştıran bir soru var. Abd’ye Münih aktarmalı gideceğim. Eğer Abd vizesine sahipsek Almanya transit vizesi gerekmiyor. Ama benim Münih’te bekleme sürem 12 saat. Süre uzun diye transit vize gerekebilir mi? Gerçi verdiğiniz bilgide süre kısıtı yazmıyor ama İadata’yı arayınca aktarma sürem 8 saati aştığı için gerekir dediler. Aklım çok karıştı ://
  Yanıtlayabilirseniz çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

 7. Merhaba , 8 kasimda madrid uzerinden arjantine gidecegiz . Antalyadan madrite madritte 9 saat bekleyip baska bir firmayla arjantine uçacağız. Hava alanindan çıkamayacağız. Transit veya baska bir vizeye ihtiyacimiz var mi? Tesekkurler. Donuste de ayni rotayo barselona uzerinden yapacagiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.